Orange Is the New Black

• Česko Holky za mřížemi (viac)
USA, (2013–2019), 90 h 44 min (Minutáž: 51–93 min)

Tvorcovia:

Jenji Kohan

Predloha:

Piper Kerman (kniha)

Taylor Schilling, Laura Prepon, Kate Mulgrew, Uzo Aduba, Danielle Brooks, Natasha Lyonne, Taryn Manning, Nick Sandow, Yael Stone, Vicky Jeudy, Jason Biggs (viac)

Piper (Taylor Schillingová) je mladá, půvabná, vzdělaná, má chápavého snoubence Larryho (Jason Biggs). Na první pohled se zdá, že v jejím životě všechno klape jako na drátkách. Jenže Piper udělala chybu. Před deseti lety se pokusila převézt přes hranice kufr plný peněz. Byly to špinavé peníze vydělané za ilegální prodej drog a Piper za to teď tvrdě zaplatí. Musí opustit snoubence a nastěhovat se do svého nového domova ve federálním ženském nápravném zařízení. Naštěstí je to věznice jen s minimální ostrahou a 15 měsíců se přece dá vydržet… Nebo ne? Dozorci Samu Healymu (Michael Harney) je křehké Piper líto, a tak jí aspoň občas radí, jak v neznámém světě za mřížemi přežít. Piper se snaží porvat s nepsanými zákony, jak to ve vězení chodí, ale není to vůbec jednoduché. Čeká ji několik šokujících překvapení! Holky za mřížema jsou slavný komediálně-dramatický seriál nominovaný na několik cen Emmy, který vznikl podle knižní autobiografie skutečné Piper Kermanové. V příběhu, který je stejně humorný jako napínavý, se objevuje mnoho zajímavých a originálních postav – takových, jaké na televizní obrazovce většinou chybí. (TV Prima)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (99)

S*áči! (2017) (S05E03)

Nemohu se zbavit pocitu, že po skvělé rozjeté úvodní epizodě ztrácí příběh postupně na tempu. Mám z toho všeho dojem, že se tvůrci vzpourou ve věznici tak trochu zasekali, a zatím se marně snaží najít smysluplné východisko. Třetí díl nebyl špatný, ale některé dějové linie na mě působily poněkud jalově. ()

Litchfield má talent (2017) (S05E04)

Proti předchozímu dílu jsem se dočkal určitého zlepšení, příběh se přece jen dostal více do tempa, ani tentokrát jsem se ale nedočkal tak kvalitní atmosféry jako v úvodní epizodě. Bylo by fajn, kdyby tvůrci zapracovali právě na atmosféře, nebo přidali na humoru, abych mohl jít s hodnocením výš. ()

Zpívej, Bílá Effie (2017) (S05E05)

Pátá epizoda byla, co do kvality, na úrovni předchozího dílu a za normálních okolností bych ji tedy ohodnotil čtyřmi kousky, jenže se v ní na můj vkus až příliš emotivně rozjímalo nad osudy černochů. Mě už to neustálé bědování nad křivdami minulosti fakt leze krkem. ()

Ohnivě ostré Cheetos (2017) (S05E06)

Přestože se tentokrát tvůrci zaměřili spíše na mezilidské vztahy a stavy mysli, zatímco vyjednávání mezi vzbouřenkyněmi (uf, to je teda slovo, pokud vůbec je) a autoritami šlo mírně stranou, bavil jsem se vcelku slušně, a jestliže mě Pelíšky naučily, že elektrickou troubou bych se sebevraždit neměl, teď už vím, že před vypitím barvy si mám přečíst složení. 4*- ()

Komplet bobr, poloviční Snickers (2017) (S05E07)

Sedmá epizoda se mi zdála být poněkud jiná, tvůrci se poněkud odchýlili od hlavní dějové linie, takže se celá vzpoura dostala tak trochu do pozadí, a místo obvyklých dialogů a případné akce jsem viděl jeden z nejlidštějších dílů od začátku seriálu. ()

Přivázaní ke kolejím (2017) (S05E08)

A po předchozím lidštějším dílu přišel seriál s pořádnou akcí i dramatem, takhle se mi to líbí, ten kontrast je moc fajn. Celý příběh se zatím vyvíjí dost zajímavě (a tím pádem i zábavně) a byla by škoda, kdyby tvůrci závěrečnou třetinu sezóny nezvládli. 4*+ ()

Svírání (2017) (S05E09)

V deváté epizodě se tvůrcům podařilo výborně zkombinovat Piscatellovu akční dějovou linii s probíhajícím vyjednáváním o propuštění rukojmích a ukončení vzpoury. Ve výsledku jsem se ani náhodou nemohl nudit, Caputo mě opět dokázal spolehlivě rozesmát, takže jsem byl hodně spokojen. ()

Midas naruby (2017) (S05E10)

Předchozí díl jsem pochválil za výborně namixovaný děj, desátá epizoda byla v tomto směru ještě lepší. Ani nevím, která dějová linie mě bavila víc, ale asi bych se rozhodl pro tu nejvtipnější, a tou bylo určitě Caputovo vyjednávání s Figinou, to fakt psalo. ()

Prolomení hobrového stropu (2017) (S05E11)

Měl jsem pocit, že se výborně fungující děj v jedenácté epizodě zbytečně rozkošatil, dění kolem Lorny a Suzanne mě příliš nebralo a celý díl tak kvůli tomu ztratil na tempu, což byla škoda, protože jsem po předchozí části doufal, že už budu jen chválit. ()

Tetování (2017) (S05E12)

