Pinocchio

• Japonsko Pinocchio jori Piccolino no bóken (viac)

Japonský kreslený seriál o dobrodružstvách dreveného panáčika Pinocchia. (oficiálny text distribútora)

MM_Ramone

Nikdy som si nevedel obľúbiť postavičku malej, oživlej, drevenej bábky. Neposlušný, hyperaktívny "Pinocchio", ktorého vyrezal opustený starec Geppetto, ma nedokázal dostať na svoju stranu. Po dlhých rokoch som si pár časťami pripomenul japonské seriálové spracovanie tejto klasickej rozprávky talianskeho spisovateľa Carla Collodiho (vlastným menom Carlo Lorenzini; 24.11.1826 - 26.10.1890). To stačilo na to, aby to utvrdilo vo mne mlhavé spomienky z detstva. Svoj názor som nezmenil. Príbeh ma nezaujal a animácie sa mi zdali strohé, trhané, nepekné. Režisérmi projektu "Pinocchio jori Piccolino no bóken" z roku 1976 sú Hiroši Saitó, Šigeo Kóši a Masaharu Endó. Hudbu k českej verzii zložil Karel Svoboda. ** ()

ostre_pero

Rozprávka, akú dnes nemáte šancu nájsť. Možno Máša a medveď, ale aj tak... Hudba Karla Svobodu je niečo fascinujúce, je to ozajstný zážitok. Ale aj scenár, tak blízky pôvodnej Collodiovej predlohe. Všetko spolu hrá a ladí. Je to pre deti, a tam to funguje na sto percent. ()

kingik

Dřevěný panáček Pinocchio ještě neřekl svoje poslední slovo i když mu táhne na čtyřicítku. V oblasti animace se jedná o klasické zpracování japonskými animátory, které ničím nepřekvapí, protože už tato zvláštní technika, kdy se v obraze hýbe jen hlavní postava a ostatní strnule stojí bez hnutí, byla k vidění např. ve Včelce Máje nebo ve Willy Fogovi. Podstatně lépe si seriál dokáže poradit s množstvím veselých a napínavých dobrodružství důvěřivého panáčka s dlouhým nosem, který většinou intrikánům sedne na lep. Seriál se občas drží Collodiho předlohy, ale rozhodně ne jako klíště. Při velkém počtu dílů se při vynechání nějakého z nich rychle ztratí návaznost, ale tentokrát více dílů nebylo na škodu. Dobrodružství sice již v příliš klasickém kabátě za přítomnosti dávno překonané animace nemusí být špatnou volbu pro děti, které rády poučné a sympaticky infantilně pojaté příběhy. Mé hodnocení: 60% ()