Princezná so zlatou hviezdou

• Československo Princezna se zlatou hvězdou (viac)
TV spot

Klasická česká rozprávka, ktorá má všetko, čo má dobrá rozprávka mať: je tu krásna princezná Lada (Marie Kyselková) s hviezdou na čele, jej otec – dobrý, ale tak trochu povoľný panovník, zlý kráľ Kazisvet (Martin Růžek), ktorý vtrhne na hrad a žiada o ruku princeznej Lady. Je tu múdra a dobrá pestúnka (Jarmila Kurandová), ktorá má pod palcom nielen kráľa, ale poruke má vždy aj dobrú radu. Je tu aj rozprávkový myšací kožúšok, ktorý skryje princezninu krásu pri úteku z kráľovstva. A je tu aj kráľovstvo princa Radovana (Josef Zíma) s kráľovskou kuchyňou, kde princezná Lada našla azyl medzi kuchármi. Samozrejme, že nechýba ani princ, ktorý sa zaľúbi do krásnej Lady, ktorú zahliadne na zámockom plese a netuší, že práve ona ako pomocníčka umýva riady v jeho kráľovskej kuchyni... (TV Markíza)

eek

nějak mě tahle pohádka minula, už od dětství ji moc nemusím. je dlouhá, toporná a to hodinové baletní vystoupení!!!! no a nakonec si ani ty šaty neoblíkla.... a ten "ošklivej myší kožíšek" je ve skutečnosti uplně boží kabátek ()

Jirkacek

Princezna se zlatou hvězdou se vysílala na televizních obrazovkách za socialismu tolikrát, že jsem ji prostě musel vidět, i kdybych nechtěl. Minimálně tedy jednou určitě, spíše ale vícekrát a tak se také stalo. Pamatuji si, že už když jsme byl malé dítě, nepatřila mezi moje neoblíbenější pohádky a nejvíc mne nebavila scéna, kdy si princezna Lada vybírala šaty, které ji nechal ušít král Kazisvět, čímž splnil uložený úkol. Jak známo, i přesto ho Lada nechtěla a utekla do sousedního království, čímž začala zábavnější část poměrně krátkého filmu. A tam poznala sympatického prince v podání Josefa Zímy. Mimochodem nevím, že by někdy hrál ještě v něčem jiném a pokud ano, tak role mladého prince Radovana byla jistě jeho nejvýraznější. Každopádně si z pohádky pamatuji několik výrazů, které jsem už jinde neslyšel - Kazisvět jako jméno, myší kožíšek jako oblečení, Nejzábavnější pro mne byl ale vždy hlavní kuchař, který obdržel několik ocenění, například řád zlaté vařečky. A věta - zavolejte mi kuchaře, který polévku připravoval - mi zní stále v uších. Ještě si ale neodpustím jednu výtku - natáčelo se pouze v interiérech a studiích, chybí mi zde pěkná příroda či pohled na hrad. Ale je to zřejmě dané tím, že scénář byl vytvořen dle divadelní hry. Princezna se zlatou hvězdou nicméně patří mezi české klasické pohádky, které neurazí a potěší hlavně malé děti a pamětníky. Oceňuji ji na tři hvězdy a cca 70 %. ()

Villan

Moja obľúbená rozprávka,Milujem postavu kráľa,Kazisveta,princa,princezny,kuchára a k tomu je to všetko vo veršoch. Krása, u mňa 100%. ()

Reyer

Božena Němcová jako předloha. Zodpovědný a perfekcionisticky režisér a výsledek je tu... Ale už to z pohádky klouže spíš na film... dal bych mezi 3 a 4, ale z důvodu toho, že českou produkci mám rád, dávám 4... ()

adaben

Po letech ten film má své větší kouzlo zásluhou hereckých výkonů "klasiků" typu Neumanna, Růžka, Kohouta, Pištěka a dalších, ale na můj vkus je tam až příliš tancování než děje. ()

Rumplcimprca odpad!

Jediné slovo, co mi tato pohádka evokuje, je FUJ! Divný balet, hnusné písničky, špatní herci nebo dobří herci v trapně křečovitých úlohách. TAKTO NE! ()

martin2702

Krásná pohádka na vánoční čas vždy si najdu čas se na ní podívat ještě že tyhle pohádky natočili nevím na co by se koukalo tahle pohádka my vždy připomene vánoce. ()

rades

V žádném věku jsem tuhle pohádku nedokázal dodívat do konce. I jako malá děcka jsme tu televizi se sourozenci raději vypnuli, když náhodou nebylo na Vánoce z čeho vybrat. Nuda, verše, infantilní, kýčovité. Nechápu to vysoké hodnocení. S vypnutým zvukem by se to možná dalo. ()

GrooteLulu

....skvost mezi skvosty, psaný veršem.... baletní scény s hudbou, např. s předvedením šatů patří k mým nejoblíbenějším... tahle princezna je pro mě ta nejchytřejší, princeznově pěkná na úrovni, umí se nosit, pohybovat a má strašně hezký hlas a intonaci... prostě vidíte mladou krásnou princeznu, když jste dítě, a pak o "50let" později s ní kouříte cigára na kolejích, před vstupem, když měla směnu a nepoznali byste nikdo z vás tu nej, ... jak jsem psal výše ()

horskejvlk

Tak se mají točit pohádky, tato dokonce s veršovaným scénářem. Otisk na okupaci wehrmachtem je cítit bodejď vždyť je krátce po válce. Všechny postavy jsou skvěle vyvážený až na dekadentní ošklivou tanečnici před nočním stanem Kazisvěta kde režisér skvěle ukazuje zpupnost vládce, i příkazy typu cukru a biče. Princezna je krásná princ jakbysmet a balet ten je nejkrásnější. Jasných 5⭐️ ()

wistar

ona je to opravdu příjemná pohádka, jen má takové nevyvážené tempo, děti jí mají rádi, ale rozhodně si jí nepouští znova. 7/10 ()

Kelinej

Pohádka, která je ve verších a natočená takřka výhradně v atelierech, mohla skončit havárií. Ne tak ale v rukou Martina Friče. Dodal filmu švih i humor, hlavně ale sympatické a přesvědčivé herce. Snímku udílím Řád myšího kožíšku a eviduji do TOP 10 všech filmových pohádek. ()

Zemřela herečka Marie Kyselková

Zemřela herečka Marie Kyselková

22.01.2019

Ve věku 83 let zemřela česká herečka Marie Kyselková, kterou diváci mohou nejlépe znát jako princeznu Ladu z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Herečka byla dlouhodobě vážně nemocná a v poslední… (viac)