Budoucnost nejistá

• Veľká Británia How I Live Now

Patnáctiletá Daisy (Saoirse Ronan) žije celkem běžně komplikovaný život - má deprese, vztek na všechny a trpí sebepoškozováním. Rodiče ji proto pošlou z New Yorku k tetě Penn na anglický venkov. Po prvním odmítání všech a všeho si Daisy uvědomí, že se jí tam vlastně líbí a navíc se jí líbí i bratranec Edmund (George MacKay). K svému překvapení nakonec úplně zapadne do místní mládežnické party a jejich radovánek. Vše zdánlivě směřuje k letní romanci, kdyby se zároveň nad touto venkovskou idylou nevznášela všudypřítomná hrozba Třetí světové války. Ta nečekaně vtrhne do jejich životů a pro Daisy, které se před nepřátelskými vojáky podaří uniknout, začíná boj o přežití. (CinemArt)

ambron

How I Live Now je zaujímavý počin predovšetkým vďaka hviezdnemu výkonu Saoirse a lyrickým momentom, ktoré dávajú filmu správny emocionálny podtón. Príbeh pracuje prostredníctvom hrdinky s myšlienkou, že v čase krízy musíme prehodnotiť svoje postoje, ale to som tu vnímal ako druhoradé, tentoraz ma viac zaujal feeling príbehu. Z mojej strany ide teda o slušnú a svojskú verziu teen romantiky. ()

Fr

,,EXISTUJE ŽIVOT NA DRUHÉ STRANĚ? POKUD TOMU TAK SKUTEČNĚ JE, CHCI TU BÝT S TEBOU. TOTO JE ZPŮSOB JAKÝM CHCI ŽÍT. POKUD NEPŘEŽIJEŠ, TAK V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NECHCI ŽÍT ANI JÁ. …“ /// To jsem si takhle sedl a optimisticky čekal, co že z toho mixu 3tí světový, hlasů v palici mladý holky, anglickýho venkova a atomový bomby vyleze. LÁSKA! Kolik jim je? 15? 16? Ty vole, to tady nemůžete napsat, že jde vo píchání ve filmu pro holky? Londýn v píči a děcka jsou v poho. Optimistická hudba, zelená je tráva (ne vole, Rooney tady neběhá!) vobčas leták a tak něco na připomnění světa ve sračkách, a pak drama, aby LÁSKA měla větší význam. Abych nevypadal jako čurák – nemám nic proti LÁSCE! Daisy sní o Edmondovi, přichází další drámo – který mě tentokrát rozesměje a zjišťuju, že na TOHLE kurva nemám! Válku simulujou ohýnky a hromady shnilý zeleniny – budiž. Ale co se děje vokolo - včetně zrození nevohrožený hrdinky… Dětem přeju šťastnej konec a sobě konec (filmu vole!). Jejich osudy mi jsou u řiti. Putování za láskou s pobíháním po lese (který přinese pár (tedy dvě) napínavý scény) určený pro holky, kterejch stáří si neodvážím tipovat (ne vole, my nemůžem ani naznačovat…). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennej román, kterej napsala v roce 2004 Meg Rosoff číst nebudu. 2.) Jsem holka, která tak nějak vočekává, že rodinnou idylku přeruší atomovej hřib. 3.) Thx za titule ,,Shirley99“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

MontyBrogan

Ďalší výstražne zdvihnutý prst a dôsledok doby, tentokrát v pubertálnom podaní, ale so zameraním na malých i veľkých. Saoirse Ronan bola dobre obsadená čo sa typológie týka, ale nabudúce by som kvôli istejšiemu herectvu poprosil Miu Wasikowsku. Kamera tu naopak na mňa pôsobila ako hádam najsilnejšia stránka a to nielen pre jej okázalú lásku k prírode. V daných exteriéroch totiž nemusela chodiť pre inšpiráciu ďaleko. Navyše disponovala zmyslom pre detail. Napríklad plesnivé tapety som tuším ešte v postapokalyptickom filme nevidel. Aby som to zhrnul, celkom univerzálny film, formálne mi najviac pripomínal asi toto (teda až na dobový a na základe toho aj žánrový rozdiel). ()

KlárkaS

Začíná to jako Twilight, ale pak najednou vybuchne atomovka v Londýně a následně je tady něco mezi love story a válečným filmem, jenže to má ten zásadní problém, a to že postavy vůbec neznáte, a ani je moc nemáte rádi, a už vůbec jim nerozumíte, proč zrovna dělají to nebo tohle. Škoda tý povrchnosti, a příště kdyžtak víc tý třetí světový, díky. ()

andalin

Rozhodně zajímavý koncept! Naštvaná holka nucená odjet na venkov a najednou bum - třetí světová! Ale proč se do všeho musí rvát ta romance? Tady mi to vyloženě vadilo, vždyť jsou příbuzní?! Potenciál příběhu a prostředí se mi ve finále zdál bohužel poněkud nevyužitý. Herecké obsazení nicméně skvělé - Saoirse je výborná snad ve všem, dospívající Holland byl ve své roli dokonalý (mimochodem snad první role, kde používá svůj rodný přízvuk?) a na Mackaye mám crush už od 1917. ()