Chronos

• Francúzsko Chronos
USA / Francúzsko, 1985, 43 min

Slovo Chronos označuje v starogréckom bájosloví čas personifikovaný ako boh. Dokumentárny film bez použitia komentára, len za pomoci hudby sprostredkúva obrazy dávnych stavieb z rôznych kútov sveta, ako sú napríklad Stonehenge či egyptské pyramídy. Okrem toho tiež ukazuje rušný a hektický život v súčasných veľkomestách. Režisér Ron Fricke sa o niekoľko rokov neskôr viacej preslávil filmom s podobnou tématikou - Baraka. (curunir)

robbez

Střídavé zrychlování a zpomalování sledu jednotlivých záběrů navozuje v souladu s názvem dojem času, který jakoby se v některých dobách téměř zastavil a jindy zase zběsile uniká. Oproti pozdějším režisérovým výtvorům je tu více záběrů starověkých a středověkých architektonických skvostů a méně prostoru tu má příroda a lidská civilizace. ()

ScarPoul

Je to tu. Veľká príprava na jednu z mnohých filmových udalostí roka. Nie nehovorím o Bondovi ani Life of Pi alebo Cloud Atlase, aj keď predpokladám, že budem mať z nich rovnako silný filmový zážitok ako z nového filmu Rona Frickeho Samsara. Jeho prvotina Chronos - ktorá nesie podobnosti s Reggiovými hudobnými dokumentami, je oproti podobne ladeným filmom nevýrazná.. Chronos nie je ničím výnimočný na poli hudobného dokumentu - jediné pozitívum je, že je osobitejší. Reggio samozrejme posunul hudobný dokument na vysoký piedestál, ktorý Fricke porazil až Barakou. Každopádne ako jednohubka s príjemnou hudbou a s typickými paralelami medzi modernou spoločnosťou a kultúrou prezentovanou tu v podobe sôch a stavieb po ktorých pomaly plynie tieň času, je tento filmík dostačujúci. ()

Djkoma

Jak hodnotit Chronos, když jsem před ním viděl Koyaanisqatsi? Fricke pochopitelně přiznává, že na něj Koyaanisqatsi a Reggio měl velký vliv, ale tohle je chvílemi naprosto identické. Je tu dost záběrů, které jsou prakticky identické jako ve výše zmíněném první díle qatsi trilogie (pro představu Central Station v NY včetně identického sledování proudů lidí. NY třípruhové silnice, atd.). Chronos jinak působí vcelku dobře, obrazově krásně, čistě, ale nemá dostatečnou hudební kulisu pro docílení neopakovatelné atmosféry a silnějšího poselství obrazu. Chronos=Koyaanisqatsi+dokument o památkách-komentář ()

curunir

Možno že tomuto filmu uškodilo rovnako ako aj Barake, že filmy s podobnou tématikou som videl vlastne hneď po seba, čiže celkový efekt sa nedostavil v požadovanej norme, či skôr na vyše 90 % hodnotenie sa mi zdal byť dosť slabý vzhľadom k tomu, že som v ňom nevidel žiaden hlbší význam. Na začiatku sa film tvári veľmi mystickým dojmom, ponúka zaujímavé obrazy Stonehengu a egypských pyramíd za sprievodu dobre sa hodiacej hudby, postupne sa však aby si berie na starosť aj ďaľšie prostredia, stáva sa z neho skôr priemer, skrývajúci sa za peknými obrázkami a hudbou, pričom najviac sa sústreďuje (ako to aj vyplýva z jeho názvu) na svetlo a pohyb telies (oblaky, Slnko), plynutie času a tiež aj na život vo veľkomestách (pravdepodobne najlepšia časť filmu). S toho potom paradoxne vyplýva, že aj napriek 40 minútam má film som rozvláčne tempo a nemá čím výraznejšie zaujať a viac ho treba brať ako úctu k režisérovmu prvému filmu. ()

