Z východu na západ: Cesty ze středu Země

• Česko Od západu k východu (viac)

Sledujte pravdivý příběh o zrození a rozkvětu civilizace na Blízkém a Středním východě a jejím zásadním vlivu na Západ. Mnohé z toho, co se odehrálo na Západě, bylo jen okrajovým projevem skutečné strojovny uměleckého, náboženského a společenského vývoje. Pro rozhodující etapy světových dějin byl klíčovým místem Střední východ - pozoruhodná oblast, která byla po tisíciletí politickým, hospodářským a kulturním centrem světa a mostem mezi asijským, africkým a evropským kontinentem. Základy vědy, spravedlnosti, monoteismu, obchodu, občanských práv a uměleckého vyjádření hledejte na Východě. Tohle je nepokrytá pravda. Zahrnuje rozsáhlé říše, odhaluje knihovny plné rukopisů, hodnotí období dobyvatelských výprav, Turků a renesance, putuje po Hedvábné stezce a pokrývá tři kontinenty. (oficiálny text distribútora)

honajz

Nemůžu si pomoct, ale tohle je velmi slabý seriál. Např. díl o vzniku monoteismu - vlastně jsme se nakonec vůbec nedozvěděli jak a proč monoteismus vznikl. Pořád se jen opakuje, že šlo o revoluční počin, že v prostředí polyteismu šlo o něco nevídaného - ale důvody se nedozvíme. Vše je jen povrchně pojmenováno, někdy se objeví poněkud zavádějící údaje, sem tam dokonce skoro fantastické teorie (třeba ta o Gobekli Töpe). Velmi slabé argumentačně, důkazy, řazením fakt i hloubkou záběru. ()