Marze

V zasade jde o strucne prerikani znamych faktu. O druhou svetovou valku se zajimam a nova pro me byla uvaha, kdyby se Japonsko zapojilo s Nemeckem do napadeni SSSR,ten by asi padl. V dokumentu se rika, ze Hitler povazoval Japonce za nizsi rasu a nechtel jim za invazi slibovat uzemni zisky. Je zname,ze jednu z klicovych bitev bitvu o Moskvu pomohly rozhodnout sovetske divize privolane ze Sibire, kdyz bylo jasne, ze Japonci se zde nevylodi. Take jsem nevedel, ze Einstein litoval podpisu k vyzkumu atomove bomby. ()

Frajer42

Pro plné docenění a vstřebání dokument vyžaduje, aby byl divák do určité míry již před zhlédnutím obeznámen s daným tématem, a to nejlépe s tím "západním" výkladem dějin. Shrnout druhou světovou válku za 60 minut je totiž úkol zhola nemožný. Dokument tedy neříká "jak to bylo", ale spíše "co bylo jinak, než se to učí ve škole". Olivera Stonea jsem si díky jeho filmům v poslední době zamiloval, tudíž podvědomě i vědomě přikládám jeho slovům váhu. Je na něm znám, že je levicově orientovaný, ale není nezbytné to pokládat za nevýhodu. Naopak se vyplatí nahlédnout, v tomto případě na druhou světovou válku, trošku z jiného úhlu pohledu. Souhlasím s tvrzením v některém zdejším komentáři, že by divák neměl na události v žádném případě nahlížet jako na boj dobra a zla. Nic takového neexistuje. Věci nejsou černobílé, pouze jsou tak lidem pro zjednodušení předkládány. Všechno je věcí názoru a úhlu pohledu. Je to zkrátka "jen" politika, kde každá strana jedná ve vlastních zájmech, respektive v rytmu toho, co za své nejlepší zájmy pokládá a mnohdy se nevyhne "těžkým rozhodnutím", kdy je nutné umět vybrat z dvou špatných rozhodnutí to, které pokládá za výhodnější, což s sebou vždy přináší oběti. Dokument tedy rozhodně přikládám za přínosný. Co se týče zpracování, tak bych mu vytkl vyloženě jen to, že se do krátkého času snaží narvat maximum informací, takže si žádá maximální divákovo soustředění, protože nahlíží na události z opravdu rychle jedoucího rychlíku. Moc chválím archivní záběry i velice příjemnou hudbu v pozadí. Velice slušný je i český dabing. Uvidím, co další díly, které už pro mě osobně nejsou až tak divácky atraktivní jako druhá světová válka. ()