Jeden blbec na večeru

• Česko Blbec k večeři (viac)

Francúzska komédia, najsledovanejší francúzsky film 90 - tych rokov. Slávny parížsky vydavateľ sa s veľkou chuťou zúčastňuje každý týždeň večere s blbcami. Každý pozvaný hosť má za úlohu priviesť čo najväčšieho blbca ako záruku dobrej zábavy. Počas večere sa vyberá blbec najblbší. Raz sa vydavateľovi podarí nájsť perlu, blbca bez konkurencie, ale žiaľ večer sa mu vymkne z rúk. (STV)

PRASÁK

Když jsem tenhle film viděl poprvý, smál jsem se od začátku do konce, až jsem se za břicho popadal! A je tomu tak vždycky, když na tuto vynikající komedii koukám. Je tím blbcem k večeři úředník z ministerstva financí Francie François Pignon (herec Jacques Villeret) nebo knižní nakladatel Pierre Brochant (herec Thierry Lhermitte)? To se divák dozví až na samým konci týhle velkolepý legrace. Zápletka je jasná. Skupina těch majetnějších, včetně pana Brochanta, se schází každou středu v jedný restauraci na večeři, na kterou má každej z nich za úkol přivést „zvláštního hosta“ (blbce na večeři). A všichni tito zbohatlíci se pak na úkor „blbce“ po celej večer baví. Jednoho dne je panu Brochantovi doporučen opravdovej blbec, kterej by se moh hodit na ty jejich „slavný“ večeře. Je to neuvěřitelnej chlapík François Pignon! A od týhle chvíle nastává série neuvěřitelně absurdních a komickejch situací, při nichž MŮŽE DIVÁK SMÍCHEM VYPLIVNOUT DUŠI… Francouskej režisér, scénárista, producent, spisovatel a herec Francis Paul Veber (nar. 28. 7. 1937) tenhle velice vtipnej skvost totiž původně napsal jako divadelní hru „Le Dîner de Cons“, která měla svou premiéru 17. září 1993 v pařížským divadle Théâtre des Variétés. A pro její obrovskej úspěch Francis Paul Veber pak z týhle divadelní hry zkomponoval scénář pro film, kterej si sám režíroval. Snímek pod názvem „Le Dîner de Cons“ měl svou celosvětovou premiéru ve Francii a v Belgii 15. dubna 1998 a do českejch kin pak dorazil v premiéře pod názvem „Blbec k večeři“ dne 11. listopadu 1999. V některých státech světa je tato povedená komedie známá pod názvem „The Dinner Game“. Bohužel, na základě tohoto filmu vznikl v Americe tzv. remake pod názvem „Dinner for Schmucks“, jehož premiéra proběhla v New Yorku 19. července 2010. V Český republice se tahle nepovedená záležitost objevila jen na DVD s českým pojmenováním „Blbec k večeři“ díky společnosti Magic Box 21. ledna 2011. Je to jen další příklad toho, že Američané prasí již několik posledních dekád z úspěšnejch francouzskejch komedií svý trapný americký výtvory. ()