Punk v Afrike

(festivalový názov)
  • Slovensko Punk in Africa (festivalový názov) (viac)
všetky plagáty
Južná Afrika / Česko / Zimbabwe / Mozambik, 2012, 82 min

Punk v Africe je příběh multi-rasového punkového hnutí, které se zrodilo z nedávných sociálních a politických převratů ve třech zemích v jižní Africe - Jihoafrické republice, Mozambiku a Zimbabwe. V těchto společnostech reprezentovala punková scéna radikální politický impuls, který reagoval na intenzivní politické střety, špatnou ekonomickou situaci a dokonce i na občanskou válku. (oficiálny text distribútora)

Mylouch

Nezkušená dokumentaristika, která dává průchod výpovědím pamětníků éry jihoafrického punku, jež jsou ve své rozvolněnosti už samy obtížně propojitelné s případným filmařským autorským sdělením. To se ale stejně nedostavuje. Obrazového materiálu je naštěstí dost, ale tím nejzajímavějším pořád zůstávají střípky obecného zarámování do dobových společenských souvislostí společnosti apartheidu. Lokální modality punku ale občas potěší. ()

Cappuccino

Svojím tématom zaujímavý, ale nie príliš zábavný dokument. Moju pozornosť stratil počas premietania viacej krát a priznám sa, že sa mi mimoriadne ťažko orientovalo v tom, čo nám tvorcovia vlastne chceli zdeliť. Po premietaní sme však mali možnosť spýtať sa režiséra Punku v Afrike nejaké otázky a tak sa mi čo to vyjasnilo. No aspoň že som sa dozvedel trošičku nového. [MFF Cinematik 2012, PN] ()

Proserpina

Keďže bol tento dokument uvedený v rámci festivalu dokumentárnych filmov o ľudských právach Jeden Svět, čakala som, že bude viac zameraný na zobrazenie politickej a spoločenskej situácie v afrických krajinách, na ktorú tam punková hudba reaguje. K môjmu potešeniu to tak nebolo, tento dokument bol hlavne o hudbe, a to naozaj dobrej hudbe, africkom punku, ktorý bol na moje prekvapenie úplne porovnateľný s tým všeobecne známym európskym. Takisto sa s mojimi očakávaniami zo začiatku rozchádzalo množstvo bielych aktérov v africkom punku - tak nejak som čakala samých černochov, aké krátkozraké...V skratke: Hudobný dokument o africkom punku porovnateľný s tými z euroamerického prostredia, ako napríklad Punk in England, Punk in London atď. ()

Trauma

Parádní hudba! A paráda to, že jsou k hudbě české titulky, protože texty jsou zvláště v punkové hudbě důležité. Málem bych za ni dala všech pět, ale když chci být aspoň trochu objektivní dávám čtyři protože hudba není u filmu vše. Nicméně skvělý hudební zážitek, který můžu všem příznivcům punku velmi doporučit. ()

JohnnyB.

Medailonek několika bývalých i soudobých punk, ska, reggae skupin v jižní Africe. Čekal jsem detailnější přiblížení tamějších problémů, života lidí, vlivu hudby atd. Nic takového jsem nedostal. Navíc se mi "zdá", že minimálně 2 z posledních představitelů hráli a upravovali své texty tak, aby vládnoucí garnituru nepobuřovali. Takže mi to přijde trochu v rozporu s "oficiálním textem distributora" potažmo mým očekáváním. Viděno v Atlantiku na festivalu Jeden svět. Přes hlavu z první řady jsem neviděl 2/3 titulků (což by až na rozhovory s holanďany tak nevadilo) a prastaré židličky byly hrozně nepohodlné ;-p ()