Mosty přes Ibar

• Nemecko Die Brücke am Ibar (viac)

V Kosovu zuří válka, během které je raněn Ramiz, voják kosovo-albánské armády. Ukrývá se u mladé Srbky Danici, která se do něj zamiluje. Jejich křehké štěstí na pozadí krutých bojů jim však nepřeje Danicina žárlivá sousedka Jelena... Píše se rok 1999 a Kosovem zmítá válka. Albánci proti Srbům, Srbové proti Albáncům. Ze souseda se stává nepřítel. Někdejší přátelé teď proti sobě stojí v boji na život a na smrt. Mladičká Srbka Danica žije sama se dvěma syny v malé srbsko-albánské vesnici u řeky Ibar. Truchlí nad ztrátou manžela, který padl ve válce. Ramiz, voják bojující na straně Albánců, je těžce raněn a hledá úkryt za nepřátelskou linií. Ujme se ho Danica, která vzápětí začne řešit dilema, zda mu zachránit život či ho odevzdat do rukou vlastní armády. Danica a Ramiz zjišťují, že k sobě mají velmi blízko. A to nejen proto, že jsou vlastně sousedé - Ramiz žije na druhé straně řeky, hned vedle nemocnice, kde Danica porodila oba syny. Danica si uvědomuje, že jsou životy jí a jejích dětí díky nevítanému hostu v ohrožení. Navzdory tomu se do sebe s Ramizem zamilují. Jejich křehké štěstí jim však nepřeje žárlivá sousedka Jelena. Válka je válka. A její důsledky jsou pro životy obyčejných lidí fatální. (Cinemax)

Enšpígl

Neskutečně silný příběh ze srbsko-kosovského konfliktu. Válka zde není prakticky vůbec ukázana, záběry a tony filmu se nesou v takovým zvláštně melancholicky příjemným stylu, jenže ta příjemnost je jen na povrchu, protože tvůrcům stačilo vždy v pravou chvíli dát nějaké postavě do úst tu správnou větu, hercům ten správný pohled a kameranovi ten správný záběr a odkryla se pravá podstata snímku. Cítil jsem velký smutek ze situace ve který se ocitla Danica, z toho celýho posranýho konfliktu, který zasel tolik nenavisti a nesnášenlivosti. No a pokud je skutečně pravda, že NATO použivalo bomby, které jsou ve filmu zmíněny, tak poprvé od našeho vstupu do NATA, mám vážně pochbynosti o této "organizaci". Jsem si jist, že pokud se na tohle budou dívat matky, tak je film rozemele ještě víc než mě a že při závěrečný skladbě "naše krásná země" jsem byl hodně na měko. Krásně natočený film, který největší sílu dává do nenápadných detailů. ()

Daddko

Jeden z mála filmov ktorý poukazuje na vojnový zločin vykonaný na Srbskom národe. Bombardovali ich len Hitlerovské vojská a NATO (lietadlá USA+UK).Toto „humanitárne bombardovanie“ (tzv. Operácia milosrdný anjel - bez odsúhlasenia BR OSN) Srbska kazetovými bombami a projektilmi s ochudobneným uránom priniesla smrť úplne nevinným ľuďom vrátane detí. Srbsko má v súčasnosti najvyššie percento rakoviny v Európe.... tak to som si NATO zaradil k zločineckým organizáciám. A humanisti/demokrati typu Havel, Dzurinda, Kukan...dokonca Šebej bol na to hrdý a i. sa na tejto genocíde podieľali. Nech im je zem ťažká. A prečo potom táto garnitúra neuznala Kosovo ako väčšina EU štátov? Samozrejme takýto precedens by na Južnom Slovensku mohol oživiť požiadavku na hranice ako po Viedenskej arbitráži z 2.11.1938, kedy Slovensko stratilo 20% územia (bez podkarpatskej Rusi). Už aj Trump sa v 10/2016 vyjadril že bombardovanie Srbska bolo VEĽKOU chybou! ()

Equilita

Mosty cez Ibar je jeden z tých filmov, pri ktorých som sa ani na minútu nenudila a nerozmýšľala som nad nesmteľnosťou chrústa. Dokonalý film zo starého dobrého Balkánu, so správnou stopážou. Príbeh sám o sebe bol znepokojujúci, o to viac, keď si človek uvedomí, že tento hnus sa skutočne dial, no aj napriek tomu vo mne film zanechal niečo pekné. Sympatické postavy a dobré dialógy celý snímok vylepšili. ()

nascendi

Tak ako sa zle žije nad miestami, kde sa jedna pevninská kra podsúva pod druhú, rovnako zle sa žije v miestach, kde sa stretávajú dve náboženstvá, dve etniká a kde je nespočetne veľa bývalý krívd, ktoré pri prvej vhodnej príležitosti vzplanú a generujú krivdy nové. Citlivo a tlmene nakrútená snímka ukazuje obraz problémov ľudí, od ktorých sa zo dňa na deň chce, aby včerajšieho suseda a kamaráta dnes pokladali za svojho úhlavného nepriateľa. Práve to, že tvorcovia netlačili príliš na pílu, dodáva filmu punc autenticity a baranček utekajúci za autobusom je nezabudnuteľným záverom. ()

Tosi

Příjemná válečná romance ze srbsko-albánského konfliktu, kde místo válečných běsů, najdeme spíš spoustu scén s pozadím krásné přírody. Dva obyčejní, sympatičtí lidé stojící na znesvářených stranách, které osud svedl dohromady, opět jako v mnoha dalších filmech ukazují na nesmyslnost války. Sladký příběh, příjemní dětští hrdinové, tak ted´ už, jak tohle může skončit... ()