P/\/EL

časosběry mám fakt rád (a jiné netradiční pohledy na realitu), rok 85, první půlka architektura - Egypt, no, nic moc, tempo je dost pomalé, stíny se pomalu pohybují, počasí je nezajímavé, od půlky přicházej lidičky a to mě teprv začíná bavit, hemžení se zinetenzivňuje, hudba k tomu celkem sedí, je docela podobná i tomu staršímu Koyaanisqatsi, no, jako, sorry, ale uplně stejné to teda není, musel bych se na K. znova mrknout, páč je to dlouho, co jsem to viděl, myslím, že tady v Chronosu jsou záběry z nádraží lepší, zajmavější, používají tam ultra pomalou jízdu, což v K. vlastně bylo (jako K. má ode mě 5..), ale jinak, ale tady se mi to zdálo pokročilejší, občas jsou čisté, tu a tam je vidět nějaké to škobrtnutí, záběry z chrámu, tak různě....no, v Barace to už bylo technicky dokonaleji ... V Chronosu je ještě dost podstatné využití velice širokéch objektivů až rybích ok, takže obraz je dost vyboulený, to mi teda uplně na vše nesedlo, pak jsou tam vlastně taky bych řekl normální jízdy a ty jsou velmi neplynulé, nejzajmavější mi přišla uplně závěrečná část - města, Paříž, let vrtulníkem, jinak teda Baraka je opravdu lépe udělaná. PS: V dnešní době jsou už časosběry celkem běžná záležitost díky digitálu a věnuje se tomu spousta lidí, takže materiálů - nejvíce asi na vimeu, je opravdu hojně a kvalitou leckdy přečnívají tyto průkopnické dokumenty, pak existují i různé new media hi-tec projekty, kde se sbírá materiál v přírodě po celý rok, jsou to různá robotická zařízení, posléze se s tím dá vytvořit mix, kde je vidět střídání ročních období a výsledky jsou dokonale čisté atd., Chronos je oproti tomu pak už teda dost staříček veterán, ale zase něco jiného bude asi ta IMAXová velikost - kvalita, ikdyž zase v dnešní době díky zrcadlovkám s velkym rozlišení, toho teda může dosáhnout za pár desítek tisíc kdekdo..nepočítám ale náklady na cestování :) ..akorát si to teda v tom rozlišení nepromítne....___Jinak k celkovýmu vyznění filmu, je to skutečně nakonec to samé jak jeho předchozí práce na K., beru to spíše jako průkopnické experimenty, kdy kdyby měl tvůrce možná více času a lepší prostředky, jistě by sehnal lepší materiály, protože mi příde, že někdy někam přicestovali a museli nasnímat, co šlo, neměli třeba štěstí na zajmavé světlo, jindy zase získali jedinečné materiály....však teda taky ta Baraka je epičtější....teda výpravnější a důkladnější, hodncoení 3 dávám za to, že to není čistě časosběrové, ale jsou tam i ty jízdy, průlety a tak.....chápu, že pro nějakou tu meditaci, je první polovina příjemnou změnou, ale mě ty záběry moc nebavily...stínohry...a tak..za inovace bych dal 5, za druhou půlku 4, za první 3, dohromady tedy 4...__U Chronosu jde tu naši nepatrně dlouhou historii s porovnávím s přírodou, Zemí, apod.,....víte, co.......kdoví, jestli ty naše stavby přečkají to, co ty starověké, má se za to, že ne, nj, kámen je holt kámen, to je jistota, časosběrně by šla sledovat i ta větrná koroze, ale to jsou záležitosti desítek, stovek, tisíc let....na to technika nestačí...to se vizualizuje 3D animacema :) () (menej) (viac)

• Režisér kultovních esejistických dokumentů Ron Fricke je významný kameraman, pro natáčení filmu navrhl a sestrojil speciální 65mm kameru s 15 perforacemi a unikátním systémem řízení pohybu obrazu. (Academia Film Olomouc)
  • Název filmu pochází z starořeckého slova χρόνος, Kronos, což znamená čas. Z tohoto základu vzniklo mnoho současných výrazů, které se vztahují k času, například chronologie a synchronní. (Digi_cz)
  • Staří Řekové měli místo našeho jednoho slova „čas" slova dvě: "Chronos" a "Kairos". (Digi_cz)