Bernie LaPlante je stále jednou rukou v cizí kapse a jednou nohou ve vězení. Manželka a syn jej opustili a ani v práci není bez problému. Když je jedné bouřlivé noci okolnostmi víceméně přinucen zachránit cestující z havarovaného letadla, raději se z místa neštěstí vytratí. Životní zkušenost mu velí zbytečně na sebe neupozorňovat. Televizní reportérka Gale Gayleyová chce získat prvotřídní reportáž zjištěním totožnosti neznámého zachránce. Je vypsána odměna jeden milion dolarů. Bernie však svoji šanci zmešká. Ocitne se ve vězení a jeho roli převezme bezdomovec John Bubber, jemuž Bernie celou záchrannou akci vylíčil. Zdrcený LaPlante ve vězení sleduje Bubberovu hvězdnou kariéru. Nejvíc mu vadí, že John získal odměnu. Po propuštění se zkouší o peníze přihlásit, ale nikdo jeho historce nevěří. Je "proti jeho charakteru", jak mu řekne jeho přítel. Nicméně i Gale začíná mít jisté pochybnosti o pravosti oslavovaného hrdiny. V dramatickém závěru dojde ke konfrontaci skutečného i fiktivního zachránce na římse luxusního hotelu. Bernie celou ožehavou situaci vyřeší s nečekanou noblesou. Obraz hrdiny je zachován a jen profesionálka Gale pojednou neví, kterému z mužů věnovat svou přízeň. (oficiálny text distribútora)

walsidal

Na začátku 90.let měla Geena Davis skutečně hvězdné období. Po té, kdy se Susan Sarandon vytvořila titulní roli ve filmu „Thelma a Luisa“, dnes už klasice světové kinematografie, hrála s Tomem Hanksem ve „Velkém vítězství“ a ve stejném roce také s Dustinem Hoffmanem a Andym Garciou ve filmu „Hrdina proti své vůli”, kde si zahrála novinářku, jíž při letecké havárii zachrání život neznámý zachránce, kterého se snaží vypátrat. Hrdina proti své vůli je sice nenáročná komedie, ale vtipnou formou ukazuje sílu mediálního světa, který dokáže vytvářet padouchy i hrdiny. ()

E.T.

Film jsem viděl v kině v devadesátkách a pravidelně si ho dávám tak jednou za deset let. Nestárne. A to lze říci o málo komediích. Možná je to tím, že režisér ( Stephen Frears) je brit. A angličani humoru rozumí. Moje odrůstající děti u filmu nesmírně trpí, protože je drtí nesnesitelně trapné situace ústředního Hrdiny proti své vůli - Bernieho LaPlanta ztvárněného nedostižným způsobem Dustinem Hoffmanem. Po tomto filmu dostal Hoffman takový prostor a štěstí na režiséra a scénář snad jen ve Vrtěti psem. Dost nepochopitelně je tato role často opomíjena i v životopisech tohoto hereckého velikána, jinak prcka o 166 cm. Film pojednává o lůzrovi a zlodějíčkovi, který se stane svědkem letecké havárie a nedopatřením a nechtěně se dopustí dobrodiní v podobě záchrany všech pasažérů z hořících trosek. Scénář je vynikající a skýtá nejen mnoho slovního humoru, tak typického pro devadesátkové komedie, ale i vzorně připravených nečekaných i čekaných zvratů a absurdních situací. Do posledního záběru, který dává celému příběhu vkusně dojemnou korunu, nelze najít ve filmu hluché místo. Vedle Dustina si asi všichni předsevzali, že budou hrát dokonale. Postavy jsou reálné i přes to, že příběh je značně karikaturní. Geena Davis je sice hezká holka, ale já mám vždy oči jen pro Hoffmana. Je to jedna z jeho nejlepších rolí. ()

sunlion

Dustin Hoffmann zahrál svou roli Bernieho skvěle, ovšem i další postavy byly velmi přesvědčivé – například novinářka Gale v podání Geeny Davisové anebo Andy Garcia coby velebený bezdomovec John Bubber. Film se sice prvoplánově zabývá mediálními manipulacemi a některé vizitky mediální práce (například kameramani) jsou vyvedeny až do absurdně groteskní podoby, jenže neméně důležité je linka toho, čemu se říká hrdinství. Jsou oslavy hrdinství na místě? Hrdinové nejsou hrdinové proto, že chtějí být za hrdiny, rozhodně jim patří vděk a obdiv, ale... bujaré oslavy? Neuvádí to hrdiny do rozpaků? A nakolik vlastně jsou či mají být hrdinové mediálně přitažliví? Bernie LaPlante není žádný intelektuál, jeho poučky pro syna znějí zmateně a poměrně hrozivě, nicméně LaPlante naplňuje hlášku doktora z Vesničky mé střediskové: když není nikdo jiný, kdo by to mohl vykonat, musí to vykonat on. Jako třešinka na dortu působí motiv ztracené boty – není to náhodou, dámy a pánové, z Popelky? Je! Jenomže nejsme v pohádce a Bernie svou zbývající botu vyhodí, čímž rozpohybuje soukolí příběhu ve prospěch Johan Bubbera a jeho pojetí, jak se hrdina může projevovat – soucitně, motivačně, komunitně. 95% ()