Kdyby ty muziky nebyly

• angličtina Why Do We Need All The Brass Bands?
všetky plagáty
Hudobný / Poviedkový / Krátkometrážny
Československo, 1963, 33 min

Tato povídka patří k filmu Konkurs. Hudební fejeton KDYBY TY MUZIKY NEBYLY vypráví o dvou dechových kapelách, Kmochově hudbě Kolín a Dechové hudbě ZK Veřejného požárního útvaru Kolín, které se připravují na II. Kmochův Kolín... Formanovi se podařilo najít vynikající představitele muzikantů ze staré školy a ukázat kontrast jejich vztahu k dechovce a toho, jak k této hudbě přistupuje nejmladší generace. Snímek je součástí první samostatná režijní práce Miloše Formana, filmu KONKURS, který je složen ze dvou hudebních fejetonů. (oficiálny text distribútora)

Gastovski

Dechovku moc nemusím, ale díky panu Vostrčilovi jí začnu asi poslouchat. Na konci filmu jsem měl chuť zpívat Kdyby ty muziky nebyly... :) ()

PEZ

Prvá polovica dvojdielného Konkursu - začiatky Miloša Formana, ktorý už taký mladý vedel zachytiť niečo naviac. Po vzhliadnutí Whiplash úplne iný level vnímania tohto dokumentu. Strašne mi Jan Vostrčil pripomenul postavu J.K. Simmonsa. Dôkaz, že existujú ľudia, ktorý berú muziku naprosto vážne. Vidieť jeho oduševnenie bol zážitok. Nemám rád dychovku, ale po tomto už nebudem k nej taký krutý. ;) ()

spacylemon

No Vostrčil, no dobře a dál? ... Kdo jiný než Forman umí tak dokonale dostat na plátno skutečné chování skutečných lidí, ale dívat se půl hodiny na zkoušku dechovek a závod motorek, je drobet nad moje síly. Nebýt posledních sedmi minut, asi bych to nepřežil a už by mi taky rozvrzaná kutálka vyhrávala na pohřbu... ()

Max Q.

"Kdyby ty muziky nebyly" nemůžu jako člen podobné hudby hodnotit nízko. A vidím, že se v této oblasti za ta léta nezměnilo vůbec nic. ()

stoffard

Jsem ráda, že jsem povídku shlédla, ale oproti Konkursu mě to k ní nebude tolik táhnou zpět. Takže po shlédnutí Černého Petra měním hodnocení na pouhé 3*. Nebylo to špatné, hodně jsem si díky tomu uvědomila, jak se Forman posunuje od dokumentu k hranému filmu a jak je navzájem propojuje. ()

jitounek

Jenom poznámka: V titulcích je chyba v obsazení! Dirigent požárnické dechovky se nejmenuje František Zeman, ale Vladimír Zeman (je to bratr mého strýce, celá rodina jsou "dirigentská). ()

jirikzaboj

Nejsem vůbec políbený touto hudbou, vzhledem k tomu jaký jsem ročník. Ale tady mi to nevadilo vůbec poslouchat a sledovat tu přirozenou lásku k dechové hudbě a jejímu menšímu zákulisí, které je přirozeně obstojné a začíná reflektovat jistý úpadek, na který navazuje nová vlna konkursu. Výborný pan Vystrčil a jeho dialog k mladému Pucholtovi. ()