Subjektiv

S humorem to máte těžké, u čeho někdo smíchy čůrá jiný kouká na hodinky. Jistě, jistě, nejen humor oplývá tou vlastností, leč specielně právě u něj se nám málokdy daří přesně sdělit, čím nás tento oslovil a tamten ne. Ač se s yennem neshodnu na hodnocení, asi oba uznáme, že Gdgd víly stojí a padají s tím, jak se jim daří diváka rozesmát. Za sebe říkám: při hovorech nad čajem leckdy ano, v magickém sále v řadě případů, při výjevech z jiného světa velmi zřídka. +++++ Hovory nad čajem skutečně velmi připomínají přístup seriálu Sayonara Zetsubou-sensei. Zvolí se téma, nálezají se v něm absudity. Osobně si pana učitele cením víc. Sice skutečně může občas působit úmorně tím, jak se snaží své téma naprosto vyčerpat, leč jeho nejlepší perly IMHO víly překonat nedokáží. Pan učitel navíc často nevolí téma jen tak, ale dokáže nalézat šílenství ve společensky závažném a aktuálním, jež víly spíše ignorují. +++++ S kouzly v magickém sále se to má podobně, až na to, že tentokrát je humor více situační, závislý na obraze. Obvykle vychází z nějaké standardní situace, ve které se nějaký prvek, věc či postava zamění za jiný, který tam absolutně nepatří, něco se extrémně zveličí a můžeme koukat, co to udělá. Pokrčení ramen i pobavení, obojí přichází v úvahu; naprosté odtržení od reality je však jisté. +++++ Improvizační jezírko s výjevy mi připadá nejslabší. Řada vložených replik je navíc pro českého diváka neznalého jistých reálií nesrozumitelné. Tady skutečně lze mluvit o úmornosti. Dabovány jsou sice bizarní, leč samy o sobě nevtipné výjevy a jedna věta jim jen zřídkakdy pomůže získat schopnost pobavit. +++++ Pak již jen znělka a upoutávka na to, co nebude v příštím díle. Kdo ví, třeba bych se více bavil, kbyby to tam bylo. Silné **. ()

zelvopyr

Obyčejně čekám, že mě film/seriál osloví, zaujme, potěší, pobaví, poučí, rozhodí, pohladí, postrčí, překvapí, rozesměje, rozpláče, rozteskní, ohromí, naštve, znechutí, omámí, rozběsní, polaská .... no prostě vyvolá jakoukoli reakci. Tenhle vyvolal... pokrčení ramen. Ale možná je to mnou. ()

yenn

V zimní sezóně nám Shaft předvedl alternativní přístup k žánru mahó šódžo, na jaře tatáž společnost navázala netradiční harémovkou a v létě režisér Uteny nabídl svůj pohled na rodinné hodnoty. Jen podzim se zdál být chudou příbuznou (byť boj o žvanec a středoškolačky hledající životní cíl jsou velice slušné seriály), je však pochopitelné, že víly se snaží být spíše v ústraní. Dobrosrdečná pkpk, rozverná šršr a podivná krkr se věnují třem činnostem: Rozmlouvají nad šálkem čaje, zkouší kouzla v magickém sálu a v kouzelném jezírku zhlížejí výjevy z jiných světů. Slice of life z fantasy světa, řeklo by se. Podstatné ovšem je, že tvůrci si očividně libují v absurdním humoru. Nad horkým nápojem víly probírají různá témata (spánek, kýchání atd.) do vpravdě absurdních rozměrů, při čemž vytane na mysli zoufalý učitel. Zdejší rozmluvy ovšem netrvají tak dlouho, tudíž netrpí úmorností. Krátké němé záběry v jezírku jsou bizarní samy o sobě (v prvním díle letí vzduchem holohlavý chlapík v bílých slipech) a to ještě umocňují vílí repliky nahrazující absentující zvuk. Mám silné podezření, že k těmto pasážím nebyl sepsán scénář a dabérky musely improvizovat - projev a dosti kolísající zábavnost (včetně velice vysoké, podotýkám) by tomu odpovídaly. A nakonec hlavní hvězda: Magický sál. Tato místnost propůjčuje vílám větší moc, a tak si zde mohou dovolit sesílat podstatně mocnější kouzla než obvykle. Hrají slovní fotbal, při němž kouzlí jmenované objekty, vyčarují si hřiště, na kterém vymýšlejí nový sport, nebo stvoří svět fantasy jRPG, do nějž se promítnou v podobě družiny složené z vesničanky, exhibicionistky a vysloužilé wrestlerky. A aby toho nebylo málo, celý seriál je zpracován nepříliš kvalitní počítačovou animací, přičemž ostatní postavy a zvířata vypadají reálně a s vílami vůbec neladí (v tomto případě jde o klad!). Opravdu gdobré. 7/10 ()