Studenti po dvaceti letech

• Česko Sedm studentů po dvaceti letech
všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2009, 26 min

O osudech studentů, kteří se účastnili pochodu z Albertova na Národní třídu a byli iniciátory studentské stávky. Jaké byly jejich názory tehdy a jaké po dvou desetiletích? (oficiálny text distribútora)

Stegman

Ale ne, tento dokument není jen o tom, jak to dnes vidí studenti z roku 1989 (jakkoli mají jejich komentáře větší hloubku než komentáře leckterých novinářů). Velká část dokumentu se také detailně věnuje popisu situace kolem studentů v roce 1989 a pro mě překvapivě tu přichází s něčím, co -pokud vím- ještě v žádném dokumentu nezaznělo. SPOILER: Tedy že nešlo tehdy o jakousi jednolitou masu studentstva, ale o několik skupin lidí s dost rozdílnými názory. Také se tu ukazuje, jakým způsobem se tyto různé skupiny studentů aktivizovaly po dlouhé měsíce před revolucí. KONEC SPOILERU Tím vším se tento dokument krásně doplňuje s konspirativním dokumentem Mrtvý student, který se nikdy nenarodil, zároveň ale také navazuje na vyčerpávající dokument Tenkrát a samozřejmě na "dlouhou reportáž" Něžná revoluce. (Doporučuju dokumenty zhlédnout v opačném pořadí, než jak jsem je jmenoval.) ()