Marijine

(festivalový názov)
  • Česko Marijiny (festivalový názov) (viac)
všetky plagáty

Aleš Suk

Hudba:

Midi Lidi

Nina Violic

Tri vnučky usporiadajú súkromnú slávnosť na počesť svojej starej mamy Mariji Violićovej, ktorá zomrela pred šiestimi rokmi. V jej byte v chorvátskom prístavnom meste Rijeka sa stretla nie veľmi početná, ale mimoriadne pestrá spoločnosť. Okrem susediek a známych sa v byte objaví i česká skupina Midi Lidi, s ktorou sa prítomní stretávajú po prvý raz. Spomienky na nebožku strieda spev, tanec a súťaž o najlepšiu výzdobu babkinho náhrobku. Tento autorský debut balansuje na hranici dokumentárneho a hraného filmu a bolo by možné označiť ho za dokumentárnu hudobnú komédiu s prvkami kuchynskej drámy. (Art Film Fest)

Slarque

Tenhle chorvatský „něco jako dokument“ mě vyloženě nadchnul. Režisérka vystudovala pražskou AVU, jako kameraman a střihač fungoval její manžel Aleš, kromě sebe obsadila svou sestřenici Ninu Violić, která je shodou okolností velmi oblíbenou herečkou, a jelikož její sestra před kamerou odmítla vystupovat, obsadila její místo dívkou, která jí je velice podobná. Sezvaly sousedy, „vyzdobily“ byt a za zvuků osobně přítomné „nejpopulárnější české kapely“ (!!!) Midi Lidi (kteří tam působí jako návštěva z jiné planety) poskládaly poctu šest let mrtvé babičce Mariji. Film je neskutečně zábavný, mluví se v něm velmi sprostě, kouří, chlastá a k tomu Petr Marek prozpěvuje texty typu „je ticho, klid, tak si můžeš ten svůj shit vyřešit“ (nebo nějak podobně). Kdo neviděl, neuvěří. Posledních pár scén je trochu divných i na tenhle film, ale jinak perfektní (90%)! ()

Hafran

Absurdita scén někdy rozesměje, herci-neherci jsou příjemní a Midi Lidi hrají jako vždycky dobře, celkově jde spíše ale o fun-videoklip na motivy pitomosti, který by šel sestříhat na krátký videoklip k některé ze skladeb. Pro milovníky Midi Lidi a ulítlostí asi příjemné překvapení, já jsem u toho usnul. 45% ()

webra

Spíš než film - "dokument" o smuteční slavnosti, jsem snímek vnímal jako dokument z poněkud zvrácené dovolené s kapelou Midi Lidi. Spíš by se film dal přirovnat k žánru film o filmu nebo to možná mohlo být o tom, jak Midi Lidi natáčeli videoklip ;). Myslím si, že kdyby místo Midi Lidi, vystupovala pro mě/Čechy nějaká neznámá chorvatská kapela, tak by to byl asi propadák. Jelikož mám rád Midi Lidi, tak hodnotím za 3, bez nich by to bylo za 1 max. 2 :/. ()

saillor

Velmi originální dokument/komedie o třech vnučkách pořádajících oslavu na počest mrtvé babičky. Když nic jiného, geniální je scéna, kdy hosté oslavy navrhují náhrobky a pak také své návrhy vysvětlují a obhajují, včetně vyhlášení vítězky (škoda, že zvítězila "střízlivější" varianta). Jadrné sousedky byly nejzábavnější položkou hravého filmu, který je spíš něco jako homevideo. ()

Jermann

(KVIFF 2011) Téma výzdoby babiččina náhrobku je docela černo-humorně milé a ne úplně blbě natočené, ale stejně mi pořád uniká důvod distribuce domácího videa bandy šílených Chorvatek po festivalech pod označením dokument .. snad kromě usilovné snahy Petra Marka projevit svůj nesporný multi-talent, kde se jen dá. Mimochodem jedna z vnuček byla přítomna přímo v sále a, nepřehlédnutelná ve svém pestrobarevném kostýmku a gumáčkách, se dělila o láhev Becherovky .. to bylo milé. I proto jsem se právě přimhouřeným okem překecal dát tomuhle divnému home videu tři hvězdy. ()