Človiečik Tate

• Česko Človíček Tate (viac)

Emancipovaná manželka Dede Tateová (v podaní debutujúcej režisérky Jodie Fosterovej) vychováva syna Freda (Adam Hann-Byrd) sama, ale postupne začína byť preťažená jeho požiadavkami. Zmenu v ich živote prinesie doktorka Jane Griersonová (Dianne Wiest), ktorá vedie ústav pre geniálne deti a chce prehĺbiť Fredove schopnosti. Matka sa obáva, že o syna úplne príde, ale chlapec jej obavy sám vyvráti. (HBO Max)

Ondrew

Co k tomu dodat? Snad len, ze na snimku podobneho druhu sa mi uz davno nedivalo taaaaaaaaaak dobre. Scenar, vykony hercov (najma maleho "Freda") su bezchybne a Jodie Foster v tomto pripade nezaziarila len ako herecka, ale aj ako reziserka, co sa jej naramne podarilo. Ak bude prilezitost, nebranim sa ani dalsim reprizam. Tento film za to vskutku stoji. 90%. ()

Logicomix

Tohle je film o geniálním klukovi, co chce zapadnout. Když se na to koukáte, dojde vám, že výpočetní genialita se v podobně naivních filmech přeceňuje. Kdy jste naposledy potřebovali odmocňovat z hlavy velká čísla? Ale tenhle kluk je ke všem dovednostem ještě empatický, a to v podobných filmech není obvyklé. Ale mnohem zajímavější je sledovat psychiku jeho matky (Jodie Foster) a vědkyně, která se zabývá geniálními dětmi (Dianne Wiest). Režie je starosvětská. Kamera je nepříliš kreativní a hudba, které si normálně vůbec nevšimnu, mi na jednom místě přišla trapná. Když hrdinové dorazí universitu, ozve se Gaudeámus igitur. ()

Sopholojong

Dnes uz dve zenske herecke legendy v rezijnom debute o genialnom decku, ktore hra "nezaujimavy" detsky herec. Pozeratelne najma kvoli svojskej Jodie a distingvovanej Dianne, priemerne kvoli absencii nejakeho zasadneho konfliktu (jedno umele dychanie zranenemu chlapcovi) alebo dramatickej linie (rozlucky a stretnutia matky s chlapcom su beznou realitou). Fosterka sa chce piplat v hlave 7-rocneho genia (su to od malicka poriadni posahanci, tento je slusny a utiahnuty), ma na to ale malo reziserskych skusenosti. Atmosfera devatdesiatok dobra, jazzova hudba ako zvycajne otravna. ()