Kamenná tetka

všetky plagáty
Animovaný / Bábkový / Krátkometrážny / Rozprávka
Československo, 1960, 16 min

Tom_Lachtan

Tak milé děti, pokud budete v Krkonošském národním parku bílí trhat, přijde Krakonoš zákeřník a zlořádně vás zakleje v kámen, případně provede jiná veselá alotria, po kterých se stanete zchudlým bezdomovcem. Ale nejhorší ze všeho jsou trpaslíci! Nebo moment, tady vlastně ne, tady jsou hodní, dokonce mají vlastní verzi pán-prstenálního enta, jen bez větviček, zato s buližníkem. hm. ()

honajz

Mně se to teda moc nelíblo. „Skřítkové, tesaři, vylezte z mechu, chopte se náčiní, postavte střechu...“ O ničem víc to není, o Krakonošovi vlastně taky, jen se ve vyprávění dozvíme, že ta skála Kamenná tetka je zakletá tetka, která vlezla do Krakonošovy zahrádky bez dovolení, a on ji za to nechal zkamenět (a asi i několikanásobně zvětšit), takže se o tom jen mluví. V obraze vidíme jen bylinkářku, kterou postihne bouřka, ale skřítkové zedníci dají přes noc vše do kupy. A největší wtf pro mne bylo, že se ta skála hýbala, ale ne, o golemovi to fakt není. ()

pytlik...

Neřekl bych, že je v téhle pohádce Krakonoš mimoň nebo zápornou postavou, spíš má charakter nevědomé síly, která není ani dobrá ani zlá a funguje podobně jako přírodní zákony nezávisle na lidské vůli a přání. Když byť nerad vypadnu z okna, nemůžu se divit, že se dole rozprsknu, a stejně tak když babička omylem vstoupí do zakázané Krakonošovy zahrády, prostě zkamení a nikdo s tím nic neudělá. Nehledě na to, že ani pak si nežije špatně, chodit může pořád, a když jí sem tam upadne kamenná noha na obydlí jiné babičky, néni problém, skřítci ji tu končetinu zase tyčkama přistrkají. Za jediné kapku záporné postavy bych považoval právě ty skřítky. Sice babičce postaví znovu rozšlápnutou chaloupku, ale zlomyslně na stejném nebezpečném místě jako předtím. A pak už jen krvelačně čekají. ()

Matematicka

Tak trochu jiná pohádka, než na jaké jsme zvyklí (předloha J. Š. Kubín) v pěkném loutkovém zpracování. Krakonoš tu vystupuje jako záporná postava, naopak kladnou postavou je Kamenná tetka se svým zástupem skřítků. A u závěrečných titulků se vám začnou sbíhat sliny :-) ()