Husiti

• angličtina The Hussites (festivalový názov)

Co když se klíčová pasáž našich dějin odehrála úplně jinak, než se nám snaží namluvit učebnice dějepisu? Co když se Mistr Jan Hus v Kostnici ani neohřál, natož aby shořel? Co když měl Jan Žižka víc než jen jedno zdravé oko? Animovaná komedie režiséra Pavla Koutského hravě boří mýty o husitské éře, když na piedestal historie místo kazatele a vojevůdce staví dva neskutečné poplety, kteří se proti své vůli stali hrdiny své doby. Jen to nikdo neví. Mlhoš je nemajetný šlechtic a Záboj chudý odjakživa. V jedné pražské hospodě je svedla dohromady náhoda a snaha aspoň na chvíli utéct před vlastními problémy (převážně s ženskými). Jako ideální pěšáky pro svou rafinovanou šachovou partii si je vybere Čeněk z Vartemberka, nejvyšší český purkrabí, který zručně lavíruje mezi panovníky Václavem IV. a Zikmundem (ač bratři, z hloubi duše se nenávidí), aby z toho měl on sám co největší prospěch. Když najme Mlhoše a Záboje, aby zavezli kacířského kazatele Jana Husa na kostnický koncil, netuší, že tím nastartuje lavinu, která nakonec možná smete i jeho. Mlhoš a Záboj totiž nejsou schopní splnit ani ten nejmenší úkol, což kompenzují typicky českou vychytralostí a uměním ztřeštěné improvizace, které zásadní měrou ovlivní průběh a výsledek husitských válek. Hus, Žižka a vlastně i celé dějiny se mají na co těšit. (Cinemart)

Nugat

Mi se to fakt líbilo. Něco je zbytečně natahované a vadil mi "dabovaný" zpěv, jinak to bylo fakt super.... Přátelé, trošku nadhledu... ()

fricek12

Vtipu málo. Animace zajímavá a specifická. Dabing hrozný! Do kina na tohle ztráta času. Připadalo mi to jako jedna dlouhá nekončící reklama na Redbull. ()

zekon odpad!

To je zase odpad který se nedal ani dodívat. Tohle nazvracet na filmové plátno v délce 85minut dokáže snad jen Čech. Trnka se v hrobě obrací. ()

ssarka

no tak jako 34%? když u Anthropoidu a jiných nevadí,že to není dle historicky doložitelných fakt,tak u kreslené grotesky to vadi?? jděte už fakt do háje...kde jste jako vzali,že to je určené dětem...Vladimír Jiránek taky kreslil a nebylo to nikdy pro děti...tohle je prostě groteska pro dospělé a mě se to líbilo...zato opravdu hnusnej večerníček Edudant a Francimor tady mají skoro 80% ps: Souhlas s Jikolik ()

mikruu

Stěžujete si tu, že tu hanobí české dějiny. Ale proč ne? Je to parodie. Když můžou na carském dvoře v seriálu Veliká hrát černý...??? ()

PoprockCZ

To, co jsem vždy měla na "Dějinách udatného českého národa" nejradši, bylo to, že během pár minut dokázaly vysvětlit poměrně komplikované historické události. Tento dlouhometrážní film je však pravým opakem - je dlouhý, obsahuje spoustu nepříliš libozvučných písní a historická fakta jsou upravena pro dramatický efekt. ()

zalmalen

Sandiego mi vzal prakticky všechna slova komentáře! Přes maličké technické nedostatky klobouk dolů... 2,5 roku práce, 20 milionů v tahu, ale stálo to za to... dlooouho jsem se u animáku takhle nezasmála! Proto nevděčníci s "odpady" raději do popelnice... ()

obyč.divák odpad!

Hlavni hrdinové dva ochlastové,dějiny převrácené naruby .....a na to chtějí tahat školáky ! Pak se nedivme že z nich sou blbci kteří na otázku Kdo to byl Jan Hus ? odpoví "Wou hustej týpek woe dobrej raper ".... Nechápu,kdo má být cílové publikum,děcka jen zblbnou,dospělý to nebaví,historik pachá sebevraždu. PS: Jen by mě zajímalo,co na týdle slátanině trvalo 7 let .... ()

ElSombrero

Nechápu proč někdo mění jednu z nejslavnějších památek Česka.Byla vidět snaha ale jen a jen snaha.Ne úspěch.Ale nedá se říci ani že neúspěch-prostě podprůměrný film.Nic víc k tomu nepovím.2* ()

Elmont

Film musel dát práci, historii miluju, ale tohle mě nějak moc nechytlo. Přijde mi to přitažené za vlasy, ale možná to tak má být... A proč mi přijde, že se mi české filmy v poslední době vůbec, ale vůbec nelíbí? ()

MirecRKK

neni to zle ale uz po 30 minutach a potom znova po hodine som uz myslel ze bude konec, proste to ubiehali prilis pomaly keby to bolo 3 dielne by to malo vacsiu sancu sa nezunovat a uspiet ()

Devils_PIMP odpad!

Dlouho jsem hledal slušná slovo pro tento šunt. Takhle zmrvit a znásilnit naši historii může jen pomatenec. Totálně nechutná parodie na všechno. Mizerný režisér i scénárista... o pardon on je to jeden a ten samý (mizerný) tvůrce. Divím se, že se ke spolupráci snížili lidé jako pan PReiss, či Eben. Nechť vás všechny, co se na této zrůdnosti podíleli hanba fackuje - navěky věků - amen! ()

Alagaesie

Malování příliš dětinské. Václav... Mlhoš v Praze. Čeněk byl slizoun a super plánovač. Hus filosof... Odborníci na slovo. nevím, jestli o pravdě rapující Hus je to pravé. Zikmund byl dobrej. Kostnický konc...il. Zbraně oběma stranám – chytré. „Záboji, podejte mi pero!“ Podplatit se dá každej. Chudák Hus. Čeněk v problémech.  „Nahlédneme dna!“ Země historie – proboha. No jo, novinářský hyeny. Prostý lid je ovladatelný – a děcka obzvlášť. Deficit není cit. Jaký Leonard? Bratr Žižka. „Díval ses?“ „Ne, slyšel jsem.“ Prokop Holý! ()