Bez cíle

Krátkometrážny / Horor
Česko, 2012, 33 min

Réžia:

Petr Esterka

Trojice kluků se vydá natočit krátký dokument o staré ubytovně, kde se prý před lety odehrálo několik sebevražd. Hned po prvním průzkumu ale zjistí, že v ubytovně nejsou sami, dají se okamžitě na útěk. Při pokusu ujet pryč z oblasti ubytovny se pokazí auto a trojice kluků je odkázána přespat v lese a počkat na ráno. Začíná noc plná překvapení. (e.peet)

Iroquaise

pokus o simultánní popis/ analýzu....no...další z projektů z kategorie post-Blair Witch, kterou znovuoživila série "Paranormal Activity"...stejná šablona...skupinka někam jde, má vyhlídnuté místo, kde se údajně dějí záhadné věci a má s sebou kameru, na kterou točí průběh celé akce...tenhle mustr je tak populární z jednoho prostého důvodu...je vděčný a (zdánlivě) formálně a herecky nenáročný...pomocí ruční kamery, vhodného prostředí a jednoduše iniciovaných dramatických situací vyrobíte strašidelnou atmosféru nato tata...ale je potřeba, aby to celé působilo aspoň trochu uvěřitelně a realisticky...musí fungovat postavy...jejich chování v obyčejných situacích atd...taky se nedá na diváka hned vlítnout...napětí se musí pomalu stupňovat...s ohledem na objevená fakta, protože tenhle typ filmu je silně deskriptivní, má informační charakter...divák jde ruku v ruce s postavami, které procházejí nějakým prostředím, zjišťují jeho povahu a objevují nové informace...a pravá ono dávkování informací musí být pozvolné...osobně jsem z tohohle typu filmu trochu unavenej...nedávno se vynořil Milan Letocha s nepovedeninou "Project" ( navíc mělo jít o to, co jsem popisoval jako potenciální cestu u Blažkova "Těla"...krátkometrážní demo pro následný celovečerní projekt...akorát teda nevim, o čem by tak asi celovečerní "Untitled Project" byl...připadá mi, že všechno bylo řečeno ) http://www.csfd.cz/film/299400-project/ ...zaujal mě slovenský kousek "Zlo"...z filmu jsem viděl jen kus, ale časem se určitě podívám......... http://www.csfd.cz/film/311750-zlo/ čim mi "Bez cíle" přijde formálně zajímavý, je střídání kamer...hned v první scéně z domu se užívaj dvě kamery se stejnou obrazovou kvalitou a mezi jejich záznamy se přepíná poměrně často...ale teď je otázka, jestli to celou akci bude vhodně dynamizovat, nebo jestli ta výsledná zmatečnost nebude spíš na škodu věci ( ona už jedna ručka stačí bohatě k tomu, aby se člověk v prostoru ztrácel...všechno to přeostřování, proměny světelelnosti, roztřepaný obraz...)... ...zaujal mě slovenský kousek "Zlo"...z filmu jsem viděl jen kus, ale časem se určitě podívám......... http://www.csfd.cz/film/311750-zlo/ právě ony dva zmíněné aspekty - realističnost a pozvolnost totiž tenhle film splňoval............podstatné je taky vykreslení postav a vztahů...v tomhle směru je v dané kategorii subverzivně inovativní film Ondry Pavliše alias Andyho Fehua "Andyho film"...což zpočátku zavání variací na Blair Witch...ale následně se ukáže, že nejde o prostředí a mystéria s ním spojená, ale o postavy...čili že zdroj napětí napětí je jinde...a ve své podstatě spočívá v médiu samotném...ale to už bych prozrazoval moc... http://www.csfd.cz/film/279649-andyho-film/ zlom v podobě náhlé paniky mi přijde trochu přes čáru...je to trochu moc hysterické...jako má to atmosféru...bodejť by nemělo...noční vidění působí samo o sobě dost strašidelně...a zároveň výrazně pracuje fantazie...to, co nevidíme, ale pouze si v nastoleném časoprostorovém kontextu domýšlíme................ osobně mě hodně děsí situace, kdy se auto náhle zastaví...kdy jediná věc, která vám může v určitém nehostinném nebo nebezpečném prostředí pomoct, najednou selže...taky to pro mě bylo základní situační východisko pro scénář k filmu "Noční jízda"...pak už si to žilo tak nějak vlastním životem ( různé verze scénáře atd.) http://www.csfd.cz/film/298665-nocni-jizda/ debilní je, že ti borci najednou začnou hromadně panikařit a nikdo z nich - ani jeden - nezachovává zdravý rozum...hromadná panika by byla zajímavá, kdyby všichni na začátku machrovali a následně by se ukázalo, že jsou posraný...takhle se ale rozbíjí to, o co se film tak trochu snažil...rozrůznění postav...najednou je to celý opět anonymní... přerušování záznamu má asi působit syrově...a zpočátku tak i působí, ale ve finále začíná být nadužívané a rušivé......ze zbylých dvou hochů jeden přehrává a druhý jako by pořádně nevěděl, co má hrát...jeden je přepjatý a druhý nevýrazný...jako by snad ani nezažívali stejnou situaci.....což tak nějak kontrastuje s tím, co jsem říkal předtím...že se typologie postav anuluje a výsledek je anonymní...a v tom je ten problém...nedůslednost v rámci postav, jejich chování, celkového hereckého výstupu.......hm..."hele, nějaký barák...jdem dovnitř"...tak pokud pominu klasickou na první signální výtku " ježiš, oni jsou dementní....proč jdou tam, kde to smrdí problémem"...takhle přesně finišovala Blir Witch...opuštěný dům uprostřed lesa......."já už nemůžu"..."tak tady počkej v té místnosti a já ho jdu najít"...aneb máme dvě postavy, tak jak je od sebe oddělíme, abychom dosáhli většího napětí.......no...závěr mě potěšil...byť mohl být trochu prodloužený z hlediska stopáže...mohli si s tím víc pohrát...každopádně výsledek je tak půl napůl...některé momenty jsou působivé, podařilo se z nich vyšťavit nějakou děsivost ( některé scény jsem pauzoval, protože nemam rád lekačky...tuplem v takhle syrovém kontextu)...některé jsou herecky přepálené...jinde zas vyčuhuje ten konstrukt, klišé vázaná na danou kategorii atd...ale na amatérský film je to slušné...a tak nějak doufam, že už nikdo s kamerou do opuštěnejch baráků nepoleze.......akorát si nejsem moc jistej tim názvem...nějak mi to k tomu filmu nesedí. () (menej) (viac)

