Rodičia musia zanechať svojho malého syna Vaška na istý čas u starého otca, hájnika Straku, ktorý žije sám na Šumave a vnuka z Prahy vôbec nepozná, pretože sa so synom kedysi rozišiel v zlom a odvtedy sa s rodinou vôbec nestýkal. Ani teraz sa mu nepáči, že by sa mal o vnuka postarať. Spôsobuje mu iba starosti. Poľovníkovu rozladenosť však predsa len zmierňuje Vaškova bezprostrednosť a jeho záujem o prírodu, zvieratá, a tak ho berie na svoje obchôdzky a ukazuje mu les a krásy zimnej Šumavy. Jedného dňa sa pri stopovaní líšky nechá Strakov pes strhnúť a prenasleduje jazveca až do nory, kde mu jazvec zatarasí spiatočnú cestu, aby ho zahubil. Nebezpečné okamihy, ktoré Vašek so Strakom zažijú pri pokusoch o záchranu psa, nakoniec oboch predsa len definitívne zblížia. (TV JOJ)

Pokri

Kedysi sa točili oddychové rodinné filmy, ktoré boli prístupné malým i veľkým, odohrávali sa v exteriéroch a podnecovali u detí lásku k prírode a zvieratám. Dnes sa za oddychové filmy považujú tupé pseudokomédie. ()

framil

Bože, to je kravina poplatná době vzniku. Ale kdysi to šlo, i když "velrybě" se to nemohlo vyrovnat.. A tak platí, že dvojka je horší než jednička a trojka je horší než dvojka. To, jak se chová ke zvířatům mělo být roztomilé, ale spíš by za to zasloužil, slušně řečeno, pár facek. No a s každým dalším uvedením je to horší a horší. Ovšem je fakt, že existují podstatně horší filmy. Prostě, malý Tomáš se vydal ze všeho, a už bohužel neměl co nabídnout. Český film ho vycucal do mrtě... ()

Nick321

Ten zaprdlý věčně zamračený dědek v zeleném klobouku mi nikdy neseděl a Tomáš Holý to zrovna dvakrát nevylepšuje, ale budiž . Aspoň v tom není tři pr*ele politiky jako v jiných komančských filmech. ()

Rahowaa

Krásná příroda, zvěř, film který se mi od mala moc líbí.Film na, který se pokaždé moc rád podívám.Je to prostě rodinná klasika jak již zde zaznělo. ()

Regig

Já jsem vyučený v lesnické škole a pro mě je tento film pokaždé krásnou vzpomínkou na báječné časy v přírodě, plné zvěře, krásné krajiny a čerstvého vzduchu. Opět báječný herecký výkon, našeho nejlepšího děckého herce Tomáše Holýho. Tento kluk mě nikdy nezklamal ze svým hereckým výkonem a to ani v jednom z jeho filmů. ()

Desires

Pro milovníky T.Holého z té doby možná dobré,dnes však totálně zabité.příroda,"cizí" vnuk,navrčelý děda,který vnuka nakonec přijme?......dnes už hudba minulosti. ()

bratr_jezek

Klasika českého filmu, kde se snoubí poetika přírody se sondou do rodinných vztahů (nevrlý otec neodpustil synovi, že se nestal hajným a najednou má vnuka na hlídání), kdy vše podtrhuje skvěle hrající Tomáš Holý (toho si opravdu zamiluje každý, i takový mrzoutský hajný) a menší drama kolem záchrany psa. ()

roza101

U mě je tento film klenotem české kinematografie.Herecké obsazení,pěkná příroda,ta obyčejnost... Ať mě někdo vysvětlí to, že dřív neměli techniku, nepotřebovali triky a dokázali udělat film, který neomrzí ani po tolika letech, a teď v současné době, cokoliv natočí, ať už se jedná o Babovřesky, a tak bych mohl pokračovat do nekonečna,se na to jednou kouknu, někdy to ani nevydržím ,a už si to nikdy nepustím.A Tomáše Holého je neskutečná škoda, i když se rozhodl opustit hereckou kariéru. ()

k.rakonos

Tohle asi nepotřebuje komentář. Krásná, pohodová rodinná trilogie, jen více takových filmů. Škoda ne zcela využitého potenciálu Tomáše Holého, který odešel příliš brzy. ()

andydufrsn

stokrát okoukaný scénář o sžívání dvou lidí, kteří si na první pohled nejsou nijak blízcí, ale zjistí, že jsou si blízcí až moc, tak moc jak si jen děda s vnukem mohou být. Vše v nádherných exteriérech nádherné Šumavy, okořeněné supr herectvím Tomáše Holého ()

HajinkaX

"Dědo, sníh, snížek!" Možná, kdyby ústřední roli nehrál Tomáš Holý... Možná, kdyby šumavská příroda nebyla tak krasná... Možná, že pak by tento film netrumfnul svoji knižní předlohu. Jenže trumfnul. A já bych zas chtěla být malá a jezdit k dědovi na prázdniny. Však kdo ne? ()

horskejvlk

Krásný film o “husákově” dítěti který už doplácel na prudkou výstavbu paneláků ve městech, po roce 1968 tudíž smog ve městech, nástup alergii, asthmatu, ekzému a jiných do té doby, vesnickými kluky, nepoznanými civilizačními nemoci. Zde, městský chlapec po nemoci slabý neznalý přírody, přitom jeho tatínek vyrůstal v hájovně, se Václav naučí poznávat a získávat lásku k přírodě-lesu.  Pro nás kluky z města velké lákadlo, jen jsem nechápal, že socialistickej hajnej žije v stylové, stařičké, hájence díky bývalému majiteli lesů, luk a polností, knížeti Schwarzenbergovi, to sakra komunisti nemohli postavit krásnou stylovou roubenku ? Ne nemohli, protože na to neměli chuť ani prostředky, potažmo materiál..Jediný co jim nechybělo byla chuť natočit tento pěkný dětský film. Dnes máme nadbytek všeho ale chybí zase chuť natočit takto pěkný, poučný, film pro dětského diváka co má rád les. ()

topol999

Asi nejlepší díl trilogie s T. Holým a G. Valachem. Nerudný Straka je občas dost otravný, ale na druhou stranu je jasné, že by za vnuka v konečném důsledku dýchal. Na tomto filmu je super, že i přes absenci akce ubíhá Jezevčí skála vcelku dobře a nenudil jsem se. Zmiňovat kouzlo Šumavy by bylo nošení dříví do lesa. Dnešní mladá generace je v tomto ohledu naprosto ztracená a zkažená. PS: Mě je 24 a do lesa chodím rád. Velká škoda, že se v dalších 2 dílech neobjevil traktorista Josef Vinklář.... 80% ()

Redyx1

Takový pohodový film nicméně velmi špatný výběr slovenského herce Gustava Valacha do role dědy,neboť mluví velmi špatně česky a kazí to celkový dojem diváka.V českém filmu by měli hrát čeští herci. ()