Dnes sa nikam nejde

(študentský film)
  • Československo Dnes se nikam nejede (viac)
všetky plagáty

Při stavebních pracích v jednom sovětském městě narazí bagrista na větší než malé množství bomb a granátů. Městská rada povolá k likvidaci bomb oddíl ženistů pod vedením kapitána Galiče. Odpálení na místě by znamenalo srovnání části města se zemí, je tedy nařízena evakuace. V nemocnici přesto zůstává několik lékařů a sester, kteří právě operují vážně zraněného pacienta. Vojáci pomalu odvážejí bomby za město, kde je chtějí odpálit. Pak však seržant Dzignadze narazí na drát, který propojuje roznětky některých bomb... Napívaný film Andreje Tarkovského z dob jeho studií na VGIKu. (s.Predseda)

Anderton

Tarkovského a Gordonova sovietska Mzda strachu. Ani sa nechce veriť, že ide o študentský film, takéto masové scény by sa dnes na tejto úrovni urobili pred zeleným plátnom, ak by bolo študákom zrovna k dispozícii. Film má dve polovice, najskôr sa babreme v zemi a je to napínavé, neskôr sa bomby prenášajú v aute a je to napínavé tiež. Občas je to aj celkom vtipné a občas rozpačitejšie. ()

honajz2

Tak teď už jsem viděl od Tarkovského úplně všechno. Co se ale tohohle filmu týče, tak nevím, ale zklamalo mě to a přišlo mi to (stejně jako druhý Tarkovského studentský film Zabijáci) takové nijaké a bez pointy. SPOILER Prostě pod městem je nalezeno třicet tun výbušnin, přijedou vojáci, aby je dostaly pryč, město se evakuuje, v pár situacích jsou vojáci na hranici života a smrti, ale nakonec všechno odvezou a všichni přežijí. KONEC SPOILERU Konec. I přes pár skutečně napínavých scén mě to ale jako celek nudilo, přišlo mi to zbytečně vleklé a tomu příběhu chybí nějaké oživení nebo překvapení, protože takhle působí mdle. Kameru to sice na studentský film má slušnou, ale střihy jsou často mizerné a herecké výkony nevýrazné. Jako, zaujalo mě to asi víc než Zabijáci, ale stejně je to slabota a něco takového bych od Tarkovského nečekal ani ve studentských letech. Ale ono taky záleží, jak moc se na tom podílel on a jak moc Alexandr Gordon, protože Válec a housle špatné nebylo a to už dělal sám... Každopádně tohle na víc jak lepší 2* není, i na studentský film. ()

slunicko2

Sovětská agitka. 1) Asi se ode mne očekává, že budu uslintávat blahem, jak budoucí mistr filmového dramatu už na škole dokázal, uměl, pochopil, zvládl. Nezvládl. Prostá sovětská agitka o hrdinné a odpovědné správě města mě nějak míjí stejně jako zbytečný patos prýštící z každého záběru._____ 2) Vážně toto dílko vzít nelze. Ale ke smíchu ani nezamýšlenému to ovšem také není. Že bych se měl zamyslet?_____ 3) Jako u řady dnes už "historických" filmů natáčených v autentickém prostředí mě nakonec zaujaly sovětské reálie - dopravní prostředky, ulice, domy, oblečení a tak. ()

Pohrobek

V malém sovětském městečku je náhodou naraženo na "hromadu" nebezpečných dělostřeleckých granátů z druhé světové války. Rada, starosta a armáda se usnesou, že bomby, jednu po druhé, vyvezou za město, kde je nechají bezpečně explodovat, zatímco obyvatelstvo musí být nekompromisně vystěhováno... Neprávem opomíjený film Andreje Tarkovského. Za těch čtyřicet minut je nám tu naservírovaná taková spousta dramatu a napětí, které se láme až s úplným koncem filmu, že jsem chvílemi ani nedýchal. Ano, u Andreje Tarkovského byly i začátky hvězdné!!! ()

ScarPoul

Film, ktorý ma nechal absolútne chladným. Ani jedna z postáv ma neuchvátila natoľko, že by som jej to hrdinstvo veril. Jedná sa síce o zaujímavý námet, ale to je asi tak všetko. Je to len ukážka rôznych filmárskych postupov v praxi. Hlavne čo sa týka komparzu a davových scén a ich snímania. Monumentálna a hrozivá hudba pôsobí neprirodzene a celý film vďaka tomu vyšumí do prázdna. Ale na druhú stranu sa nedá filmu uprieť určitá zaujímavosť.Herci sú prirodzený, príbeh je budovaný v určitom slede a v určitej harmónií a vďaka tomu aj keď film neohúri, nemá možnosť sklesnúť do nudy, alebo agitačných žvástov. ()

• Přes režisérův zjevný potenciál se už žánrová schémata v Tarkovského tvorbě znovu neobjevila. (Zdroj: Letní filmová škola)

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)