Každý, kdo chce proniknout do tajů fyziky, musí začít u mechaniky. Mechanika je obor, který se mimo jiné zabývá pohybem. V našem světě se vše neustále pohybuje, lidí, zvířata, předměty. Ale v pohybu jsou i hvězdy a planety, stejně tak jako částice v atomech. Vlastně celý náš svět je takovým obrovským festivalem pohybu. (Česká televize)

Bordoshut

2/10 – Bóže. Tenhle pořad je vtip. Jako učební materiál možná, ale pokud se má člověk vyjádřit k celkové kvalitě zpracování, výkonům účinkujících či zvukové a obrazové stránce videa, je velmi těžké udělat to bez hrubých slov. Jak jste asi pochopili, všechny tyto atributy jsou tu podle mě špatně. Například kamera či celý vizuál jednoduše vypadají jako studentský shortfilm z minulého století. Zvuk je příšerný, tlumení okolních zvuků absolutně nulové. Každou chvíli vás něco rozptyluje, někde něco hučí, na stromě zahouká špaček, hovořící pomalu nejsou slyšet. Formát je tedy otřesný. Na druhou stranu, tohle je něco, co by se ještě u českého naučného pořadu z roku 2011 dalo celkem tolerovat a dokonce ocenit 2 hvězdami za snahu vměstnat pár nových znalostí do dutých hlav našich základoštudáků. Co tolerovat odmítám, je moderátorka. Jak já se s ní natrápil! Tak prkenný herecký výkon můžete vidět snad jen v Kouzelné školce, ale tam je to aspoň vyvážené tím, že je určená pro předškoláky. Korunu tomu nasadily její neustálé pokusy o vtip. Pokaždé jsem jen vrtěl hlavou a říkal si, že to snad není možné: "Ta ženská je trapná záměrně!" Co je však na Rande s Fyzikou skutečně zábavné, jsou kreace géniů/retardů z matfyzu, kteří to svými fascinovanými komentáři pokaždé úplně zabijí. Komické je i to, jak napruženě postávají před kamerou – je vidět, jak jsou z mladé moderátorky nervózní. Tady se dostáváme k tomu, co mi nejvíce pilo krev. Je zcela očividné, že si ČT nedosadila do hlavní role moderátorky Kláru Hajdinovou jen tak. Skrýval se za tím rafinovaný úmysl zaujmout i mužskou část publika. Plán je to vcelku odůvodnitelný, ale způsob, jakým se ho rozhodli zrealizovat, mi jednoduše nepřipadal fér. Abyste mě nepochopili špatně, netvrdím, že se Klárka oblékala kdovíjak vyzývavě, že ze sebe naschvál dělala hloupou blondýnu, že cíleně dělala některé věci a říkala některé věci..., co tvrdím, je, že se na kameře příliš mnohokrát za epizodu objevil několikavteřinový close-up na její výstřih, než aby to byla náhoda. Trapné a na sílu. Už i ten název mluví za všechno. Verdikt: "Tohle není fér přístup k naučnému pořadu, ale sprostá vypočítavost." ()

Mariin

Velmi dobrý pořad, názorně a zajímavě ukazující věci a jevy, nad nimiž člověk běžně ani nepřemýšlí. Kdyby to doprovázela hezčí, jemnější slečna bez tak ošklivě zmustrovaných vlasů, bylo by to i na pět hvězdiček. ()

honz

Pořad velmi dobře zvládnutý po didaktické stránce, který poutavým způsobem seznamuje s nepříliš zábavnými fyzikálními jevy a zákony. ()

Iono

Jako fyzik oceňuji zejména vysokou odbornou kvalitu tohoto seriálu. Pokud si ho vezme jako pomůcku zkušený učitel, tak je to skvělý doplňkový nástroj pro výuku. Účast lidí z matfyzu zaručuje věcnou správnost zpracovaných témat. Sem tam sice nechápu hodnocení těch anket - odpovědí běžných lidí z ulice. Proč třeba nebyla uznána parabola jako odpověď na to, po jaké dráze se pohybuje odhozená koule a proč jako jediná správná odpověď je "balistická křivka"? Vždyť parabola je velmi dobrý popis trajektorie a je to pořád nadprůměrná odpověď oproti tomu tristnímu stavu průměrné populace. Ty odpovědi samy o sobě jsou téma na společenskou diskuzi, nejen o výuce fyziky, ale vůbec celkově toho, co je výsledek vzdělávání. Pokud se v lepším případě dotyčný zasekne v půlce básničky a ukáže se, že to jen papouškuje a vůbec neví, o co jde, tak to je prostě tragédie našeho školství (Těleso setrvává v klidu nebo rovnoměrném pohybu, pokud, pokud, ... pokud ...- prostě vůbec neví, co je ta pointa 1. Newtonova zákona). _____________________Je tam tedy i dost mimofyzikálních námětů, které se dají dále zpracovávat - třeba ten kluk, co říká, že je z umělecké školy a že to jde mimo něj (nic proti němu, ale je to fakt smutné). I kluk z umělecké školy by měl mít ponětí o tom, proč se připoutat v autě (ad Vergilius v originále). Pokud se to bude jen pouštět ve třídě stylem - teď probereme Newtonovy zákony, udělejte si zápisky, tak to samo o sobě bude určitě lepší než nic, ale já to vřele doporučuji třeba jako úvodní (nebo shrnující) velmi dobrý a kvalitně zpracovaný materiál. ________________________Líbí se mi hlavně to, že se pořad (opět asi díky lidem z matfyzu) snaží sice ve zkratce, ale názorně vysvětlit podstatu fyzikálních jevů. Jako ilustraci zkratky uvedu to,  že síla má vždy pachatele a oběť (pokud jedno z toho chybí, tak to není pravá síla, což můžeme pozorovat třeba u setrvačných sil). Myslím si, že se podařilo vypíchnout to fyzikálně podstatné, což je hlavní deviza seriálu. Pořadu by ale prospěla větší živost, kterou jsem viděl třeba v Kouzlech fyziky s Vladimírem Kořenem, nemluvě o zahraniční tvorbě. Dvojčata odpichující se veslem na pramičkách na Vltavě jsou sice fajn, ale určitě se na 3. Newtonův zákon dá najít mnohem zábavnější příklad. Ty dva parníčky s magnety, které se měly přitáhnout k sobě (demonstrace akce a reakce) jsou super, ale v předvedené ukázce se jeden z nich se asi přilepil ke stěně bazénku, takže to působilo spíš kontraproduktivně.  To nebyl po ruce větší bazének a silnější magnety? Na komentářích ostatních lidí (provázející slečna odříkává básničky) asi něco je, ale já jí to prominu, ale chápu, že to hloubavějším divákům vadí. Při tom, co ČT produkuje, je to naprostý nadprůměr a díky za Rande s fyzikou! Byl bych moc rád, pokud by tenkrát nezůstalo jen u natočených dílů a v podobné (prosím, ne horší a pokud možno opět pod vedením odborníků) kvalitě by ČT zpracovala třeba elektřinu, magnetismus nebo tepelné jevy. To naprosto chybí a třeba by načerpali inspiraci i ti nefyzikáři, kteří fyziku učí, protože fyzikáři prostě nejsou. Popravdě moc nerozumím tomu, proč ten projekt nepokračoval, podle mě je celkově velmi dobrý. _________________________________Celkově - vždy jde něco zlepšit :-) , ale já to hodnotím pozitivně, ve školách se s Rande s fyzikou dá pracovat velmi kreativně. Plusy: jednotlivé díly na sebe logicky navazují, vystihují to podstatné, jsou fyzikálně správné, základy mechaniky jsou podané moc pěkně. Minusy: chtělo by to dotočit další kapitoly fyziky. () (menej) (viac)

P/\/EL

určitě o dost záživnější než průměrná školní výuka, ale to laciný zpracování...moderátorka se snaží mluvit uvolněně, nespisovně a občas i vtipně, což vyznívá lehce trapně, hudba a zvuky - slabota, grafika divná, taková rádoby moderní, ....je pochopitelné, že na takové vzdělávací pořady moc peněz není, jinak je chvályhodné, že vůbec vznikají....rozhodně by to šlo udělat moderněji, záživněji... ()