Muž, který sázel stromy

• Kanada The Man Who Planted Trees (viac)
Krátkometrážny / Animovaný / Dráma / Rodinný
Kanada, 1987, 30 min

Réžia:

Frédéric Back

Predloha:

Jean Giono (poviedka)

Krátký poetický animovaný film podľa rovnomennej novely Jeana Giona rozpráva príbeh pustovníka, ktorý celý svoj život v absolutnej skromnosti zasvätil krásnemu cieľu. Je to vizuálne krásne spracovaná meditácia o sile človeka a kráse tvorby a zároveň nesmierne humanistická, pacifistická a panteistická výpoveď. (Jordan)

Duotone28

Vizuálne,krásne,originálne,dokonalé...nič iné ma k tomuto nenapadá.Toto krátkometrážne dielo Frédérica Backa u mňa zanechalo dojem,ako máloktorý velkorozpočtový áčkový titul. Emócie,ktoré sa po zhliadnutí tohto filmíku dostavia...vo vás zanechajú neuveritelne krásny pocit so zimomriavkami na tele. To čo sa hlavnému hrdinovy podarilo...vám ostane v pamati neuveritelne dlho.A ešte ked sa k tomu zamyslím...je velmí reálne takéto niečo preniest aj do skutočného života...čiže tu vobec nemusíme rozprávať len o fikcii...a neuskutočnenom sne:). ()

Fanucci

Krásné dílo plné života a optimismu. Ale nemůžu si pomoct - na mne toho optimismu bylo až příliš. Asi jsem na takovou injekci pozitivní energie neměl tu správnou náladu:-) ()

d-fens

Pokora a pevná vôla, ako to jediné, čo dokáže človeka urobiť skutočným Človekom - harmonickou bytosťou, ktorá našla sama seba, svoje miesto vo svete, a svoje zmierenie s Bohom, osudom, prírodným zákonom, duchom (každý nech si dosadí to svoje :) .... škoda že zatiaľ mi chýba aj pokora, aj vôľa :( A napriek tomu som film nebral ako mentorské poukazovanie na moje nedostatky, ale ako podanú ruku, ktorá ma chce zodvihnúť na nohy a viesť na ceste k mojemu vlastnému "sadeniu stromov" ... a aby som nezabudol, samozrejme sa mi páčila aj ekologická (priam panteistická) stránka filmu nabádajúca k chráneniu toho najvzácnejšieho na planéte Zem, a síce života vo všetkých jeho podobách ()

Parlay

Poetično, laskavost, skutečné pohlazení po duši v kabátku netradiční animace… Cynici všech zemí, škubněte si nohou :-) ()

hhannie

Krátkometrážní film s úžasným poselstvím. Co může dokázat pouhý jeden člověk s jediným životním cílem.. Pro mě očištění a pohlazení na duši. ()

honajz2

Asi bych uvítal mnohem míň mluveného slova a víc vyprávění obrazem. Pak by to na mě s největší pravděpodobností zapůsobilo přesně tak, jak by mohlo, protože ten krásný příběh ve spojení s tou animací a vhodně vybranou hudbou by na to určitě měl. Ten hlas vypravěče mi prostě nedovolil se do té atmosféry pořádně dostat. Takhle je to "jenom" za 4*, ale i tak se mi to líbilo docela dost. ()

Rocky88

Ta animace mi přišla zajímavá a příběh sám o sobě taky. Jen mi v některých chvílích připadal až příliš optimistický (stromy přežijí válku, poutník bez nějakých větších následků na zdraví či psychyce taky), ale nic jiného se asi čekat nedalo. . . Film, který vás určitě pohladí na duši. ()

dezorz

mame maleho princa. mame kino no tabi. a mame muza, co sadil stromy. niekolkokrat lepsie kao aktualna (1.3.2007) fontana arrodonskeho, bey vsetkych sci fi casovych napadov, viacmenej o tom istom. ()

C0r0ner

Pokud je tohle opravdu podle skutečné události, tak se musím hluboce sklonit, co dokáže jeden jediný člověk, a co je tedy v silách lidské rasy. Nevzalo mě to ovšem tolik za srdce, proto ta půlhvězdička dolů, ale obecně se jedná o moc pěkný, optimistický a inspirativní příběh. 90% ()

darm

Nádhera... Krásný příběh, nádhera "kreslená" animace.. Tady to byl ten oskar naprosto po právu, nevím, jestli jsem někdy viděl lepší krátký film... A taky se nedivím třicetiminutovému potlesku, který kdesi po shlédnutí tohoto filmu následoval... Fakt paráda, tohle se musí vidět... ()

iommi

Dokonalosť! V jednej útlej knížke, resp. v tomto 30 minútovom animáku sa skrýva skoro až neuveriteľné množstvo ľudskosti. A to som si myslel, že tento cit z človeka už definitívne vyprchal. Ďakujem, že som sa mohol zmýliť. ()