Vikingovia

• Česko Vikingové (viac)
Írsko / Kanada, (2013–2020), 66 h 51 min (Minutáž: 44–51 min)

Tvorcovia:

Michael Hirst

Scenár:

Michael Hirst

Hudba:

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Clive Standen, Alexander Ludwig, Linus Roache, Moe Dunford, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall (viac)

Recenzie používateľa Arkanoid k tomuto seriálu (92)

Posledná loď (2016) (S04E10)

Rollo organizuje finálny útok, ako vždy, bez potrebnej stratégie, zato ale tiež ako vždy, s obrovským odhodlaním. Máme tu crash oboch obávaných bratov, čo nevyjde podľa Ragnarových predstáv. Ragnar teda na pár rokov opúšta všetkých a nedáva o sebe vedieť. Synovia mu vyrastú a sú družní aj s Ivarom, ktorý jediný chápe Ragnarovu chladnokrvnosť. Do Kateggatu prichádza správa o masakre vikinskej farmy v Anglicku, po nej ktrýtko aj Ragnar. Dočkáme sa tak celkom slušnej dialógovej sécny medzi synmi, ale hlavne Who wants to be a king scény, skvelo ozvučenej, dostupnej na youtube, ktorá ponúka skvelé herectvo Travisa Fimmela a geniálne ťahy, keď vstúpiš do hry ako outsider. Tá je bohužiaľ prerušená a jej druhá polovica sa nachádza v ďalšej epizóde. ()

Outsider (2016) (S04E11)

Dokončenie skvelej scény z minulej epizódy, Bjornovo odhodlanie objavovať, Ubbeho zodpovednosť a Ivarove prasáctvo kombinované s ambíciami. Ragnar sa ide so všetkými rozlúčiť a urovnať spory, chce ísť do Anglicka, no nikto nechce ísť s ním. Až len Ivar, ktorý Ragnarovi vo vydarenej poslednej scéne odpovedá ako nadržaná groupie. Ragnar tu prekonáva neúspešný pokus o samovraždu obesením, kedy na ňom sedí vrana. Ragnarove scény s Flokim a Lagerthou boli dojemné, s Ivarom predznamenávajúce parťáctvo a rešpekt. Epizóde ale chýbala dravosť, keďže okrem tréningu sme tu nemali rinčanie zbraní. ()

Vízie (2016) (S04E12)

Bratia sa dozvedia o Ivarových násilnostiach a Ubbe vyjadrí, že sa ho bojí. Najviac si to uňho nahne Sigurd pri pamätnom obede. Ivar ukazuje odhodlanie dodržať slovo dané otcovi, ten si ho chráni počas nebezpečnej búrky. Domasedom a babským pupkom teda nie je on, ale jeho bratia Ubbe a Sigurd. Zaplatená posádka starých chlapov sa Ragnarovi zjavne nevyplatí, to už ale bude iný príbeh. Bjorn zažíva slávu a všetky jej potešenia, ešte len sa vydal na cestu. Čiastočne dobrodružná epizóda, snáď v tej ďalšej uvidíme aj krv. ()

Dve cesty (2016) (S04E13)

Ragnarova výprava utrpela ťažké ľudské aj materiálne straty a Aethwulf im je už v pätách. Ragnar však Ivarovi naznačí svoje iné plány, ako predstavil doma a Ivar si konečne užije zabíjanie. Bjorn sa ide radiť s Rollom, ktorý je nadšený, že ho niečo aspoň trochu vzrušujúce vytrhne z jeho usporiadaného života. Prijíma ponuka voľného priechodu francúzskym pobrežím za podmienky nedrancovania a zobrania ho so sebou. Bjorn súhlasí, no dá ho pretiahnuť popod kýl. Zaujímavá epizóda bez výraznej, nie významnej bitky. Bitku žien som si teda neužil. ()

V neistom čase pred svitaním (2016) (S04E14)

Kráľovné sa porozprávajú, konečne narovinu. Auslag neponúka nič, len čestnú dohodu. Lagertha naoko súhlasí, no vytiahne ešte zákerný ťah. Omilostení Ubbe a Sigurd sa dozvedajú prabvdu a Ubbe sa pokúša zabiť Lagerthu. Po dvojku známej firmy zabijakov Lothbrook & son si prichádzajú vojaci. Plán dostať sa do hradu vyšiel. Ragnar si tak môže užiť kvalitný dialóg s kráľom Ecbertom priamo z klietky. Popritom nezabudne Magnusovi hláškujúco povedať, že nie je jeho otcom, a tak ho Aethwulf vyprevadí z hradu. Dialógy Ragnara a Ecberta sú skvostom seriálu, Ragnarovo spoliehanie sa na pomstu je ale trochu krátkozraké, vzhľadom na to, ako sa ku nemu synovia správali po jeho návrate. Kazom ostáva asi len scéna s Astrid, ktorá príde varovať bratov, čo mi príde ako úplne zbytočná scéna. ()