Já jsem tedy přistoupil na to, že seriál nemá s realitou nic společného, a jen díky tomu jsem si ho dokázal celkem užít, tady už ale scénář občas kousal svého autora do zadku. K nějakému tomu nadšení jsem měl celkem daleko, a pokud to neudělá nikdo jiný, jsem ochoten Baxtera Baileyho utratit osobně, na toho tragéda už se fakt nedá dívat. ()

Bouřlivé počasí (2017) (S05E13)

Závěrečná epizoda byla proti oběma předchozím dílům přece jen lepší, nebyla skvělá, ale byla dobrá. Sice jsem se u seriálu naučil kašlat na logiku, ale tady už to bylo příliš okaté. Lidi si z obklíčené věznice odcházeli jako dělníci v pracovní době na pivo, pokud obklíčená nebyla, tak je to taky podivnost. No, ale mohlo být hůř. ()

Série 6 (2018) (S06)

Jak jsem už napsal v komentáři k třinácté epizodě, bylo by skvělé, kdyby šlo o závěr celého seriálu, takhle hrozí, že sedmá řada dorazí i ty zbývající fungující záležitosti. Pokud měla obměna postav zajistit oživení děje, můžu s klidem říct, že u mě se to nepodařilo. S výjimkou ujetých sester, se flashbacky týkaly postav, které mě vůbec nezajímaly, takže jsem měl pocit, že u nich jen ztrácím čas. Bohužel se ukázalo, že kvalitní retrospektivní scény a obětované postavy byly pro příběh důležitější, než jsem si myslel. Sedmou sezónu určitě uvidím, ale vůbec se na ni netěším. ()

Kdo to ví líp než já (2018) (S06E01)

Klidně bych první epizodě šesté sezóny přihodil i čtvrtou hvězdičku, kdyby nebylo Suzanniných halucinací. Sice jsem pochopil, že mi tvůrci chtěli přiblížit dění v maximálce vtipnou a neotřelou formou, jenže mě to příliš nebavilo, a tím pádem se mi to zdálo být přehnaně dlouhé. S výjimkou těchto scén jsem se ale celkem slušně bavil, po zkušenostech s předchozí řadou jsem byl příjemně překvapen. ()

Po hlavě do sraček (2018) (S06E02)

Celou dobu jsem měl u sledování druhé epizody pocit, že jí chybí šťáva. O tu trochu vzruchu v jinak vcelku nezáživném ději se postaralo duo Joe Caputo/ Natalie Figueroa, které mě dokáže vždycky dobře pobavit, jinak jsem se nedočkal žádných výrazných momentů. ()

Každá za sebe (2018) (S06E03)

Výslechy pokračují, takže by se dal očekávat stejný výsledek jako u předchozího dílu, tentokrát ale tvůrci nezapomněli na zajímavý děj, propašovali sem i nějaký ten humor, a navíc se mi potvrdilo mé podezření, že se z Friedy postupně stává nejzajímavější postava seriálu. ()

Já, mluvící osel (2018) (S06E04)

I tentokrát šlo o jasný nadprůměr, ale chybí mi tady nějaká přidaná hodnota, pro kterou bych mohl zvednout hodnocení. Na rozdíl od Wentworthu tady nikdy nešlo o čisté drama, jenže ta komediální část, díky níž byl seriál silný, se stále více vytrácí, a to je škoda. ()

Trable, trable (2018) (S06E05)

Hmm, jak to okomentovat? Těžko hledat nová slova, když byla pátá epizoda na stejné úrovni jako předchozí díl. Děj je pořád jasně lepší než u spousty jiných seriálů, což není na šestou sezónu špatné, jenže chybí jen troška kvalitního humoru, abych mohl přidat i čtvrtý kousek. Škoda. ()

Stav dělohy (2018) (S06E06)

Tvůrci se evidentně rozhodli vyprodukovat nevýraznou, monotónní sezónu, už třetí epizoda v řadě přinesla děj bez jakýchkoli výraznějších momentů. Jasně, mezi diváky jsou jistě i koprofilové, kteří si tentokrát přišli na své, já bych ale raději dostal pořádnou porci humoru. ()

Změna povětří (2018) (S06E07)

Konečně jsem mohl přidat na hodnocení, po třech nezáživných epizodách se objevil vcelku zábavný díl, v němž se tvůrci vykašlali na další distribuci exkrementů, znovu se začali soustředit na příběh a po čase se zase rozhodli zapojit do děje i humor. ()

Gordonky (2018) (S06E08)

Vypadá to, že se ve druhé polovině sezóny začalo tvůrcům dařit. Chvílemi jsem měl dokonce pocit, že se pokoušejí vrátit ke kvalitě, kterou znám z prvních dvou řad seriálu. Když to shrnu, celkem slušně jsem se bavil, netrpěl jsem nudou a čtyři kousky jsou tak akorát. ()

Ryan Gosling jako vlkodlak?

Ryan Gosling jako vlkodlak?

30.05.2020

Studio Universal pokračuje v oživování svých klasických monster, a další na řadě je podle všeho Vlkodlak. V nové verzi by si pak hlavní roli mohl zahrát Ryan Gosling (Drive, Blade Runner 2049).… (viac)

House of Cards skončí šestou sérií

House of Cards skončí šestou sérií

01.11.2017

Streamovací služba Netflix se před pár lety vrhla na seriálovou tvorbu. A dnes už víme, že to bylo skvělé rozhodnutí, jež nám dalo Stranger Things, Narcos, Orange is the New Black nebo The Crown.… (viac)

Další krok pro Netflix

Další krok pro Netflix

08.03.2015

Stále populárnější americký poskytovatel „video on demand" (VOD) streamovaných médií v současnosti zažívá svůj vrchol. Po celém světě má Netflix více než 50 milionů předplatitelů a možná již koncem… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz