Tu a potom

(festivalový názov)
  • Česko Tady a potom (viac)

Když se John po propuštění z vězení vrací domů ke svému otci a mladšímu bratrovi, těší se na nový začátek. V rodném městě mu ale jeho zločin nebyl zapomenut ani odpuštěn. Mladíkova přítomnost vzbuzuje jen ty nejhorší reakce a strnulá atmosféra zdánlivého klidu se postupně mění v pomstychtivý lynč. John, zrazený svými přáteli i lidmi, které miluje, začne ztrácet naději a agrese, která ho předtím dostala za mříže, v něm opět pozvolna narůstá. A protože nemůže uniknout stínům své minulosti, rozhodne se jim postavit. (Cinemax)

tenista57

Taky dávám jen 3 hvězdičky v podstatě za to, že téma je možná trochu naivní v tom, že otec svého nezletilého vraha dá do stejné školy, kam chodil před vykonáním zločinu a čeká, že to nějak dopadne. Existují snad i školy s internáty i ve Švédsku ve velkých anonymních městech, kam mohl otec svého syna po odpykání dvouletého trestu přihlásit, ne? ()

fola

Nejzajímavější na tomto filmu bylo podávání informací o důvodech chování komunity vůči hlavní postavě. Základem k nejlepšímu prožití snímku je tudíž: nic o něm nezjišťovat a sledovat projekci s naprosto čistou hlavou (což nebyl můj případ) :( Dějově by se dal přirovnat k Vinterbergovu filmu Jagten, kde ovšem hlavní postava je v tom tak nějak nevinně což se u postavy Johna zrovna říct nedá. Proto si k němu nejde najít cestu a člověk to celé sleduje celkem bez zaujetí. Vzhledem k ročníku narození (1983) se vyplatí tohoto režiséra pečlivě sledovat, na debut dobrý. ()

campix

[Scope 100 - 2015] Další severská depka, přesně tak jak to seveřané umí a v poslední době to dokazují neustálým přívalem kvalitních filmů. The Here After je pozvolna plynoucím znepokojivým dramatem, který vypráví příběh mladíka, který provedl něco strašlivého a vrací se ze zařízení pro mladé delikventy. Otázkou je, co se vlastně stalo? A jak na to přistoupí ostatní obyvatelé a hlavně spolužáci? Po celou dobu vlastně nevíte ke komu se přiklonit, protože nevíte co se stalo a ani finále Vám v tom moc nepomůže. Chybí zde taková ta katarze děje a trošku větší ohled na diváka. Zajímavý počin, ale bohužel nedotažený do konce. ()

Malarkey

Už to Skandinávci udělali zase! Zase jsem se setkal s námětem, kterej diváka uvádí do deprese a ještě k tomu představuje hlavní postavu, která, ač jsem ji myšlenkami tlačil sebevíc, se k nějakým vyjádřením emocí a pocitů vůbec nemá, čímž film vytváří ještě daleko více depresivnějším a neúnosnějším. Na druhou stranu, to je přesně ten důvod, proč mám Skandinávské filmy tak rád. Udržují v absolutním napětí až do samotných titulků. Jen s tím problémem, že v případě tohoto filmu nedošlo vůbec k ničemu, co by nám, divákům, alespoň trošku osvětlilo záměr toho kluka k tomu, co udělal. Stejně tak vlastně doteď nevíme, co se mu honilo hlavou a to i přesto, že se jednalo o naprosto ultimátní herecký výkon. Teď akorát zase budu sedět, koukat do šedivé oblohy, nutit ji ke sněhu a rozjímat nad tímhle psychologickým rozborem, který nelze pochopit. Pouze ho přijmout. ()

Mishqo

60-70% ... Mladý chalan spáchal závažný zločin, ktorý si odsedel v nápravnom centre. Teraz sa vracia naspäť domov k svojmu tatkovi a chcel by začať odznova, no ľudia v jeho okolí majú iné plány. Veľmi ťažká téma. Každý si zaslúži druhú šancu, no je dôležité ako a kde si ju zaslúži. Keď sa ľudia mstia zločincom, tak nie sú o nič lepší ako tí, čo zločiny spáchali. Samotný film nebol úplne dotiahnutý do konca podľa mojich predstáv, ničmenej emócie boli na správnom mieste. ()