Neznáme dejiny Spojených štátov

Vzestup spravedlivých (E08)

(epizóda)
  • USA Chapter 8: Reagan, Gorbachev & Third World - Rise of the Right

Frajer42

Další zajímavá epizoda přinášející na světlo několik významných historických milníků, které nejsou až tak dobře známy širší veřejnosti. Nejvíce mě asi zaujal projekt USA s označením "hvězdné války", který existoval snad pouze na papíře, přesto údajně jeho zrušení mohlo vést ke kompletnímu odzbrojení jaderných zbraní na straně USA i SSSR. Je neuvěřitelné, jakou moc měla tehdy domněnka a jakou obavu měl tehdy SSSR z vojenského výzkumu USA. Jinak, Reagan byla moc zajímavá postavička, která hodně těžila ze svého šarmu a jasně potvrzuje, jak moc výhodné je mít herce prezidentem. To co by jiným zrušilo politickou kariéru, na tom se v případě Reagana sotva někdo pozastavil. Taky mám pocit, že se v této době začala pomaličku vést válka jiným způsobem. Výrazně se začalo investovat i do obranných raketových systémů. K manipulaci se začala masově využívat média, která byla na velkém technologickém vzestupu. Moc se mi líbí, že se Stone dívá na věci skutečně ze svého pohledu. Dokáže uznat, že daná osoba udělala něco správně, ale naopak ji dokáže vytknout její chyby. Zkrátka nám sděluje svůj názor na věc a já jej nemohu absolutně podezírat z nějaké zaujatosti, což je z hlediska kvalitního dokumentu naprosto klíčové. ()

Marze

Carter promenil zemi v konzervativni pevnost. Nyni jsou v USA konzervativci a krestane v mensine a diskriminovani. Nebylo receno, ze ke zvoleni Raegana, jehoz vladnuti je v Nikaragui, Salvadoru, Grenade, Iracko- Iranska valka apod. vydlazdeno krvi , pomohla mafie. Americane ho milovali, asi proto, ze zadluzil Ameriku a vystehoval odtud prumysl do zahranici coz vedlo k nejvetsimu burzovnimu krachu od dob hospodarske krize. Raegan zavedl kult dolaru. Vsichni se chlubili nadityma penezenkama a mohlo se alespon zminit, ze za Raeganovi ery zacala v Americe epidemie drog.Nyni paradoxne po celem USA operuje hondurasky gang s desetitisici cleny. ()