Kalamita aneb Srdečný pozdrav od Šumavy k Tatrám

(TV film)
všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2007, 26 min

Dokumentární film upozorňuje na hodnotu a odolnost původní přírody ve srovnání s přírodou umělou. V obou dokládaných případech (na Šumavě a v Tatrách) došlo v minulosti k plošné výsadbě smrkových monokultur. Následkem toho Šumavu po 40 let devastoval kůrovec a v Tatrách v roce 2004 smetl orkán lesy za jedinou noc. Podle vyjádření odborníků i zkušeností z německé strany Šumavy je nejúčinnějším a nejlevnějším způsobem obnovy lesů ponechat přírodě její přirozený vývoj samoobnovou lesů smíšených, které mají mnohem větší šanci na přežití. (oficiálny text distribútora)

Enšpígl

Konečně jasný a každému laikovi srozumitelný dokument o tom co bylo/je příčinou toho proč se na Šumavě s lesy stalo to, co se stalo a jaký má kůrovec v přírodním koleběhu význam/funkci. Názory jak postupovat s důsledky působení kůrovce v NP Šumava nyní s výhledem na budoucnost. Zde mě sice chyběla nějaké vyjádření druhé názorové strany, ale zase lidé, kteří v dokumentu vystupovali, působili opravdu fundovaně a než aby je překřikoval nějakej -náctiletej blbec z pražskýho paneláku co si říká "ekolog", tak to radši toto pojetí. Vsuvky pana Duška do tohoto typu dokumentu, považuju za poněkud nešťastné, protože téma kterým se dokument zaobírá je docela dost vážné a trošku kazí seriozní vyznění tohoto jinak informačně velmi hodnotného pořadu. ()

igi B.

Informačně zajímavý dokumentární film, snažící se byť trošku jednostranně o seriozní odborný přístup k tématu, který ovšem kazí svým blbečkováním šašek Dušek. Nechápu proč, pane Slunečko - Niké TV production. Nebo chápu? Zase jednou účelově pěkný vejvar z >veřejnoprávní< kasy? Kůrovec hadra... - - - - - (Poprvé viděno kdysi v době kalamitní, hodnocení po repete na >nesrdečném prostoru< 19., komentář zde jako druhý - 20.1.2013) ()

blitzer

Plusem pořadu jsou záběry na pěknou, obnovující se přírodu a logické argumenty přírodovědců. Naopak mě silně iritovali parodující a rádobyvtipné Duškovy etudy, jejichž jediným smyslem bylo dehonestovat druhou stranu sporu, která nedostala sebemenší prostor pro své argumenty. Jako pořad z produkce ČT, která má být nestranná, to vnímám jako naprosté selhání. Proto dávám průměr, čili 2,5*. ()

misyn117

Přínosný, zajímavý dokument, pln krásných záběrů šumavské a tatranské přírody a názorů odborníků, kteří mají skutečně k tématu co říci. ()

mira.l

I po víc jak deseti letech od vzniku velmi ožehavé téma a i když nedlouhý, tak velmi kvalitní dokument o tom, proč to na Šumavě vypadá tak, jak to vypadá. Debilní vsuvky páně Duškovy bych radši vystříh a chybějící čas doplnil nějakou další fundovanu informací. ne, tohle rádoby odlehčení tématu se opravdu nepovedlo. Ale hodnotím věcnou stránku dokumentu. ()