Dovolenkáři

(festivalový názov)
  • Veľká Británia Sightseers (viac)

Tridsaťštyriročná Tina (Alice Lowe) je zamilovaná a hoci jej známosť s Chrisom (Steve Oram) trvá sotva tri mesiace, rozhodne sa s ním podniknúť výpravu karavanom po anglických múzeách, kultúrnych pamiatkach, kopcoch, jaskyniach a kempoch. Avšak udalosti sa sprisahajú proti nim a plánovaná dovolenka naberie trochu iný spád. (sochoking)

borec999

Dovolenkári sú tak ako správne ukazujú žánre na ČSFD mixom romantiky, road movie, dobrodružstva, komédie a hororu. Režisér Ben Wheatley točí artové podivnosti a takí sú aj jeho Dovolenkári. V jednotlivostiach zaujímaví (gore scény vrážd, prekvapivé momenty, ultra čierny humor ako: Murders are green, zaujímavé využitie 80kových hitov a obstojne natočené slow motion sekvencie), no celkovo čudní a ťažko racionálne uchopiteľní. A to i vďaka prostrediu, ktoré nevyzerá ako reálny svet, ale iba ako filmová, alternatívna realita. V inakosti okrem neho vynikajú najviac samotné hl. postavy nesympatických 30nikov, ktorí si povedali že majú dosť toho byť od mala na okraji spoločnosti a záujmu, a tak sa rozhodnú pomstiť všetkým tým, ktorí im počas ich naozaj nemainstreamového zoznamu pamiatok na dovolenke budú robiť problémy alebo im budú nesympatickí. Koniec ich neobvyklej lovestory absolútne WTF, podobne ako celý film. 30% je u mňa maximum, čo môžem takémuto gulášu žánrov a štýlov udeliť... ()

Hanys_

Jasný vzkaz všem zamilovaným. Než pojedete s někým koho znáte zhruba čtvrt roku na nějaký velký výlet, pořádně si ho napřed proklepněte. Dost bizarní komedie, která mě svým stylem totálně přejela - protože já vážně čekal nějakou indie ptákovinu ve stylu Mendesova Away We Go. 7/10 ()

noby

Přestože lehký, mrazivý černý humor se vydařil opakovaně, komedie tohle není ani náhodou. Stejně jako to není ani krimi, ani horor, ale je pravda, že mít to jen nálepku road movie, asi to leckoho hodně překvapí. Komediální i hororové tendence jsou tak tak znatelné, kriminální je jen chování. Co je na filmu silné je sonda do frustrací a uvažovaní obyčejného (více nebo méně omezeného) člověka, mnohem méně karikovaná, než by se mohlo zdát. Slabší 4 hvězdy. ()

SpaceOdyseus

Film, kde ustredni dvojice je tak nesympaticka a chvilemi az odporna, to ma u divaku hned od zacatku tezke. Wheatleymu se ale podarilo namichat chutny a stravitelny koktejl, kde se najdou slusne kousky thrilleru, cernocerneho humoru, goreu, roadtripu se skvelymi vizualy a troskou dramatu. Je to celkem wtf ale absurdne zabavne a vtahujici. ()

Silviaxx

To, čo začína ako obyčajný výletík za pamiatkami, pokračuje ako prepináky u chlapa, hoci on je už raz taký, ale toto čo sa tam deje s tou ženou je masaker. Úplné totálne psycho, hnusné, šialené, z ktorého mi ostal neskutočne čudný pocit vo vnútri. To všetko šmyknuté suchárskym britským humorom, ktorý k tomu sadol doslova ako riť na šerbeľ. Násilia tu bolo přiměřeně, aj keď s efektmi to trochu pokulhávalo, ale nič hrozné. Ku koncu som z tej ženskej dostala snáď všetky syndrómy hnusu a odporu. Záverečná scéna s doprovodom "The power of love" to už len dorazila a ja stále nejak nechápem ako sa toto podarilo Britom! ()

husokachna

Na začátku si říkám - ježíš to mě bude srát. Ale chyba lávky. Teda, ne že by mě ústřední psycho dvojka chvílema nesrala, ale jejich dovolená je tak akorát divnej, tak akorát ujetej, tak akorát smutnej a vtipnej mišmaš, že jsem nemohl než si to užít. Navíc kdo chce, ten může hledat metafory partnerských vztahů, sociální nerovnosti, lidského práva na sebeurčení a štěstí. Všechno se mi to tam tak krásně nenásilně míchalo a přelívalo a do toho padaly hlášky typu: (nemůžu si pomoct a necitovat) - nevzala jsem si kalhotky - ukaž....nic nevidím - mám punčochy. Zároveň se mi připomnělo, že film nemusí být jenom dobře vykonstruovanej, dobře sestavenej, namazanej a šlapající stroj, ať už na zábavu nebo na emoce. Může to být taky dialog s divákem, obraz, který může divák spoludotvářet a jehož výsledná podoba je spoluprací autora a divákovy mysli. To jsem dneska ale chytrej a to jsem ještě nebyl na záchodě. Spokojenost a na ten Kill list se teda asi taky konečně kouknu. ()

