TimeScapes

Nový Zéland, 2012, 49 min

Jimy

Je pravdou, že v době, kdy to technologie umožňuje, je zachytit krásy přírody o poznání jednodušší. Stále je však ale nutné mít určitý cit, který tvoří jakýsi most k tomu, co nazýváme skutečným uměním. TimeScapes jsem zhlédl v pravděpodobně nejlepší kvalitě, jaká je vůbec dostupná a rozhodně to stálo za to. Záběry, ať už se jedná o lesy, poušť, či noční oblohu, jsou skutečně nádherné, někdy až dech beroucí. Závidím autorovi, který měl možnost toto vše vidět na vlastní oči. ()

emma53

Hvězdy jsou příliš krásné a příliš vzdálené. Vzkazují nám svým chladným blikavým světlem neuchopitelná poselství a my se jich toužíme alespoň dotknout. Jan Kanyza - a má pravdu. Nádherná hvězdná obloha spolu s jinými úžasnými záběry možná mnoho lidí motivuje, aby přemýšleli o smyslu života a já se tomu vůbec nedivím. Beze slov, pouze s příjemnou hudbou je to krásný zážitek. ()

honajz2

Já tak nějak očekával, že se mi ten film bude líbit, přece jenom, filmový impresionismus miluju. A každý záběr je zde skutečně nádherný a fascinující, ať už se jedná o hvězdnou oblohu či přírodu (mraků tu moc bohužel nebylo, zato tady byl jeden opravdu překrásný), navíc podkreslené naprosto vhodnou, relaxační hudbou, takže jsem se nenudil a celých těch 49 minut si plně užil. Jenže nějaké mínusy tam přece jenom jsou. Vadí mi, že ty záběry jsou za sebou nahodile poskládané, bez nějaké koncepce, obešel bych se bez lidí na párty a přidal víc záběrů přírody a hlavně mraků, kterých tu prostě moc není. Jinak ale nemám co vytýkat - snad ještě to, že já osobně mám radši záběry odehrávající se v reálném čase (co se přírody týče) než ty časosběrné, ale to je otázka mého osobního vkusu a do hodnocení ho nezahrnuji. V rámci filmového impresionismu u mě pořád vede Benning, mezi nejoblíbenější filmy se mi TimeScapes nedostane, ale i tak se mi to hodně líbilo. Ani se nedivím, že je to z Nového Zélandu. Jako poetický film naprostá paráda, která se od ostatních podobných filmů (jako Koyaanisqatsi, Baraka atd.) odlišuje tím, že se nesnaží kopírovat to co už bylo předtím, ale jde jí jen o krásu a poetiku těch záběrů. Slabých 5* ()

Gemini

Po pár letech trpělivého čekání na datovém nosiči se TimeScapes konečně dočkaly - a já si těch 40 minut čistého času s nimi (ano, přes osm minut jsou závěrečné titulky) velmi užil. Samozřejmě to chtělo hodně vysoké rozlišení;) Ale musím říct, že to byla rozhodně nejlepší část silvestrovského programu, neb konkurence Partičky s jejími tragickými předtočenými scénkami typu "den s Jiřím Kajínkem", veselé plavby s Waldou, a "toho nejlepšího" z Hlasu byla skutečně velmi vytříbená, o TV Barrandov raději nemluvě:) Ale pojďme konečně k filmu samotnému - TimeScapes jsou technicky dokonalé vizuální hody na téma "velké celky krajiny a hvězdné oblohy natáčené časosběrnou kamerou", na nichž je osvěžující zejména absence jakéhokoliv (ať už mravokárného nebo jiného) komentáře. Jen obrazy a hudba. A žádné velké jinotajné ambice a podobně. Kdo chce, může si mezi záběry liduprázdných solných plání a davy pohledných mladých lidí skotačících ve víru jakési elektronické hudby (která není slyšet, film se drží čistě svých podkresových hudebních stop) nacházet spojení jaká chce. Mě osobně zatloukla do sedačky obsahová čistota nasbíraného materiálu, která je ódou na přírodu, byť to vypadá, že se tu ukazuje jen několik málo míst v různých fázích dne a noci. Jistě se dá argumentovat i tak, že je to celé jen sprostá technika bez čehokoliv dalšího (BTW jako spořič obrazovky ideální:)), ale jak jsem říkal, pro mne je to po Barace nebo Home naopak osvěžující tou absencí nutkání vztyčovat varovný prst, kázat trvalou udržitelnost a podobně. Případní následovníci to už budou mít podstatně těžší, ale za úchvatnou čistou podívanou dávám TimeScapes 80%. ()

TarzanLesni

Na těch 49 minut jako by se zastavil čas. Naprostý relax. Uklidňující dokument, při kterém jdou problémy a starosti stranou, vypustíte vše z hlavy a necháte se ukolébat TimeScapes záběry a doprovodnou hudbou. Sice jsem dokument neviděl v 4K rozlišení (4096 x 2304), ale těch 1440p mi naprosto stačilo :). 5* ()

• Tento dokumentárny film bol natočený a zostrihaný v rozlíšení 4K (4096 x 2304 pixelov) a bol vôbec prvým snímkom v tomto formáte, ktorý si bolo možné zakúpiť. (Javad)