Expo 58

• Československo Expo 1958
všetky plagáty

Úspěchy československé expozice na světové výstavě v Bruselu. Pro Československo byla výstava velmi úspěšná. Získalo Zlatou hvězdu a dalších třináct ocenění. Expozice "Jeden den v Československu" byla navržena Jindřichem Santerem, který spolupracoval s Jiřím Trnkou, Antonínem Kybalem, Stanislavem Libenským a Janem Kotíkem. Za nejlepší pavilon byl vyhlášen jednoduchý, ale moderní a elegantní čs. pavilon Františka Cubra, Josefa Hrubého a Zdeňka Pokorného. Pozornost vzbudila moderně architektonicky řešená restaurace, která byla po ukončení výstavy převezena do Prahy a umístěna v Letenských sadech. Během přípravy československé expozice došlo k určitému kulturnímu uvolnění. Komunistické vedení státu dalo autorům poměrně značnou volnost a ti to často považovali za jedinečnou příležitost k svobodné tvorbě. (oficiálny text distribútora)

evapetra

Ráda jsem nakoukla na bruselské výstaviště i do několika pavilónů, včetně toho našeho, veleúspěšného. Komentář byl ovšem místy až ohavně tendenční. Tehdy to zřejmě jinak nešlo, je to dokument doby se vším všudy. ()

Časové pásmo bolo zmenené