korbitch22

No to mě poser, pochči, pobli a zakopej v lese ty kundo.Found footage hokus pokus kluků s vetelným přízvukem si vysloužil neskutečných 50 tisíc diváků na TyTrubko a tady zhovadilých 68%.Fešáci někde splašili kejmru s nightshotem a celou noc běhali, házeli kamerou a sprostě píčovali, potom to hodily na net, pojmenovali to Bez Cíle (věřim, že jejich amatérská kariéra přesně tak dopadne) a lidi jim to lajkujou jak syslu zbavení.Found footage je nejprimitivnější hororový žánr, jaký lze natočit.Aby fungoval, potřebuje člověk ale solidní zápletku a efekty, přesvědčivý herce a hlavně děsivost, potom vznikají skvosty jako Cloverfield, Evidence, Blair Witch či Paranormal Activity (1,3) no jenže pokud jen vezmete kameru a umíte hovno, vznikne tohle, nebo pecky jako The Frankenstein Theory či Grave Encounters 2.Už jako šestnáctiletej jsem snil o tom, že natočím found footage horor a dokonce jsem jeden malej tenkrát vožralej zmáknul na chatě při Silvestru, kdy jsme běželi po lese, chvilku křičeli, potom parťák jakože zmizel a já zařval a kamera padla k zemi ala Blair Witch, do teď to funguje, do teď to video mám, ale nehodlám ho nikde prezentovat, jelikož to je prostě jednoduché a úplně o ničem.Budu asi zase osočen, že meziplanetárně závidím, ne kluci fakt ne, jen se kurefsky divím, že něco tak nepříčetně blbého mohlo mít takový úspěch, ovšem tahle doba a banda debilů kolem nás mě stále nepřestává překvapovat.10%. ()

Shay

Na to, že je to amatérský film, jsem byla nadšená a napnutá od začátku až do konce. Můžeme být rádi, že tohle natočil někdo u nás a vyšla z toho kvalitní práce! Obdivuju jejich odvahu bloudit po lese a opuštěné ubytovně v noci, protože bych se tam někde strachy sesypala. Jejich výkony byly věrohodné, i strach a úzkost zahráli perfektně a scénář taky super. A sprostá slova, na která tu věčně někdo naráží? Vy by jste snad mluvili spisovně, kdyby jste se ocitli v takové situaci? Věrohodnost úžasná. Sice klišé, ale nezestárne a pokaždé dokáže nadchnout a vyděsit. Těším se na další podobný kousek. Mají potenciál! :) ()

netahlo

Bodri Moravaci vraceji uder Hollywoodu! :-) A vubec to nedopadlo spatne. S originalitou si to teda moc netyka, ale na to, ze se jednalo o amaterinu, hodne dobra prace. Akorat jak tam nekdo rika "tady uz to asi vykradli cigani" - na to bacha, to je v dnesni dobe na paragraf :-) Celkove to ale fungovalo dobre. ()

Cechyno4

Jak už tu bylo zmíněno nejde srovnávat americké velkofilmy za desítky a stovky miliónů s amatérským filmem. V našich končinách, by jsme měli být rádi za každý pokus o vytvoření hororu. Protože českých hororů je jako šafránu. Teď k samotnému hororu. Přirovnání k Blair Witch je sice na místě, ale především bych zmínil podobnost k Grave Encounters. Zmiňovaný film právě inspiroval tvůrce k natočení Bez cíle. Atmosféra ze začátku fungovala dobře především v lese. Chození po tmě s kamerou, kdy nevíte odkud co vyskočí je dobré. Mě ale příjemně překvapil hlavně konec filmu. Jelikož divák uvidí ve velice dobře zvládnutých lekačkách to co v domě straší. A to já nečekal. Spíše jsem se přikláněl k tomu, že do konce filmu nic z tohoto neuvidím. A tvůrci budou využívat neviditelné zlo, jak je tomu například v Paranormal activity. Nicméně při posledních scénách v domě, kdy je jedna lekačka za druhou jsem měl mrazení v zádech. Dal bych tak tři a půl. A to hlavně za ten konec. I když to nějaké ty mouchy má, tak příjemný počin :) ()