Hvězdy stříbrného plátna - Série 1 (2011) (séria)

Marlon Brando (S01E04)

(epizóda)
Veľká Británia, 2011, 43 min

Réžia:

Lyndy Saville

Marlon Brando (a.z.)

Často bývá filmovými kritiky označován jako nejlepší herec všech dob. Má za sebou velmi bohatou filmografii, v nichž najdeme poklady i odpady. On však i komerční snímek, v němž přijal roli z čistě finančních důvodů, dovedl ozdobit pouhou svou přítomností. Exceloval už v jednom ze svých prvních filmů Tramvaj do stanice Touha z roku 1952. V padesátých letech byl hned pětkrát nominován na Oscara. Nominaci proměnil až počtvrté za svůj výkon ve filmu V přístavu z roku 1955. Pro svou druhou sošku za Kmotra z roku 1973 si nejenže nepřišel, ale způsobil obří skandál, když na pódium místo sebe vyslal indiánskou herečku, která přečetla jeho ostře kritický dopis na adresu akademiků ohledně stereotypního zobrazování indiánů v amerických filmech. Milníků bylo v Brandově kariéře hned několik a vlastně každý z jeho výkonů je neopakovatelný a výrazný, ať už jde o Poslední tango v Paříži, Kmotra či Apokalypsu. (Česká televize)

Chudobka

V dokumentu byly zmíněny některé bezvýznamné filmy i vyložené propadáky, naopak v něm chyběly filmy, v kterých Brando exceloval - Tramvaj do stanice Touha nebo Sestup Orfeův. Překvapila mě hercova rozporuplná osobnost. Na jedné straně aktivista, který hájil např. práva indiánů, na druhé straně nesnesitelný člověk, s kterým se téměř nedalo vyjít. ()

Marze

Dokument na české televizi Artu. Na pražské Filosofické fakultě jsme celý semestr probírali film v hlavní roli s tímto hercem Poslední tango v Paříži, který patří do zlatého fondu sto filmů světové kinematografie. Brando roli přijal už jako povadlá hvězda, ale znovu obnovil jeho slávu. Film pak byl v některých zemích nadlouho zakázán po prostestech feministek. "Byl to krásný chlap. Nemohli jste z něj spustit oči, ani ve špatném filmu"  uslyšíte hned v úvodu. Ale cílové publikum jsou nejen ženy. Herec se ke konci kariéry podobal Bruce Willisovy v tom, že si vybíral jen filmy, kde se objevoval jen pár minut za velké peníze a tím upadal v zapomnění. Na den kdy Brando v roce 2004 zemřel si pamatuji jako dobrá orientace v čase. ()