Černá díra

(divadelný záznam)
Česko, 2011, 93 min

Scenár:

Simona Babčáková (divadelná hra), Jiří Havelka (divadelná hra) (viac)

Kamera:

Jan Matiášek

Úspěšná současná crazykomedie Dejvického divadla.  Na polozapomenuté benzínové pumpě někde na americkém středozápadě chcípl pes. A přesto se tu děje něco neobyčejného. Lidé, kteří sem vstoupí, se dostanou do časoprostorové smyčky a nemohou z ní uniknout. Termín černá díra je převzatý z astronomie. V roce 1969 ho zavedl americký vědec John Archibald Wheeler. Teoreticky ji ovšem předpověděl v obecné teorii relativity už Albert Einstein. Inscenace Dejvického divadla si pohrává s představou lidského jednání v takové situaci a vznikla jako autorské dílo celého inscenačního týmu včetně herců. (oficiálny text distribútora)

honajz2

Na absurdní komedii to má málo nápadů a hlavně pořádný humor, protože za celou dobu ho tady nejen že bylo dost málo, ale taky byl většinou trapný a ve zbytku případů jen nevtipný. Pousmál jsem se asi třikrát a z toho jednou v případě, kdy se publikum naopak vůbec nesmálo. Vůbec ten humor byl podivně jednoduchý, až mě to nemile překvapilo, protože o hrách a humoru Dejvického divadla se traduje jiná pověst. Místy mi to i dost pomalu utíkalo a snad jediné, co si drželo moji pozornost, bylo občasné zjevení tajemného muže. kvůli kterému jsem byl dost zvědavý, kam to celé vygraduje a s jakou to přijde pointou, A byl jsem pak po zásluze potrestán, jelikož to skončilo nejjednodušší možnou a víc v tom nebylo. Musím ale uznat, že nacvičit to asi nebylo vůbec jednoduché a některé nápady (třeba s výměnami rolí, nebo různými "závěry") mi přišly zajímavě vymyšlené. A ocenit musím i práci střihače/režiséra záznamu, který to sestříhal skutečně nejzajímavěji jak jen to šlo. Jinak ale slabota, zklamání a bohužel i další důvod, proč Havelku fakt nemusím. Lepší 2* ()

hadouken

V DD jsem na tom byl šestkrát, protože je to nejspíš nejlepší hra co jsem kdy viděl. Stále mě baví, vždy když tam jsem tak se baví celé divadlo. Snad pokaždé co jsem tam byl, tak přišla ze stran herců nejaká improvizace a téměř vždy někdo z herců vyprskl smíchy. Je to energické, jiné, nové, hravé, zábavné. Herci jsou do jedno úplně dokonalý, nikoho nemohu vyzdvihnout, protože jsou všichni na 100%. Kdo to viděl v televizi, tak radím, jděte na to do divadla, stojí to za to a ta atmosféra je neopakovatelné. ()

curil

Pro mě dnes premiéra, bohužel pouze na televizní obrazovce. Absurdní humor podle mého gusta, vynikající výkony všech herců, nelze vypíchnout někoho konkrétně. Posledních dvacet minut, to je smršť záměn jednotlivých postav. Na divadelních prknech musí příběh vyznít ještě daleko lépe, atmosféra je jedinečná. ()

honajz

Divadelní sci-fi, proč ne? Ale to by ze mě tvůrci nesměli dělat pitomce. Jenom proto, že některé filmy (zdravíme třeba Big Empty) a seriály (zdravici Baru Karma například) neprošly v Česku oficiální distribucí, neznamená to, že nejsou lidi, které ty věci znají a mají nakoukané. Podobně mi to vadí u Hřebejka, který ve svých filmech často doslova kopíruje své právě objevené vzory - v minulosti Jana Jakuba Kolskiho, posléze Triera a další. Tohle se tváří krásně absurdně a se záhadou, ale jak už tu psal v komentářích někdo jiný - vypadá to, že si to herci napsali pro sebe, aby se bavili oni, divák je podružný. Líbí se mi scéna nebo to závěrečné "zatmění", ale celkově je to těžký podprůměr (ve srovnání s nepřiznanými předlohami, asi proto se použil pseudonym pro všechny autory naráz, aby to nebylo hned žalovatelné) a některé ty vtípky jako by intelektuál opajcoval z Troškových komedií. ()

IvcaSammet

Vsadím se, že kdybych hru viděla přímo v divadle, kde by na mě sálala atmosféra přímo z pódia, odcházela bych naprosto nadšená. Výborné herecké obsazení ve svých rolích naprosto perlilo. I přes to, že jsem ze začátku vůbec nepochopila, co se to vlastně děje (vážně bych se měla naučit číst popisky filmů ještě předtím, než se na ně podívám), dobře jsem se bavila. Čím víc se děj zamotával, tím víc jsem byla zvědavá, jak to všechno dopadne ... Závěr byl pro mě ale bohužel zklamáním. Kdyby šla pouze jedna, maximálně dvě smyčky, neměla bych žádný důvod hodnotit jinak než všema pěti hvězdičkama. Dokud se děj vyvíjel, bylo pořád co sledovat. Když se ale pak začaly měnit postavy a děj zůstával stejný, začala jsem se solidně nudit. Škoda, že jsem hru neviděla v divadle. Věřím, že tam bych se ani u takového konce nenudila. ()

• Na začátku zkoušení herců nebyl žádný scénář, jen nejasné ohraničené téma, které herci spoluvytvářeli svými improvizacemi. (sator)