Dokumentární cyklus o památkách na českém území, které jsou zařazeny do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Divákům se tak nabízí možnost seznámení nejen s jedinečnými památkami, ale i historií jejich vzniku a přesahem do míst a krajů, kde se nacházejí. Všechny tyto památky se vyznačují výjimečně cennou architektonickou, uměleckou i urbanistickou hodnotou. (Česká televize)

Hermi14

I když tento dokument není dokonalý a sem tam obsahuje nějakou tu nepřesnou či zavádějící informaci, musím uznat že na naše poměry jde o velice zajímavý počin. Hned od prvních minut vám atmosféru míst zprostředkuje vynikající kamera a do děje vás vtáhne poutavý komentář, pro který nemohl být vybrán nikdo lepší než Miroslav Táborský. Krátká stopáž, která by klidně mohla být zvlášť u některých dílů delší, je plná zajímavých informací a úchvatných záběrů, a tak se divák ani chvilku nenudí. I přes některé výhrady se bezesporu jedná o výborný projekt, který snad v mnohých lidech vzbudí zájem o naše kulturní a přírodní dědictví. ()

Babous

Viděl jsem Lednicko-Valtický areál a Třebíč a moc se mi líbily letecké záběry a vůbec vizuální stránka pořadu, komentář M. Táborského taky hodně dobrý. Ale kvůli omezené stopáži se na spoustu věcí nedostalo - čekal jsem něco víc o zámku Lednice a pak něco víc o městě Třebíč. Jak je to omezeno jenom na památky UNESCO, zabíhá se i do největších detailů a přitom unikají větší souvislosti. ()

Pepinec

Mezi národní klenoty se krom jednotlivých památek zařadil i pořad samotný. Tlouct jednu a tu samou slámu postoprvé, a přesto s tak výrazným rozdílem, že s lehkostí předčí všechna předchozí mlácení, to chce pořádný fištrón a kumšt. Oku lahodící záběry ukazující tu pravou krásu starých kulturních dědictví, a průvodce Mirek Táborský, který se na rozdíl od mnohých kolegů snaží elegantně zapadnout do celku a ne exhibovat před kamerou jako největší chytrák světa; to jsou největší přednosti tohoto propagačně-vzdělávacího pořadu, před nímž se hluboce klaním. ()

mr.filo

Snaha vytvořit dokument po vzoru západních TV stanic (PBS, BBC) je opravdu úspěšná. Nejen díky perfektně shrnutém podání zajímavých a podstatných informací, ale také díky kameře, která je takřka neustále v pohybu a vytahuje netradiční i profláknuté záběry. Velmi mi seriál připomíná PBS sérii Vision of ... , kde se kamera dokonce nikdy nezastavila. PS: web http://visionsof.org ()

LencaN

Především super kamera a neotřelý komentář. Víc takových dokumentů, protože jsem často zírala, jak krásná místa se v naši republice taky dají najít. Je jasné, že do dokumentu vyberou ty nej záběry, ale prostě ta místa tu máme a krásná jistojistě jsou i s nějakými zde neviditelnými vadami. Je to naše dědictví, jak zdůrazňuje každý z dílů. Seriál se tedy zabývá památkami zapsanými na seznamu UNESCO, čímž je vymezený obsahový rámec a je pak na scénáristech, aby to nějak oživili. Celkem se jim to povedlo. Ano, jsou tu základní, mnohdy nudná fakta, která jsou ale nezbytná, aby naprostý neznalec věděl o čem bude řeč, ale dozvídáme se i pikantnosti a zajímavosti ze života lidí pojících se k oněm památkám. Musím uznat, že Táborského oblíkali hodně střídmě, jako šedivou myšku nebo důchodce... ale kupodivu jsem to pak už nevnímala, aspoň to neodvádí pozornost od památek :) Táborský je kupodivu sympaťák (pro mě překvapení, jelikož ho znám spíš ze záporných rolí) a hlavně má velmi profesionální projev. Perfektně gestikuluje, jako kdyby vyprávěl básničku a dával si na všem moc záležet. V některých dílech jsem obdivovala jak dokázali zajímavě vyprávět třeba i o menších místech, např. o sloupu na olomouckém centrálním náměstí nebo vile Tugendhat. ()

• Jeden díl se natáčel 3 dny. (M.B)