Všetci jeho anjeli (2016) (S04E15)

Dialóg s Ivarom je výnimočný, škoda, že zmiernený trochou komédie. Alfred dáva Ivarovi figúrku a Ragnar Alfredovi Athelstanov ruženec. Ragnarove posledné dni sú plné spomienok, preludov a hlavne mučenia. Spomína na všetkých, ktorých mal rád, z kamarátov hlavne na Athelstana, Flokiho, ale aj Ecberta a zo synov na Bjorna a Ivara. V mysli ešte prebehne dialóg so Seerom o bohoch a nad jamou s hadmi skvelý výstup, okorený smutným pohľadom Ecberta. Zatiaľ najlepšia epizóda série. ()

Križovatky (2017) (S04E16)

Ivar vyzve Lagerthu na súboj, je však odmietnutý, ona radšej ide stavať opevnenie Kattegattu. Bjorn zachráni v španielskom meste Hvitserka, neskôr ho zachráni aj Rollo, ktovie, či to niektorý z nich bude neskôr ľutovať. Helga je vydesná chladnokrvnou krutosťou nórskych bratov a adoptuje si dievča, z ktorej spravili sirotu. Floki nariadi nórskym bratom nezabíjať v mešite, lebo je nadšený nábožnosťou moslimov. Chlapi objavia hárem a odvádzajú si nové milenky. Celkom slušné scény sú tie mysteriózne so zvestovaním smrti synom, či už cez vrany alebo jednookým. Epizóda nedosahuje kvalít predošlých dvoch, no dej sa predsa len musel niekam posunúť. ()

Veľká armáda (2017) (S04E17)

Lagertha je zmierená s osudom, Ivar namotivuje bratov, Floki sa zmieruje so situáciou a nórski bratia intrigujú. Ubbe s Ivarom zvolávajú armádu z celej krajiny a earlovia prichádzajú. Ubbe pred nimi dáva rešpekt Ivarovi. Scéna vyzvania Lagerthy je desivá, možno jedna z najlepších v seriáli, kedy sa vzpramený Ubbe a búchajúc kolíkmi do podlahy kráčajúci Ivar blížia k Lagerthe. Všetci sa ale idú zjednotiť v boji proti Ecbertovi a Floki vyrobí Ivarovi bojový koč. Harald s bratom sa dohodnú so zajatým Egilom na budúcich intrigách. Plot twist v závere má byť Bjornov pomer s Astrid, čo ma teda neberie ako tá najšokujúcejšia udalosť seriálu. ()

Pomsta (2017) (S04E18)

Pred veľkou bitkou nadišla veľká obeta. Obetuje sa earl a Lagertha ho nabodáva na nôž, na ktorý sa sám prisúva. Všetko je to točené hypnoticky, podmanivo, ako predošlé obety a mučenia. Padajú viaceré kométy za sebou ako dobré znamenia. Bjorn si počas toho užíva s Astrid a jej vzdychy sú strihané so vzdychmi umierajúceho. Bjorn bratom, a najmä Ivarovi vysvetľuje princíp jendoty a velenia, ktoré zabezpečí on. Aelle pri príchode Vikingov na svoje pobrežie odmieta prerušiť omšu, Aethwulf zasa cynicky vraví Judith, že by mala odísť a nechať ho sa s otcom porozprávať samých. Našťastie sa dočká a my s ním na skvelú otcovsko-synovskú scénu, kde syn chce po štyridsiatke počuť to, čo nikdy od otca nepočul. Kvalitu staršej scény z The Sopranos Do you love me? medzi dvoma príbuznými s generačným rozdielom to ale nedosahuje. Aelle si pred bojom myslí, že má do činenia s malopočetnou armádou, ktorú ľahko zvládne. Opak je však pravdou, keď sa začne v jeho blízkosti prechádzať Floki s ďalšími Vikingami. Ivar sa preženie na koči pred armádou a je strihnutý, akoby šiel do opačného smeru, než na vojsko obrancov. A to je všetko, čo sa dá vidieť z bitky, až na bojové pokriky a odhodlanie. Scéna mučenia v spôsobe kopíruje Blood Eagle, nie však vo forme a emóciách, aj keď herci to zahrali skvele. Bjorn ako nemilosrdný fanatický kat, Ubbe a Hvitserk sa usmievajúc, Sigurd možno s trochou nechutenstva a šialene sa pozerajúci na mŕtveho Ivar, snažiaci sa zachytiť posledný záblesk života v očiach. Veľa silných scén, zamrzí hlavne ukrátenie o bitku. ()

