Najhoršie ruské väzenia

(TV film)
  • Česko Pohled zevnitř: Nejhorší ruská vězení (viac)

Ruské ministerstvo spravedlnosti výjimečně umožnilo divákům nahlédnout za brány vězeňského systému této světové supervelmoci. (oficiálny text distribútora)

laik_60

Aj keď to je dokument príliš strojený, (scenár zrejme prešiel viacerými kontrolami a schvaľovačkami) predsa to má nejakú "výpovednú hodnotu". Ten čierny delfín pôsobil veľmi odstrašujúco - , kde trest smrti by bol pre väzňov skôr akt milosrdenstva. Kto vie ako to bude vyzerať tam o desať rokov keby sa tam režisér aj s kamerou vrátili. Škoda, že nepovolili rozhovor alebo aspoň neposkytli údaj o najstaršom väzňovi v tomto zariadení (fakt by ma zaujímalo koľko tam človek v takých podmienkach vydrží). Zarážajúce boli aj tlsté býčie krky dozorcov a veliteľov v porovnaní s chudými postavami a strhanými tvárami väzňov. ()

Everyone

Zde nenaleznete cely s okny, televizí, psacím stolem a pohodlnou postelí - toto není Norsko, kde i vrazi jsou umístěni do cel o parametrech hotelu, toto je Sovětský svaz, resp. Rusko, kde i za krádež pytle brambor dostanete i půl roku (neslučovat trestní zákoník a prostředí pro výkon trestu). Toto není Amerika se svými (zdánlivě) tvrdými a na televizních obrazovkách promítanými věznicemi, toto je vězení, kde Vás zlomí a to nemusíte být ani v Černém delfínovi (kam jsou zavíráni největší zrůdy - vrazi, apod. a odkud vede jen jednosměrná cesta - na hřbitov) nebo na jiném koutu Sibiře, kde teplota klesá k mínus 50°C, za těchto teplot hurá na rozcvičku, a pak ke strojům do práce a vykonávat podřadnou, byť potřebnou práci, žádný spánek, ani odpočinek přes den. Polévka, kaše, chleba. Vše dle desetiletími, ale i staletími prověřenými postupy (často na politických vězních ověřeno). Generál zima, AK-47, 90 kg pastevečtí psi, kamery, detektory světla, pohybu, co 15 minut kontroly, prohlídky na celách, samotka, max. cely po dvou, vycházky uvnitř 4 stěn,...to je vaše společnost. Tento dokument by měli vidět všichni defraudátoři, násilníci, překupníci...pokud je v něčem Rusko inspirativní, tak k přístupu k odsouzeným za trestné činy a tlaku na změnu vlastní identity, druhá věc je nastavení trestního zákona, který je často příliš krutý, jak z dob carské Rusy (např. ty brambory). ()

SOLOM.

Každý svého štěstí strůjcem. Rozhodně nemíním vězně jakkoliv obhajovat ani brečet nad jejich krutým osudem, nicméně v Rusku se s nimi opravdu nikdo nemaže a ty první dvě věznice byly pěkně drsné. Já bych se nikdy do vězení nechtěl dostat, ale bylo by potřeba řádně přitvrdit i tady a ne, že tam naši vězni chodí na „rekreační pobyt s televizí a posilovnou“. Měli by dostat pořádně do těla a žrát jen chleba – pít vodu – žádné úlevy a trest si odmakat. Jasně, někdo se tam dostane nešťastnou shodou okolností, ale takových je minimum. A Rusáci se s nikým nemažou, z těch psů šel vážně strach i přes monitor. ()

pursulus

Kde chládek je mráz.¬         Rozdílně od televizního dokumentu "Věznice s maximální ostrahou", ukazující život v přísném vězení státu Indiana, se mi tento dokument o srovnatelném vězení ruském nejevil jako dopředu připravené, nakašírované divadelní představení. Dokument o ruském "Černém delfínu" působil na mě tak, jako by kamera natáčela živě skutečný život v této věznici. Podmínky v obou výše uvedených věznicích jsou jistě značně rozdílné, ale mně se to jevilo, že i oka kamer obou dokumentů byla značně jiná. Ať tak či tak, tento dokument je živě, dobře natočen; a také věrohodně. ()

baribal

Ruská propaganda na téma udržování pořádku a bezpečnosti.. parafráze "prý dochází k týrání vězňů, žádný si nám ale na nic nestěžoval". Sonda poměrně zajímavá co se týče prostředí, nutné však brát s rezervou vše co je řečeno.. přece by Rusko samo dobrovolně sebe neukazovalo ve špatném světle. Jo a abych nezapomněl, pobavilo mě "a když se zabijí, máme pak špatné výsledky". ()