Bitevní pole domácích prací

Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2011, 26 min

Réžia:

Ivo Bystřičan

V oblasti domácích prací panuje mezi muži a ženami značná nerovnost, a to v neprospěch žen. Průměrný český muž se domácím pracem věnuje asi 12 hodin týdně, zatímco žena více než 25 hodin. Mužům je tento fakt lhostejný, ženám přijde nespravedlivý. Jak si péči o domácnost dělí mladá dvojice, jak rodina s malými dětmi a jak pár po patnácti letech manželství? Prostor bitevního pole v domácnosti zkoumá dokumentarista Ivo Bystřičan. Zjišťuje, že toto téma je velmi konfliktní oblastí společného života mužů a žen. A proto varuje: "Na tento díl Rodinných křižovatek se s partnery dívejte jen, pokud váš vztah prochází harmonickou fází!" (oficiálny text distribútora)

SOLOM.

Tak s tímhle jsem nikdy neměl žádný problém a to nejsem rozhodně žádný podpantoflák (je ale potřeba říci, že celý život bydlím v paneláků – rodinný barák to by byl jiný level). Už odmala nás rodiče nutili podílet se na práci v domácnosti, takže vysávání, utírání prachu – nádobí – schodů, pustit pračku žádný problém, stejně jako zajít do krámu na nákupy. Okna, žehlení – šití ani omylem, na to bych se vážně vysral. Nicméně souhlasím s tím, že znám spoustu chlapů, co doma pomalu nehnou ani prstem, nebo nejsou schopní po sobě umýt třeba záchod. Horší v té rovnocennosti vidím to, že ženské se prostě více starají o děcka, co je ve většině případu holá skutečnost. ()