Říkalo se jim honosně Gang z Oss, ale ve skutečnosti to byla jen banda zmetků, co bohatým brala a chudým dávala. Když se jim zrovna chtělo. A Wim de Kuyper (Marcel Musters) se považoval za jejich kápa. Ale pěkně popořádku.

Jmenuju se Johanna van Heesch (Sylvia Hoeks). Když Tiese (Matthias Schoenaerts) za dobré chování předčasně pustili, chtěla jsem začít znovu. Ukončila jsem tu věc se svým šéfem v továrně a rozhodla se Café van Heesch, jak se náš podnik jmenuje, předělat na slušnou restauraci. To se samozřejmě nelíbilo de Kuyperovi, který by tam nejradši viděl pajzl s kulečníkem, aby se se svými kamarádíčky měli kde scházet. Tiese sliboval, že přestane pít a nebude mě už nutit se v patře nad barem prodávat každýmu, kdo zaplatí. Ale nic z toho se nestalo. Vláda k nám na jih poslala protestanty, městskou policii, aby to tu vyčistili. Nejsme moc katolíci, ale protestanty nenávidíme. Pak na ulici zabili seržanta Kramera a moje plány tak pohřbili s ním. (dopitak)

mira.l

Ne, nějak mě fakt nebavilo sledovat a koumat nad tím, kdo z té bandy holandských zmetků je ten největší zmrd. Jedna * za vizuál. ()

iz67

Dlouho jsem váhal , jestli 3 nebo 4 hvězdy. Téma a doba určitě moc zajímavé, ale film mě zas tak moc neuchvátil. Ničím mě ne to nestrhlo, hodně dokumentární a suché, bez něčeho navíc. ()

Ukrizku

Mafie, rodina, rodina, mafie - pekelná morálka, pravda, nepravda, prospěch osobní a veřejný, těžko rozlišovat. Vztah manželský, ale i vztah rodičovský či přátelský, mají zcela jinou úroveň, než by se dalo předpokládat. Norma je posunutá směrem k pudu sebezáchovy. V tom ale zároveň spočívá napětí a přitažlivost. To tady ještě nebylo. ()

DrifterSoul

Strhující, drsné drama, které fakt nedovolí nedokoukat se až do samého konce. Zde, po všech krvavých peripetiích, sympaticky nadějného. Držel jsem jí palce, Johanně. I přes to, že to byla chladnokrevná, větrem ošlehaná a velice "praktická" holka z naprosto odlišného těsta a mentálního prostředí. Tenhle NL film je dokonalou ukázkou toho, že hutný obsah a patřičná dávka vloženého IQ je mnohem víc, než načančané, technicky dokonalé, opulentní spektákly. ()

walsidal

Nizozemský film „Hříšní lidé města Oss“ je zajímavé nahlédnutí do předválečného nizozemského města, kde na pozadí náboženské nesnášenlivosti a všeobecné korupce probíhá ovládání města místním gangem. Sledujeme tu příběh Johanny van Heesch v podání Sylvie Hoeks, která se z tohoto neutěšeného prostředí snaží vymanit, ale místo toho se do něj propadá stále hlouběji. Nedokážu posoudit, do jaké míry je film odrazem skutečných nizozemských poměrů v období před začátkem druhé světové války, každopádně například nevraživost katolíků a protestantů je zajímavým pohledem do pro nás nepříliš známé nizozemské historie. Film stojí především na Sylvii Hoeks, která tuhle roli zvládla na výbornou, přesto se však do povědomí světové veřejnosti dostala až o dva roky později v komerčně úspěšnější „Nejvyšší nabídce“. Film „Hříšní lidé města Oss“ měl možná ambice být i trochu nadčasovou záležitostí o lidech, kteří musí denně žít ve městě v područí mafiánského gangu, ale nemyslím, že by se to příliš povedlo. Každopádně však pohled do tohohle města plného špíny není úplně nezajímavý… ()