Doktor

• Česko Vojenský lékař (viac)

Katastrofická vize 3. světové neboli atomové války, kde doktor Després (A. Delon), který už na počátku této hrozné doby přišel o veškeré své sny, se zamiluje v nemocnici do zdravotní sestry. I přes rozdílnost povah mezi nimi vznikne silné citové pouto. (MVanis)

dopitak

Wůůů, nečekaně zvláštní projekt. Vize světa za pět let, v němž v Západní Evropě zuří třetí světová válka. Francouzští vojáci cedí krev, nikoliv v Alžíru, nebo v Afghánistánu, ale na domácí půdě. V jedné větě je sice naznačováno, že se neválčí ve Francii, podle mě ale chyba vznikla buďto překladem, anebo je to jenom milosrdná lež vůči hlavní cílové skupině, francouzským divákům. I přes nový dabing (mnohem starší Pavel Trávníček na Alaina a Jitka Ježková/no comment) atmosférická a nehumorná verze M.A.S.H., v níž českému divákovi Aldu připomíná i hlavní hlas. ()

MickeyStuma

Francouzská vize o polní nemocnici v průběhu 3. světové války. Snímek je z roku 1979, což již dnes znamená klasiku, tudíž i pochopení o dřívějších představách takové války. Několik mrtvol a vojenská technika z oné doby hlubší představivosti nepomůže. Příběh bohužel dnes vyznívá nudně a zdlouhavě. Jádrem je však filozofický temný příběh obohacený romantismem, který, byť vyprávěný pomalu, je při hlubším prozkoumání vcelku zajímavý. Filmu hodně pomohl Alain Delon, bez něhož by dnes zřejmě zapadl do hlubokého zapomnění. A tak rozhodně není snímek pro každého. Jedině náročný divák si přijde na své. ()

JohnSmith

Snaha o MASH podle Frantíků? Zřejmě ne, humor zde chybí a tak jde jen o vztahy mezi lékaři a sestry. Nutno poznamenat, že vztahy jsou více než nudné a závěr byl tak předvídatelný, až to bolí. Spíš mi to přišlo, jako propagační video francouzských ozbrojených sil, což bylo výpravně moc pěkně udělané. Ale ni víc. ()

Kimon

Občas jsem si připadal jako bych sledoval okázalou přehlídku vojenské techniky na Rudém náměstí v Moskvě. Jen se to neodehrávalo v Moskvě, ale kdesi uprostřed evropských lesů a vojenská technika nebyla útočná či obranná, ale lékařská. Jo, a těch vrtulníků. Tolik jsem neviděl za celý svůj dlouhý život. Prý štěstí neexistuje. No, ... a štěstí podle mě přece jenom existuje. Už přece v okamžiku, když je člověk ve správný čas na správném místě. Nemyslíte? Harmony ale nebyla na správném místě ve správnou dobu, a to byl závěr filmu. ()

gudaulin

Po právu zapomenutý film. Příliš umělohmotný, sterilně natočený. Má sice silný námět, pohrává si s myšlenkou 3. světové války v Evropě a nahlíží na ni očima lékaře ve vojenské polní nemocnici. Jenže divák po drtivou většinu stopáže nemá pocit skutečného života, skutečné bolesti, špíny, nejistoty a strachu. Obvykle to vypadá jako vojenské cvičení s novou technikou, kdy se všichni zúčastnění snaží naplnit jeho scénář. Alainu Delonovi psychologické herectví typu, které vyžaduje tento druh snímku, nikdy moc nešlo a toho muže, který víc než se životy svých pacientů zápasí s přijetím reality všeho, co se kolem něj odehrává, mu zkrátka nevěříte. Dialogy příliš často šustí papírem. Zkrátka a dobře, tenhle film nechť ať dál odpočívá někde v archívu. Celkový dojem: 40 %. ()