V predvečer (2017) (S04E19)

Aethwulf sa ukazuje ako skvelý otec aj nevlastnému synovi a konečne dostáva pár pekných slov od ženy, dokonca aj od otca. Vyzerá ale, že tiež nemá stratégiu. Harald z pýchy zabíja soka v láske a nie je zato potrestaný. Ivar sa opäť háda s Bjornom. Floki sympatizuje s Tanaruz, ktorá utečie. Lagertha odrazí Egilov útok a mučí ho.  Ivar múdro navrhuje zmenu taktiky a využitie terénu. Bjorn najvprv nesúhlasí, no nakoniec podvolí. Aethewulf aj jeho vojaci sú z taktiky zmätení. Ide sa pozrieť do lesa a pohľad vyzerá ako z Blair Witch. Veľmi slušne dramatická a napínavá epizóda. To najkrvavšie, a hlavne bitka sú odložené asi na poslednú epizódu. ()

Zúčtovanie (2017) (S04E20)

Ecbert sa definitívne opustil a naoko zbláznil. Je možné, že vo svojom finále ešte dokázal oklamať Ragnarových synov. Negatívom bitky sú niektoré zrýchlené pohyby, čo mi vadili už v predošlej epizóde, ako utekanie na miesto stretu vojsk. Inak je bitka krásne kvalitná vo svojom chaose. Ceniť sa dí aj odvaha obyčajných vikinských vojakov a ich drzosť zhodiť skokom Aethwulfa z koňa. V bitke ale okrem Aethwulfovho pohľadu na porážku vlastných nevidíme žiadnu drámu alebo utrpenie. Ecbert robí posledné zaujímavé panovnícke rozhodnutia a ostáva piť s biskupom víno. Bjorn je teraz napočudovanie zhovievavý a otvorený dohode. Posledný obed a dohodnutie sa Ragnarových synov, čo s armádou po poslednom víťazstve nedopadne pre každého najlepšie. Flokiho dejová línia dostala ďalšiu ranu a je to otázne, čo sa dá pre túto postavu ešte pripraviť. Každopádne, okrem bitky v tejto epizóde nebavil, ako obvykle. V epilógu vidíme bojového biskupa, ktorý zneužíva svoj inštitút na zvádzanie vdov, čo má nalákať na ďalšiu sériu. ()

Season 5 (2017) (S05)

