Ruské umění

• Veľká Británia Art of Russia, The
Veľká Británia, 2009, 3x52 min

Andrew Graham-Dixon (sprievodca)

Historik umění Andrew Graham Dixon v tomto poutavém seriálu odhaluje tajemství, rozmanitost a historii jedinečného ruského umění. Začíná oslavou slavné éry ikon, kdy bylo Rusko nejvíce obrácené do sebe. Andrew poté odkrývá uměleckou revoluci Petra Velikého, znovu prožívá dny slávy ruského vrcholného baroka a hodnotí vliv Peredvižniků - pozoruhodné skupiny umělců srovnatelných s impresionisty. Seriál uzavírá své putování bouřlivým obdobím 20. století, od Ruské revoluce v roce 1917 až do současnosti. (oficiálny text distribútora)

dmk

Běžný výklad o umění zde často a doplňuje výklad o historii Ruska, přičemž se zaměřuje na události nepřímo související s uměním, čímž vzniká brilantní kombinace zajímavé dokumentu o umění(způsobem, jimž dokáže zaujmout i ty co se na dokumenty o umění běžně nedívají, zároveň však dává málo známo látky takže jej ocení i lidé v tomto oboru znalejší) a komplexního dokumenty o ruské historii, jež jdou na našich televizích vidět jen zřídka. Byť začátky a konce jsou trochu zdlouhávé přesto 4 hvězdy. ()

plechulka

Andrew Graham-Dixon se po Waldemarovi Januczcakovi stává dalším z mých oblíbených průvodců historií výtvarného umění v souvislostech. Doporučuji další jeho tryptich SKANDINÁVSKÉ UMĚNÍ ()

sator odpad!

Děs, tajtrlík (s doktorátem s umění cha...) -snad na kokainu -bez špetky vědomostí či míry vkusu... Informace povrchní, útržkovité... Odflinknutý ve všech směrech. Exhibice a dojmologie nahradili fakta ... Blink...hodnocen 3 díl ()

bohemia_regent

Díly: 1) Ven z lesů (režie Karen McGann), 2) Cesty k revoluci (režie John Mullen), 3) Rozbíjení okovů (režie Karen McGann). -------- V titulcích (všech tří dílů) seriálu uvedeno: originální název Art Of Russia. ()

caniferus

Bohužiaľ, takto to končí, keď romantizujúci cudzinec sa chce bez znalosti základných faktov pokúsiť vysvetliť umelecké dejiny Ruska. Žiaľ pletie piate cez deviate. Popletené vysvetlovanie slovanských bohov, stále nejaká bohyňa matka a Perun, kde je preboha Svantovit. Úplné vynechanie Ukrajiny a Ukrajincov z celého príbehu, Kyjevská Rus je skrátka základ Ruska :-), nič iné nedovysvetlí. Vrcholom je tuposť o ruskom písme: Rusi sa obrátili na Byzantského cisára, aby im pomohli vytvoriť písmo a tak v 13. storočí sa objavuje písmo s trojuholníkmi a kresťanskými symbolmi. Preboha, a čo Veľká Morava, kde to vzniklo. Nevie nič o Cyrilovi a Metodovi, o ich žiakoch, ktorí po vyhnaní z Veľkej Moravy našli útočisko v Bulharsku a práve v Kyjeve, kde sa ich pôvodné veľkomoravské písmo a slovanská forma liturgije ujala. Pardón, ale to sa hodí do rétoriky ruských putinovských nacionalistických štváčov. Úplné mlženie histórie. Popletený a nepripravený britský kunsthistorik, ktorý nevie, kde je sever. Hviezdišku dávam za vynikajúcu kameru. Inak je to z vedeckého hladiska blábol! ()