Když skupina gangsterů zjistí, že jejich dosavadní profesionální snažení už nenese kýžené výsledky, rozhodne se lehce pozměnit pole svého zájmu a přeorientuje se na únosy. Plán na rychlé zbohatnutí se sice v případě populárního zpěváka osvědčí, ale u politiků v Jižní Americe už vše podle původních představ nevychází. Únosů přibývá, situace se komplikuje a zločinní hradinové to nebudou mít vůbec snadné.... (oficiálny text distribútora)

Pohrobek

Povedená bláznivá dobrodružná komedie s přídechem politické satiry. Banda gangsterů se dala na politiku a unáší velvyslance i marxistické povstalce, jak se dá. 120 minut plných absurdních i vyloženě komických scén - příklad: pět kumpánů unseslo hledaného vůdce guerilly. Byl prodán svým stoupencům, vládě i americké tajné službě. Ti se pro něj nyní jedou. Naši hrdinové to sledují a sázejí se, kdo bude úspěšnější. Mezinárodní skvostné herecké obsazení - Lino Ventura, Jacques Brel, Charles Gérard, Aldo Maccione a režie i scénář upomínající na Allena nebo Tatiho. Paráda. ()

CheGuevara

To jsou mi ale vypečení rabiáti. Partička vypočítavých zlodějíčků se nechá zlákat mamonem politického zločinu. Film bohužel postrádá jakoukoliv hlavní dějovou linku, a v konečném dojmu působí značně epizodně. Naštěstí tyto drobné nedostatky mi vynahradil šarm a břink titulních hrdinů. Originálními zápletkami se vine rozpustilá politická satira, která mě obzvlášť uzemnila ve scéně, kde začínající únosci hledají vhodné kandidáty a potenciální klienty. Avšak ve chvíli, kdy se ze sympatických hrdinů stávají bezskrupulózní zloduši, začínám mít s filmem výrazný problém. Ti, co by v libovolném filmu byli za zákeřné záporáky neřkuli teroristy (!), jsou zde za fajn strejčky. Nu, ale tuto skutečnost připisuji na vrub nekorektní nadsázce. ()

sportovec

V Lelouchově tvorbě spíš neobvyklý než standardní film osciluje mezi satirou, klasickou detektivkou a - jak je pro Lelouche typické - určitým celospolečenským pohledem na problémy doby. Natočen ještě před érou terorismu sedmdesátých let pohrává si s rychle dozrávajícími problémy evropského "zlatého věku" s bezstarostnou dobromyslností a bezelstným sarkasmem. Rád bych se mýlil, ale v jinak motivicky bohatém díle zjišťuji až příliš mnoho hluchých míst a nedotažených nápadů . Připouštím však, že film vyžaduje vícero zhlédnutí, aby bylo možné dostatečně ocenit finesy, které do něj Lelouche vložil. V zcela nezvyklé úloze tu vystupuje zejména Lino Ventura. ()

Faidra

Francouzský humor, latinskoamerické tempo, lelouchovské snílkovství, politické žďuchance, herecká třída a veverky v ekrazitově výbušné směsi. Nikdy jsem nepobrala, proč lidé ve výčtu slov označujících věci, které považují za sexy, tak velkoryse opomíjejí "dobrodružství" a nahrazují ho pojmy "BMW," "stříbrná liška," "diamanty" a "Bahamy," leč na tuhle bolest je tu pro nás staromilce velice příjemná náplast. Na cestě za nalezením nečekaných souvislostí mezi marxismem a bratry Marxovými se sice nalézá pár zakopnutí a zvolnění, ale jinak se trysku meze nekladou. Vlády, tajné služby a odbojáři celého světa, dělat si z vaší snahy předmět sázek byla pro normální lidi vždycky sranda, Lino Venturo, pokud se dostanu na stejné místo jako vy, budu vás nutit, abyste mi přehrával všechny své role pořád dokola, Johnny, dodatečně se omlouvám za to, že jsem tě přes všechny tvoje filmy a písničky brala jako "toho sraba, co se ve Zvířeti nechal zastupovat Belmondem," protože i když jsi i tady hrál sám sebe, zachoval ses jako grand, čímž nemyslím to výkupné, ale to, že i díky tobě aventure c'est l'aventure et l'aventure est la terre promise. ()

mm13

Výborná komédia, ktorá napriek námetu vôbec nie je "crazy", v závere si dokonca dovolí preladiť na (večne aktuálnu) politickú tému a urobí to tak vkusne, až si myslíte, že k tomu celý predošlý dej smeroval... nesmeroval, iba tam vyústil, žiadne posolstvá tu nie sú potrebné, stačí, že sa zápletka nevytratila do prázdna, ako to už v podobných prípadoch býva zvykom. Ďaleko najoslovujúcejšie je beztak to, že keby som ja so svojimi parťákmi takto "podnikal", vyzeralo by to (hlavne vo chvíľach voľna) veľmi podobne... také je to v tejto rovine uveriteľné a práve preto natoľko zábavné, vybavené toľkými čarovnými momentami, až mi bolo ľúto, keď zrazu nabehli záverečné titulky. Mám rád humor postavený na silných charakteroch, briskných dialógoch a vzájomnej chémii a tu to funguje na plných sto percent! ()

• Při natáčení se Jacques Brel seznámil s mladou herečkou Maddly Bamy, která ve filmu hrála epizodní roli. Jejich vztah vydržel až do Brelovy smrti v roce 1978. (vesper001)
  • Během natáčení vzniklo mezi Linem Venturou a Jacquesem Brelem přátelství, které přetrvalo až do Brelovy smrti v roce 1978, která Venturu velmi těžce zasáhla. (vesper001)