Koneko monogatari

• angličtina The Adventures of Milo and Otis (viac)
Rodinný / Dobrodružný
Japonsko, 1986, 90 min

Na jar sa na farme rodí nový život, ale aj nezvyčajné priateľstvo medzi hrdzavým kocúrikom a šteniatkom mopslíka. Pri jednej z výprav za objavovaním okolia odnesie kocúrika skúmajúceho škatuľu pri rieke prúd a jeho verný kamarát mopslík sa okamžite vydáva hľadať ho. Prejde ale veľa času a obaja kamaráti zažijú mnoho dobrodružstiev i nebezpečných chvíľ, kým sa cieľ ich cesty naplní.

Vo filme okrem hlasu rozprávača účinkujú výlučne zvierací herci. Aby ich správanie pôsobilo čo najprirodzenejšie a potrebné exteriéry boli zachytené vo všetkých štyroch ročných obdobiach, počas ktorých sa dej filmu odohráva, potreboval režisér Masanori Hata na natočenie tohoto filmu pre všetky vekové kategórie celé štyri roky. (florigera)

stub

"Zvířecí filmy" mě, až na určité výjimky (Annaudovi vynikající Medvědi), nikdy moc nebavily. Kdybych měl hodnotit snímek jako takový, mezi jednu z oněch čestných výjimek by jistě patřil - o nudě nemůže být řeč a až na pár krátkých vypravěčských pasáží je plný akčních scén. A v tom je právě kámen úrazu: "kaskadérství" zvířat zkrátka je, aniž bych chtěl jakkoli podléhat laciné hysterii, určitý morální problém, především vzhledem ke kvantitě zde obsažené. Zejména ústřední dvojice je nepřetržitě vystavována náročným a často nebezpečným situacím, jako jsou pády do vody, plavba v bedně po divoké řece, tahanice s medvědem ap. Elaborát o týrání zvířat však chrlit nehodlám (toto téma mne zajímalo především dříve, nyní je již dostatečně trendové na to, abych mudrování o něm rád přenechal mnoha jiným). Koloběh života je nicméně vyobrazen poutavě a autenticita vypjatých scén výsledný dojem, bohužel paradoxně, ještě umocňuje. Asi takhle: pro toho, komu je tušené pozadí natáčení lhostejné (nebo to nemíní zahrnovat do hodnocení), má film našlápnuto na *****, pro ostatní spíše na odpad. Já osobně si dovolím, snad vůbec poprvé, ponechat komentář (alespoň zatím) bez hodnocení. ()

tenebrae86 odpad!

Toto mi bylo "doporučeno" jako milovníkovi zvířat, že prý co si o tom myslím. No... řekněme, že je to velice diskutabilní dílo. Ale čistě subjektivně se mi to hrubě nelíbilo. Sám mám doma rok a půl starého zrzavého kocoura, takže sledování "kaskadérských" scén, u kterých je dospělému divákovi jasné, že některé z nich použitá zvířata nemusela přežít (při pádech z útesů do rozbořených vln, sjíždění řeky v krabici, soubojích s jinými zvířaty a podobně přišlo údajně o život asi 20 koťat), pro mě bylo více než bolestné :(. Film má určitě své kvality a vyžádal si roky trpělivé práce a řemeslného umu. Ale tohle bohužel v tomto případě hodnotit nedokážu. Zlatý Cannibal Holocaust, tam ta zabitá zvířata štáb alespoň snědl. ()

Adramelech odpad!

Ach proboha, tenhle film znám snad zpaměti. Když jsem žil ve Vídni, běžel tam pod názvem Miez und Mops - Zwei tierische Freunde, a to zrovna v době, kdy jsem dělal uvaděče v kině. Odporný kýč, ale byl hojně navštěvovaný. Dodnes z něj mám trauma. ()

• Zvieratá pri natáčaní boli nútené znášať ťažké podmienky, pri kaskadérskych kúskoch zahynulo 20 mačiatok. (whack)