Království rostlin

• Veľká Británia Kingdom of Plants 3D

S využitím nádherně nasnímaných záběrů, které ilustrují jeho nezaměnitelný vypravěčský styl, David Attenborought sleduje rostliny od jejich počátků na zemi až po jejich zásadní místo v současné přírodě a během cesty odhaluje nové poznatky. Pohybuje se v čase, odhaluje skutečnou povahu rostlin jako přírodních stvoření, která jsou stejně dynamická a agresivní jako zvířata. A to vše dělá na jediném unikátním m zastoupeno 90% všech známých rostlinných druhů: v Královských botanických zahradách v Kew, které se nachází kousek od Londýna. Toto velkolepé dobrodružství je tak propracované a přesvědčivé, že ohromí každého.

1. Život v tropech
2. Odhalování záhad
3. Přežití
4. Jak se točilo Království rostlin (oficiálny text distribútora)

(mOnkey)

Ať už jste zapálený botanik, fanoušek přírodovědných dokumentů nebo tak jako já naprostý laik co se rostlinstva týče, šance, že vás Kingdom of Plants ohromí, jsou velmi vysoké. První, co vás praští do očí, je pochopitelně technické zpracování. Kdo čeká od dokumentů s Davidem Attenboroughem cokoliv menšího než absolutní špičku, čeká marně - obrazová i zvuková stránka je naprosto úchvatná, záběry na rostliny, které díky využití metody time-lapse bez nadsázky tančí na obrazovce či nám rostou před očima, dechberoucí. Nejmodernější technika nám například umožňuje být svědky rozkvětu největší rostliny na světě, která tak činí pouze jednou za sedm let. Všechny tři části jsou pro člověka, jako jsem já, doslova přehuštěny zajímavými informacemi, které uvádějí na pravou míru nejrůznější způsoby opylení, ochrany proti vlivům přírody a predátorů, adaptaci na klima, ve kterém se rostliny vyskytují nebo vztah rostlin a hmyzu i větších živočichů. V tomto směru je zajímavý také pohled do zákulisí prostřednictvím making of epizody, která vysvětluje, jak byly natáčeny některé z náročných záběrů a také prozrazuje, že v prostředí Královských botanických zahrad v Kew strávili filmaři celý rok. A je třeba si uvědomit, že se nenatáčelo pouze tam. Mrzí mě jediné, že jsem to neviděl ve 3D, protože Kingdom of Plants je první audiovizuální dílo, kdy mě třetí rozměr opravdu zajímá (a to rozhodně nejsem jeho příznivcem). Až pojedu do Londýna, zahrady v Kew budou jedním z prvních míst, kam budu chtít zavítat. Pro další informace doporučuju komentář kolegy Movie Gourmeta (od kterého stejně vypadá, jako kdybych vydatně opisoval : )). ()

fernandez

Sir David Attenborough je naprostá špička, lepší dokumenty o přírodě najdete jen těžko. Kingdom of Plants není narozdíl od ostatních z divokého terénu, ale filmován pouze v botanických zahradách Kew Gardens. Nicméně i tak nabízí strhující záběry v nejmenším detailu, špičkové time-lapse zachycující růst rostlin a odhalení zajímavých i bizarních věcí, které se běžně dějí kolem nás, aniž bysme si toho byli sebemíň vědomi. Bohužel viděno jen ve 2D, ale věřím, že 3D zážitek musí být neskutečný. ()

filmmovier

David Attenborough chodí po skleníku a vypráví o kytkách. Na botaniku fakt nejsem, vlastně mě vůbec nezajímá, ale tenhle dokument nejen, že mě zaujal, ale taky strašně bavil. Fascinující podívaná. Vizuální žrádlo a zasvěcené povídání a další důkaz toho, že ten chlap zaume prostě všechny, ať dělá cokoliv. 90%. ()

Movie Gourmet

A VISUAL TREAT! Pastva pro oči. Po shlédnutí první epizody s názvem Life in the Wet Zone musím konstatovat, že u tohoto zbrusu nového miniseriálu a aktuálně (premiéra prvního dílu vysílaného na televizi SKY 3D byla 26.5. 2012) posledního počinu sira Davida Attenborougha, je vše jako vždy dovedeno k dokonalosti. Sir David zde vystupuje nejenom v roli moderátora, ale také v roli scénáristy. Nechybí zde time-lapse metoda filmování, díky které nám rostliny doslova ožívají před očima. Stejně tak nechybí ani mnohonásobně zpomalené záběry. Vše prošpikováno informacemi z evoluční historie rostlin a doplněno "perličkami" z recentního světa rostlin. Stejně jako u předchozího dokumentu "Flying Monsters 3D With David Attenborough", kde David měl možnost poprvé spolupracovat s digitálními experty z televize SKY a natočit dokument kromě obvyklého 2D dokonce i ve 3D, i zde se to ukazuje jako víc než úchvatné a úspěšné. U Království rostlin mám poprvé možnost sledovat dokument z 3D televize, sice bez 3D brýlí ale přesto maximálně spokojen, protože vysílat vedle sebe 2 stejné obrazy, navíc v HD kvalitě, jsem viděl poprvé. Sir David není přes svůj věk žádný dinosaurus a velmi jde s dobou. Velmi pokrokový přístup! Výborný orchestrální doprovod. Jsem dojat k slzám. Bravo Davide, ty válíš :-) Botanickou zahradu v KEW, kde je 90 % všech druhů cévnatých rostlin, bych jako vášnivý přírodovědec, chtěl rozhodně někdy navštivit. Verdikt: 5* a 100 %. ()

Linda.csfd

Dechberoucí záběry úžasných rostlin, které většinu času sleduji s pusou dokořán. Je to zelený balzám pro oči i pro mou florofilní duši. Navštívit Královskou botanickou zahradu v Kew je můj obrovský sen a zde jsem měla možnost si ji podrobně a zblízka prohlédnout. David Attenborough, uznávaný odborník, který příjemně celý pořad provází, dokáže zaujmout a jeho nadšení a láska k rostlinám nezná hranic. Znám i jednu masožravku, která je po něm pojmenovaná - Nepenthes attengboroughii. Velmi oceňuji vědecký přístup seriálu a logické uspořádání témat. Témata vyvolávají otázky, na které pak divák dostane uspokojující odpovědi. Plynule se zde přechází od jednoho tématu k dalšímu - přesně tak, jak spolu souvisí. Má nejoblíbenější část je ta o vývoji rostlinných druhů (jak by ne, když mojí modlou je sám Charles Darwin). Prostě botanický orgasmus. ()

• Pracovným označením série bol názov Kew 3D. (MikaelSVK)