Jmenovala se Marie Sklodowská. Byla velmi aktivní a nadaná žákyně pařížské Sorbony. Přítel jejího otce, slavný Mendělejev, viděl Marii při práci a předpověděl jí velkou budoucnost. Později si vezme za manžela Pierra Curie. Sešli se v chladném zimním dni v laboratoři, kde se mladý profesor Curie zajímal o unikátní experiment. Netrvalo dlouho a Pierre zcela propadl kouzlu mladé Polky. Stali se jedním z nejznámějších párů v historii vědy. Láska jim pomohla dosáhnout perfektních vědeckých výsledků. (Snorlax)

Willy Kufalt

„Předpokládejme, že Angličané dali světu Newtona a někdo ho poslal do Curychu, aby mu jablko upustil na hlavu. Jaká škoda!“ :o) -------- „Lze patentovat alkoholický nápoj, který nezanechává kocovinu...?“  Úpřimně když jsem si tento životopisný film pustil, fakt jsem nečekal, že se dočkám příběhu manželů vědců Sklodowských v takto komediálním zpracování, kde se ve vědeckém kruhu pravidelně vtipkuje na témata fyzikálních zákonů, různých vynálezů a diskuze o vědeckém výskumu v laboratoři probíhají někdy až rozverným způsobem. Ještě během prvních minut jsem myslel, že díky Philippu Noiretovi to asi bude v souvislosti s jeho postavou šéfa laboratoře odlehčeno humorem, ale když se zjevila Isabelle Huppert v roli Marie Sklodowské jako svérázná emancipovaná žena s věčně bláznivou náladou, nestačil jsem se divit. On to z mého pohledu vůbec není špatný film, režisérovi se podařilo natočit příběh reálných postav spějících přes překážky k šťastnému vyústění tak, že zde funguje humor i poselství, „vědecká“ komedie se nenásilně kombinuje i s komedií romantickou a když ke konci nálada ve více scénách vhodně zvážní, tak Pinoteau stále dokáže vhodně udržet i cosi z původního stylu. Nějakou dobu mi sice trvalo, než jsem na to komické pojetí plně přistoupil (ač jsem se bavil od počátku) a chvílemi i očekával, že se mi už omrzí, ale vždy, když se k tomu (asi třikrát) schylovalo, mě dění hned v další scéně vtáhlo zpátky... akorát že na rozdíl od filmů jako Louis Pasteur nebo Tajemství Nikola Tesly tohle holt nepohltí do tajů přírodních věd a zákulisí převratných vynálezů tak fascinujícím způsobem. Jména dvou laureátů Nobelovy ceny za fyziku, kteří tu mají cameo(!) v rolích dovažečů kamenů, mi osobně nic neříkají, ale je hezké, s jakými nápady Pinoteau dokáže v tak nevšedně pojatém filmu na dané tema pracovat a dovést je k výsledku, na jehož plné docenění možná pak nestačí být jen filmovým fajnšmekrem a milovníkem komedií, ale současně i znalcem v oblasti přírodních věd? (což já bohužel nejsem) [75%] ()

• Ve filmu si zahráli dva nositelé Nobelovy ceny za fyziku Pierre-Gilles de Gennes a Georges Charpak. Představují muže, kteří dodali kameny pro získání radia. (Snorlax)