Piata séria Vikingov je zatiaľ najslabšia. Chýbajú dvaja výrazní herci, ktorí v tejto sérii už neúčinkujú. No nie je to slabšie len po hereckej stránke. Zo seriálu sa vytratila dravosť nepremysleného nájazdu či odstránenia vikinského konkurenta. Nad svojimi budúcimi krokmi teraz postavy hlbšie premýšľajú, čo je dobré zo stránky taktiky pred bitkami, no máme tu vďaka tomu menej adrenalínu. Čo sa hlavného deja týka, Ragnarovi synovia sa roztrieštia ešte viac, ako tomu bolo v poslednej epizóde 4. série. Pri Ivarových fyzických bojových zručnostiach som čakal ozaj nejaký fyzický súboj, bol som však sklamaný. Jeho šialenstvo pri bitkách a väčšina taktík však tešili, no ani tu tvorcovia nevyhli nelogickostiam, napríklad vyliezaniu vojska z kanálov pokojne pred anglickou armádou, ktorá ich vyliezť nechala. Vývoj tejto postavy nie je uspokojivý, ale možno preto, aby ho divák ozaj nemal rád, je z neho spravený paroháč a rozmýšľa penisom (potlačenými citmi). Dokonca vytvorí diktatúru, ktorá sa príliš dlho naťahuje, až je jeho dejová línia jedna z tých najslabších. Bjorn odchádza objavovať islamský svet, no táto dejová línia je len čísté béčkové dobrodružstvo. Jeho návrat a zapojenie sa do vikinskej a neskôr anglickej vojny je preto vítanou zmenou. Poteší aj jeho vyjadrenie citov jednej žene, keďže jeho romatická línia prekonáva isté turbulencie. Stále ostáva najdrsnejšeím Vikingom. Ubbe robí kardinálnu chybu, ktorá ho stojí exil, no ukáže sa ako tvárny človek, dobrý učiteľ a taktik. Lagertha ako kráľovná nebaví, stále pochybuje o svojich rozhodnutiach a je príliš rozrušená. Hvitserk robí chybu s Ubbem, no napravuje ju, aby sa viezol an víťaznej vlne, neskôr to však ľutuje a pripravuje sa na zradu. Alfred dostáva najvýznamnejší post vo sovjom živote, pri ktorom sa musí vyrovnať so zradou, vikinskými nájazdami, nevôľou cirkvi a lordov pre svoje nekonvenčné rozhodnutia a so svojvoľne konajúcou matkou. Floki odchádza od Vikingov po tragédii, zakotví na Islande, kde má vidiny bohov a vracia sa spať do Kattegatu pre skupinu, s ktorou chce založiť nový život. Na Islande to však nefunguje podľa jeho predstáv a všetko sa mení na tragédiu. Pozitívne z toho však vyznieva jeho zmena k lepšiemu a ľahšie vyrovnávanie sa so svojimi negatívnymi stavmi, ako tomu bolo doteraz. Jeho dejová línia ale pri nevyhrotených situáciách býva často najslabšia, no pri tých vyhrotených sa vyrovnáva tým najlepším. V sedemnásta a osemnásta epizóda sú vrcholom jeho dejovej línie. Bitky sú plné kvalitných osobných súbojov a väčšinou dobrých celkových taktík, chýba ale zásadný spôsob boja Vikingov – shield wall. Namiesto toho tu máme odseknuté končatiny, hlavy alebo naseknuté ruky vhodné na amputáciu. Jedna vikinská bitka prekvapí ale zaujímavou štruktúrou rozprávania s flashbackmi na aktuálne bojujúce postavy, pre mňa jedna z najlepších epizód série. Posledná epizóda tiež poteší výbornou bitkou, aj čo sa týka taktiky, ale chýba jej intenzita štruktúry rozprávania. Obe epizódy sú našťastie umocnené sústredením sa len na ich dejové línie bez prerušenia inými dejovými líniami. Séria nezačína a nekončí zle, no niekde v strede to viazne, navyše Flokiho dejová línia je skoro bez zmyslu a ďalšieho vývoja. Ťažko povedať, čo ešte pre diváka schováva 6. séria, lebo skoro všetko vyzerá byť uzavreté. () (menej) (viac)

Kráľ Rybár (2017) (S05E01)

Ivar sa vyviňuje zo zabitia. Halfdan chce ísť cestovať s Bjornom a Harald má v pláne ísť do Kattegattu pozdraviť Lagerthu. Ivar prosí Flokiho, aby neodišiel. Aethewulf tvrdí, že Vikingovia sú božia pohroma za anglickú márnosť a hriechy. Ivar presviedča bratov na dobytie Yorku, mesta, ktoré by neskôr mohlo byť vikinskou pevnosťou. Mladý biskup zvádza mladé hriešnice a potom sa ide kajať do tŕňového lesa. Vyzerá to na uskojenie chúťok doby, kedy mávajú seriály ambivalentnú postavu, ktorá robí to, za čo chce iných trestať. Z nepochopiteľných dôvodov šli Vikingovia teraz obetovať nedobrovoľne zajatých, a to deti. Pred brutálnymi zábermi bol ale divák ochránený. Plán vychádza. V kostole tu máme jatky. Hvitserk s nadšením vláči mníšku za členok na znásilnenie, no Ubbe je na prekvapenie citlivý ku mníške pokúšajúcej sa o samovraždu. Ivar ide svojimi kolmi doraziť ležiacich. Zahrá sa ale na zubára a dá jednému rozpustiť zlato do úst a povláčiť ho koňom. Harald v závere prekvapuje. Vzdáva sa Lagerthe a chce rozhodovať o svojej smrti. Lagertha má však iné úmysly. Na úvod celkom slušná epizóda, no boli tu aj lepšie. ()

Zem Bohov (2017) (S05E02)

