13. komnata - Série 20 (2023) (séria)

13. komnata Predraga Bjelace (S20E10)

(epizóda)

Predrag Bjelac je filmový herec jugoslávského původu. Jeho nejznámější rolí je Igor Karkarov ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár. Objevil se i v dalších filmech, například v Letopisech Narnie, Eurotripu nebo Harrisonových květech. Českým divákům je známý z projektu Gangster Ka i ze seriálů Duch, Rapl, Cirkus Bukowsky. Jeho snem bylo studovat herectví a na třetí pokus se dostal na bělehradskou hereckou akademii. Do roku 1991 měl za sebou i studia v USA a pár rolí i angažmá v divadle, ale byl zklamán čekáním na velkou příležitost. Do jeho čekání na ni zasáhla válka, ve které nechtěl bojovat. A pak se ozval z Čech jeho kamarád, jugoslávský kameraman, a nabídl mu, ať dobu, než se situace zklidní, přečká s ním v Praze. V Čechách začal Predrag nový život jako podnikatel, distributor filmů pro videopůjčovny. Až v roce 1999 ho pozval kamarád na casting pro anglický snímek Válečníci jako „nahazovače“ pro jeho účastníky. Anglický režisér si ale nakonec vybral jeho. Postupně ho začaly obsazovat zahraniční produkce do svých filmů i seriálů. Pro české diváky ho objevila až jeho nejslavnější role Igora Karkarova v Harry Potterovi. Predrag se oženil a narodila se mu dvojčata, ale po rozvodu odešly dcery s matkou do Bělehradu. On sám získal české občanství a žije střídavě v Česku a v Bělehradě.  „Jsem mrtvý Jugoslávec,“ říká o sobě muž, který má v Praze malý byt, a srdcem zůstal v zemi, která už neexistuje. (Česká televize)