Vlče

Je to parádní. Wheatleyho Kill List mě uhranul, ale bál jsem se jeho dalšího filmu, a je dobře, že to bylo zbytečné. Sightseers jsou bizardní road movie o dvou zakomplexovaných magorech, kteří vyrazí na výlet spolu se všemi svými frustracemi a neurózami a po cestě oddělají koho můžou. I když Wheatley tentokrát hodně zlehčuje, některé scény jsou stále dost zneklidňující. Vizuální styl je opět vemi zajímavý v tom, jak se zde mísí špinavost současných britských sociálních dramat (např. filmy Shanea Meadowse) a poetické uhrančivé záběry, které by Wheatley mohl prodávat do Hollywoodu po kilech. Dalo by se namítat, že Wheatley nepatří mezi nejlepší ostrovní režiséry co se týče formy vyprávění, ale mě to vynahrazuje odvahou odhalovat hlubší souvislosti naší kolektivní přednasranosti a hlavně odvahou čelit tomuhle zlu s nadhledem, s úšklebkem cynika, kterého vás baví čím dál víc poslouchat. ()

Viperine

Velmi originální a neotřele vtipný příběh dvou poněkud zvrácených jedinců na okraji společnosti. Rozhodně ne mainstream, ale taky žádná megaúchylárna. Pěkný vizuál, dobrý scénář a slušný závěr, který to neposlal do kytek. Doporučuji milovníkům "trochu jiných" filmů. ()

ink flo

Napadlo vás někdy, jak by vypadali Natural born killers, kdyby je točili angličani?.....asi takhle nějak, jezdí se karavanem, navštěvují se muzea tužek a pojmu "road movie love-story" se dává úplně nový význam. Dostatečně divnej film, u kterýho úplně chápu to nízký hodnocení. Mě to ale chytilo a rozhodně navnadilo na další filmy Bena Wheatleye. ()

Ben Nevis

Nebýt nudného rozjezdu, dala bych vyšší hodnocení, neb černý humor miluji. Filmové plátno málokdy umí zachytit surovost reality. Zřídka potkáme ve filmu prosťáčky, kteří vypadají přirozeně, berou se vážně a prosazují své zájmy s vražednou precizností. A přitom páry dvojí morálky (já můžu, ale druzí ne) jako Tina a Chris potkáváme na každé dovolené, jenom se umí víc krotit. Komedie je to víc šílená a ujetá než zábavná. Skoro ze života. ;-) ()

Rathalos

Tak toto je uboha a nudna zalezitost z Anglicka,nesympaticky par jazdi sem i tam a kto ich nastve,tak ho zabiju,musel som opat pretacat,lebo normalnym sposobom by som to nedopozeral,jedna hviezdicka za zaver...:-) ()

Rockerman

Poslední dobou sleduji jen takové ulítlé filmy. Tina a Chris si vyrazí na výlet po různých památkách a přírodních krásách. Chtějí být prostě jen šťastní a kdo jim přijde do cesty, se zlou se potáže. Nechávají za sebou spoušť a cynismus, s jakým to provádějí je zarážející. Zprvu je aktivnější Chris, ale Tina jej brzo překonává a tak ten šílený závěr je vlastně logický. Divné filmy miluji a tento mě bavil. ()

mazic

krásné, úžasné, romantické. takhle by měl vztah vypadat - občas se poštěkat, ale v zásadě stát za svým partnerem a ve všem ho podporovat!!! kéž bych i já měl někdy někoho takhle chápajícího.... ()

vZeč

Po ultra temném psycho teroru ze Seznamu smrti přichází pán Wheatley s dalším filmem, který vsází na společenský realismus spojený s chováním poněkud extrémního charakteru. A tentokrát si z toho dělá srandu. Přibyly tak pohodové písničky i veselé momentky mordování nevinných lidí a pořád je poměrně šokující vidět sondu do obyčejného života naprosto obyčejných lidí a následné krvavé řádění "ze srandy". Na hodinu a půl to opravdu není, ale věřím, že Wheatleymu je to úplně fuk ()

Miagy

Hmm nejak ničím nevýrazná dráma, zaoberajúca sa predovšetkým dvoma psychicky chorými jedincami, ktorí cestujúc po Abglicku vraždia jedného turistu za druhým, len tak bezdôvodne, bez nejakej hlbšej myšlienky. ()

Homerking

Tato černá komedie sleduje Tinu a jejího nového přítele Chrise, kteří jedou na výlet karavanem kolem Yorkshiru aby si prohlédli památky zdejší krajiny, během své cesty se tento podivný pár začne oddávat chladnokrevnému vraždění. Dost nevšední film s celkem vtipnými dialogy a ujetym příběhem. ()

gicous

Dostaveníčko s obstarožní dvojící britských psychopatů - bez vtipu, bez nadhledu, bez napětí, bez příběhu - nic pro mě. 1/10 ()