Harald sa vyviňuje (asi nejaké pravidlo 5. série), Lagertha ponúka femdom sex. Ivar má s bratmi zaujímavú debatu o tom, ako ich nezahŕňa do svojich plánov. Debata žien za stolom veľmi nebaví. Zmenil sa herec v úlohe Alfréda. Ten je na pokraji smrti, trpí nejakou chorobou a má preludy o démonickom mníchovi, ktorý zmanipuluje sa skoro utopiť. Aethewulfovi by pristala vojna viac namiesto rodinného života. V rámci svojej vidiny ale poskytuje Aethewulfovi správne informácie o pobyte Vikingov. Na záver sa ponúkajú intrigy Margarethe, Flokiho prelud a objavenie Islandu a Ivarova barla, čo vôbec nezvyšuje adrenalín v krvi. Epizóda nebola bohatá na dramatické udalosti, našťastie ale došlo na vývoj a snáď sa dočkáme v ďalšej epizóde bitky. ()

Vlasť (2017) (S05E03)

Harald je spokojný vo svojom kráľovstve a Astrid hrá svoju rolu. Ivar má druhý zážitok s nahou ženou. Tejto ale dovolí len vyzliecť sa, sadnúť si naňho povedať mu pár pekných vecí, za ktoré jej dá slobodu a rozjíma ešte hodiny. Bjorn má s Halfdanom bratskú debatu. Obaja Aethewulfovi synovia idú do boja. Angličania sa prebúrajú cez niektoré staré múry Yorku, ktorý zvrchu vyzerá ako bludisko. Dokonalá chaotická bojová zóna. Vďaka bitke v Yorku je epizóda značne lepšia ako predošlé dve. Ivar nachystal pasce, zrazu zatvorenie útočiacej jednotky pre lepšie mierenie šípov a nastraženie kolov, na ktoré niektorí padali. Chybami boli: nenosenie prilby pri významných vojakokoch (Athewulf aj synovia; biskup) a biskup v pohode bojouje bez štítu a nekryje sa pred šípmi, ktoré ho božím zázrakom míňajú. Dočkáme sa divokého Hvitserka užávajúceho si šerm a zabíjanie, trochu rozváženejšieho Ubbeho a krvavého, na nepriateľov kričiaceho Ivara, pred ktorým sa trasú. Ubbe chce po víťazstve uzavrieť mier a farmárčiť, Ivar nie a varuje ho. Ide teda potajme s Hvitserkom zjednať mier s Angličanmi, netuší však, aké mu pripravia poníženie. Väčšie je už len to od Ivara za rozhodnutie ísť domov. Epizóda, kde bol medzi bratov vsadený ďalší kol a Floki zase nedával zmysel, jedine radosť scenáristov dopriať mu v začiatku série koniec, po akom snáď túžil. ()

Plán (2017) (S05E04)

Bjorn sa dostáva na Sicíliu a stáva sa bodyguardom mocného muža. Táto časť nemá všetko, čo by mal zaujímavý príbeh mať. Nemá zaujímavé postavy, dokonca Bjorn aj Halfdan v novom prostredí nefungujú aspoň tak. ako obvykle. Biskup Hammond vymyslí vyhladovanie Yorku. Alfred velí masakru hunting party bez výčitiek. Angličania ponúkajú anjzauímavejšiu časť. Ubbe prichádzajúci za Lagerthou a vytvárajúci s ňou pakt je už ale paródia minimálne dvoch postáv. Margarethe ho po sexe presviedča na Lagerthino zvrhnutie. Trápna scéna je aj Lagertha u Seera. Jasnovidec má tentokrát vo svojom príbytku nejako veľa svetla, až je jeho predpovedeď zbavená akéhokoľvek tajomna a temnoty, obaja sú v jednom zábere bez akýchkoľvek rušivých elementov v zábere, čo by vyvolávalo stalker POV, jednoducho rodinné stretnutie. Seerov hlas pri tom všetkom vyznieva komediálne. Ďalšou scénou, ktorá nemá kvalitu, je Hvitserk na hradbách, pochybujúci o svojom osude. Hercovi dokážem veriť bojový adrenalín a zvádzanie žien, na drámu o rozhodnutiach o svojom osude však už veľmi nemá. Záver ponúka čo? Mor, ktorí si Angličania nevšimli? Ako Angličanom dokázali uniknúť všetci Vikingovia naraz? Fail za failom. ()

Zajatec (2017) (S05E05)

