Orange Is the New Black - Série 1

(séria)
USA, 2013, 12 h 21 min (Minutáž: 52–61 min)

Tvorcovia:

Jenji Kohan

Predloha:

Piper Kerman (kniha)

Kamera:

Vanja Cernjul

Taylor Schilling, Laura Prepon, Michael Harney, Kate Mulgrew, Jason Biggs, Natasha Lyonne, Deborah Rush, Nick Sandow, Pablo Schreiber, Danielle Brooks (viac)

Když Piper dožene její letité přátelství s drogovým dealerem, musí vyměnit svůj pohodlný život v New Yorku za oranžový vězeňský mundůr. (Netflix)

Ryuuhei

První série za mnou a mám jasno - jedu dál! Seriál mě chytl už od první epizody. Až na úhlavní Piper, která mi v podstatě od začátku do konce lezla na nervy, představil spoustu zajímavých postav a osudů. Sem tam se objevila nějaká slabší epizoda, kde mě nechytlo tempo zápletky, či zbytečně roztahovala události, které ve výsledku neměly na děj větší vliv, ale když už došlo na drama, šla všechna sranda stranou. Vyvrcholení série pro mě osobně bylo těžce předvídatelné, přesně jsem tušil, jak to dopadne, a nespletl jsem se. No, teď už se jen těším, co se bude dít dál! ()

Streeper

Na tenhle seriál už jsem se chystala hodně dlouho a nemohla jsem se dočkat. Musela jsem ale počkat až seriál ukončí, abych se na něj mohla začít koukat, mám jich totiž strašně moc rozkoukaných a většina ještě pořád běží, takže tohle mi dává jistotu, že už to dál nepůjde a můžu pak pokračovat někam jinam. Nicméně filmy, seriály a celkově příběhy z vězeňského prostředí mám moc ráda, takže jsem věděla, že to bude seriál pro mě. Moc se mi líbí, že některé díly jsou věnovány určitým postavám, takže se nám pomalu odhaluje jejich život před vězením. Velké plus je také v tom, že si uděláte nějaký názor na postavu a na konci série se vám názor úplně změní. Je to napínavý, dramatický, vtipný. ()

zahadum

Seriál zo ženského väzenia je celkom lákavá ponuka na pozeranie, neodolal som sa a dobre som spravil. Za prvé začnem s negatívom, úvodné titulky sú hrozné, odporné, odporná hudba a sú odporne dlhé. Za druhé, hlavná postava seriálu je veľmi nevýrazná a nesympatická herečka. Proste si nemôžem pomôcť ale je to zlá voľba. Ostatok prvej série je v poriadku, miestami hapruje logika a ku koncu dochádza seriálu dych ale nie je to nič hrozné. Páčia sa mi všetky postavy a sú skvelo napísané, zahrané a tým pádom dobre obsadené. Originálne postavy sú nielen väzenkyne ale aj dozorcovia ( pornoknírek ). Prvá séria teda u mňa za 80 % a som dosť spokojný, karty boli dobre rozohrané a myslím si, že materiálu bude do druhej série dosť. Je aj fajn, že seriál sa dosť neserie s politickou korektnosťou a sem tam na plnú hubu postavy povedia ako to vo svete v skutočnosti chodí. Celkom boli vyvážené rasové, náboženské a dajme tomu aj genderové záležitosti. Uvidíme ďalej či sa to udrží. Prvá séria 80 %, Druhá séria za ten bravúrny koniec musím dať 90  %...nech si vraví čo chce ale tretia séria jednoznačne zatiaľ vedie, zasmial som sa ako nikdy a za záverečnú pesničku posledného dielu je to za 100 % ()

Oralfabet

OITNB si mě získalo vlastně okamžitě nezvyklým prostředím a plejádou zajímavých postav, ale jakmile se pořádně rozběhly všechny ty dramatické linky, bylo mi už jasné, že jsem zase objevil seriálovou perlu.. Humorná stránka taky nezaostává, nic z čeho bych se válel po zemi, ale je to prostě správně vybalancované, navíc já se nikdy z ničeho asi po zemi neválel, nejsem debil. Zatím prostě paráda, snad to vydrží... Jo a znělka je sice dlouhá, ale fakt dobrá. 10/10 ()

silentname

Okey... asi je na čase povedať niečo k tomuto seriálu. Ohodnotím každú sériu zvlášť a potom poviem aj niečo celkovo. A musím povedať, že prvá séria skutočne nasadila latku vysoko. Jediným mojim osobným problémom bola asi Taylor Schilling v hlavnej role. Jej postava nebola počas série nejako výrazne zaujímavá a nemal som ani pocit, že by tomu niečo pridala. Plus je tu absolútne nulová chémia medzi ňou a Jasonom Biggsom a nefunguje to. Čakal som od začiatku, že sa tam niečo zvrtne. Ostatné postavy sú ale zaujímavé, prostredie dobre stvárnené a je fajn, že sa o našich hrdinoch dozvieme dostatočne veľa. Laura Prepon je skvelou herečkou a okrem toho musím povedať, že jej postava ma maximálne dostala. Toto je skvelé. Neviem čo viac by som povedal. Ak máte radi príbehy z väznice, myslím, že budete spokojní. Určite si to čeknite. Hodnotenie: A- ()

• V rozhovore medzi Red (Kate Mulgrew) a Nicky (Natasha Lyonne), Nicky hovorí: "Myslela som, že som bola ako tvoj Spock" (v angličtine: "I thought I was like your Spock"), čo je odkaz na rolu herečky Kate Mulgrew vo filme Star Trek: Nemesis (2002). Objavila sa aj v seriáli Star Trek: Voyager (1995 - 2001) a nahovorila svoju postavu Adm. Kathryn Janeway do videohier Star Trek Voyager: Elite Force a Star Trek: Legacy z rokov 2000 a 2006. (ČSFD)