V prvej desaťminútovke tu máme kvalitnú bitku v Yorku, ktorá ale bohužiaľ začala na veľmi nelogických základoch vyjdenia Vikingov z kanálov, pričom sa ich Angličania nepokúsili pri vychádzaní z kanálov zastaviť, ale radšej počkali, kým sa ich počty zvýšia, a až potom začali bojovať. Ivar z určitch dôvodov dáva Hemondovi ešte šancu v boji – požičia mu koňa, lebo je vraj príliš great warrior. Neskôr sa ho zajatého rozhodne zobrať do Kattegattu. Floki sa vracia do Kategattu a znepriatelí si Lagerthu rozprávaním o svojom ostrove, na ktorý chce zobrať len true believers. Angličania sa cítia porazení. Hvitserk navrhne Ivarovi, aby odišli domov zabiť Lagerthu aj Ubbeho predtým, ako sa vráti Bjorn. Ten sa s Halfdanom dostane do púšte na návštevu mocného služobníka imperátora. Sprvu príjemné dobrodružstvo sa našťastie pre diváka postupom času stáva nechutnejším a napínavejším. Aj cez logické lapsusy epizóda bavila. ()

Odkaz (2017) (S05E06)

Včetci sme zvedaví na pokračovanie cliffhangeru, ktorý skončil púštnou búrkou. Keďže ide o cliffhanger, postavy prežijú. Astrid vymýšľa pre Haralda v lese útekovú predohru. Ivar idúci za Haraldom je ale zaujímavejší, aj so svojím väzňom, čo púta pozornosť. Dá ponuku Haraldovi aj Hammondovi a tak to bude vyzerať zaujímavo, intrigánsky aj krvavo. Angličania sa sťahujú do niekdajšej dominanty Wessexu. Hvitserk nedôveruje Ivarovi, ktorý mu prezrádza sovje ambície. Astrid sa rozhodne varovať Lagerthu pred blížiacou sa pohromou, posol si ale vyžiada všetko, čo môže ponúknuť. Múdro. Floki sa dostáva aj so skupinou na svoj vysnívaný ostrov, no skupina nie je nadšená. Lagertha im povoľuje odchod, čo niektorí berú ako prejav slabosti. Heahmund v putách zabíja Vikinga, čím spečatí dočasnú oddanosť Ivarovi a dav to pozitívne privíta. Možno počas nejakého tréningu zabije piatich a domáci budú stále nadšení. Bjorn sa vracia rýchlosťou svetla. Aj cez nelogickosti bol dej zaujímavý. ()

Spln (2018) (S05E07)

Všetci sa zvítali s Bjornom a Halfdanom a spoločne kuli plány. Ivar sa snažil overiť si Haehmundovu vernosť. Floki rieši pochopiteľné problémy v novom svete. Alfred poúčal opáta kláštora, v ktorom pôsobil jeho otec, prespal tam a pomodlil sa. Bjorn si našiel ďalšiu ženu. Vcelku predvídateľná epizóda, ktorá neponúkla nič kultové, len predvídateľné, ale aj nejaký ten vývoj. ()

Žart (2018) (S05E08)

Jednanie o mieri bolo zaujímavé, aj roztržka po ňom. Bitka je tiež zaujímavá. Ivar predpokladá potopenie lodí, preto rozdeľuje armádu. Na Hvitserka však čakajú Samis v lese so svojím fúkaním jedovatých šípok a dokonalým bojom proti zmätenej armáde. Hvitserk je v tomto boji znova nepozorný. Namiesto kvalitnej taktiky, ako shield wall, ktorá nebola použitá žiadnou stranou, tu máme maskérmi vytvorenú napoly odseknutú ruku, no bitky aj tak majú svoje napätie. Nezmyslom teda ostáva hlavne Ivarovo nevybratie si miesta boja, keď je známe, že on to robí pred bojom vždy. ()

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Vikingové míří do Valhally

Vikingové míří do Valhally

20.11.2019

Seriál Vikingové od History Channel odplouvá se svojí závěrečnou šestou řadou do věčných lovišť, streamovací služba Netflix má teď pro fanoušky drsných seveřanů ale dobré zprávy. Spolu s tvůrcem… (viac)

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

04.01.2019

Největší hit stanice History seriál Vikingové se blíží do finále. Seriál bude zakončen šestou sérií pravděpodobně zkraje roku 2020 a jeho tvůrce Michael Hirst (Tudorovci) spolu se studiem MGM… (viac)

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku