Prenikavá psychologická a sociologická generačná štúdia s komediálnym nadhľadom a porozumením pre svet otcov i synov onej doby je mozaikou drobných, zdanlivo bezvýznamných udalostí v živote 16-ročného učňa. Tvorcovia sa celkom podriadili naturelu protagonistov (excelujú tu kapelník kolínskej dychovky Jan Vostrčil, známy z viacerých vynikajúcich filmov, a poslucháč DAMU Vl. Pucholt), dialógy tak vyvolávajú dojem magnetofónového záznamu autentických rozhovorov. Dobromyseľné kázanie pedantského otca vyznieva ako reťaz zúfalo neúčinných fráz, ktoré namiesto dôvery vytvárajú vákuum vzájomného nepochopenia. Scény s Petrom, Pavlou a oboma murárskymi učňami majú charakter ľúbezných ilustrácií pubertálnych neistôt a exhibícií. Nezabudnuteľný je detinský spor okolo pozdravu Ahój! Kresba života malého českého človeka v jeho uzavretom svete, film o dvojakej morálke (Petr nastúpi do samoobsluhy ako predavač, aby sa od vedúceho dozvedel, že jeho hlavnou úlohou bude strážiť zákazníkov), zábavná metafora o úskaliach vstupu do života, ale aj spoločenská alegória. Prvý veľký Formanov film sa vyznačuje uvoľnenosťou a ľahkosťou. Kultúra obrazu a vyjadrovacia úspornosť sa markantne prejavujú napr. v kľúčovej sekvencii sobotňajšej tancovačky, v ktorej sa niekoľko dejových epizód preplieta s dokumentárne ladenými pohľadmi, dokresľujúcimi atmosféru zábavy a typológiu postáv (doba módy twistu a semaforských pesničiek). Mimochodom, kuchyňa a tanečná sála sú dve prostredia, príznačné pre Formanove české filmy vôbec. Film autenticky zobrazuje hľadanie sa mladých ľudí a generačné odcudzenie, odhaľuje v podtexte poklesnutosť pomerov poznačených provinčnosťou a frázovitosťou. (oficiálny text distribútora)

Aleee89

Musím říct, že od Formana mám nakoukáno dost, ale z té prvotní tvorby mi ještě filmy nakoukat chybí. Toto je jeden z nich, takže jsem nepohrdla tím, se na něj podívat. Například otcovo kázání bylo úžasné a opravdu mě bavilo, ale ne všechny události Petrova života mě oslovily. Film pro mě neplynul úplně ideálním tempem, ač ho oceňuju, že chtěl udělat sondu do života mladého kluka, což se více méně podařilo, docela mě nudil a není to pro mě to pravé Formanovo ořechové. ()

Fanucci

Výborný snímek. Myslím, že každý v životě zažil rozhovory na téma "Co z tebe bude", "Jak si to představuješ?" a Miloš Forman atmosféru těchto rozmluv a období dospívání vůbec, vystihl naprosto dokonale. Klobouk dolů. A smekám také před Vostrčilem (není zde uveden mezi herci!!! Trestuhodné:-) ) a Pucholtem. Oba byli naprosto úžasný. ()

fallangell

Nevím, jak moc Forman myslel tento film vážně. Ale po letech se jedná o úžasnou satiru na tehdejší dobu, která neztrácí nic ze svého kouzla minulosti. To je konec :) ()

Frenegonda

Tenhle film se neda hodnotit. Alespon ja to nesvedu. Je prece jen priserny. Priserny dospivani. Ten film me tak zahanboval za hlavni postavy - intezivni pocit studu za cizi naivitu a pubertalnost. Asi je to genialni takhle to zachytit, ale me tohle to zachyceni nesvedci a drasala me... ()

Des2

Výborné hlášky, jen... místy jsem měla pocit, že nesleduji film, ale absurdní drama. Nemůže to přece být až tak pravdivá sonda, nebo snad spolu tenkrát lidé neuměli komunikovat? Nebo jsou tyhle prázdné fráze a monology složené z naprosto nesouvisejících vět součástí konverzací i v dnešní době? Sakra, musím nad tím přemýšlet. ()

BoredSeal

I když mě Forman nebaví, docela mě pobavilo s čím začínal, než zradil emigrací Českou republiku a vrhl se na životopisy pornografů, šlechticů, vyšinutých komiků a stydlivých malířů. Civilní snímek o teenagerech v šedesátých letech má styl, rodinné scény přímo srší domácím terorem a je tu Pucholt, ale chybí tomu nějaký pevnější scénář a závěr filmu je trapas. Černý Petr je jako kdybyste se rozhodli hodinu a půl šmírovat život puberťáka, ale naneštěstí si vybrali suchara s hroznou rodinou a průměrným životem. ()

honajz2

Škoda, že v tom není víc psychologie. On i tenhle výňatek z života tehdejší mládeže má potenciál rozehrát víc, než právě v Černém Petrovi. Petr je zamlklý introvert. Pracuje v obchodě, kde má hlídat, aby nikdo nekradl, jenže nemá dost kuráže je chytat. Pro nadřízené je přítěž, pro rodiče někdo, kdo nic neumí a celkově ho vlastně nikdo nemusí a nikam nezapadá. Chce holku, ale jeho snahy jsou neúspěšné, navíc s lidmi moc mluvit neumí. Co ale jiného chce od života? Neví. Baví ho vůbec něco v tom životě? Nevíme. Takže to celé ve finále vyšumělo do ztracena podobně, jako Děti noci nebo Laputa, kde hlavní hrdinka celou dobu neví, co se sebou a buď na to do konce filmu nepřijde, nebo se o nějaký posun pokusí, ale vrátí se zas na začátek, přičemž divák nechápe proč. Vím, je to extrémní přirovnání, protože jinak je Černý Petr zručně natočený a jakmile se mi do něj povedlo dostat, tak i velmi poutavý, navíc na rozdíl od těch dvou se aspoň nějak liší svým průběhem, ale i tak z toho šlo dostat víc. Jako komedii bych to moc neoznačil, spíš jako dobré, ale nedotažené drama. Budu za barbara, když to řeknu, ale mě Forman zatím ani po čtyřech filmech neoslovil. A to jsem viděl i Amadea a Přelet nad kukaččím hnízdem. Černý Petr se mi zatím od něj líbil nejvíc, ale i tak má své mínusy, kvůli kterým nemůžu být spokojený. Slabé 4* ()

easaque

+2* Nedávno jsem viděl Hoří má panenko, tak jsem v rámci kulturního sebevzdělávání zhlédl i zbylou opěvovanou ranou tvorbu Miloše Formana, abych nebyl za burana;-). Stejně se jím stanu, když jeho fanoušci uvidí moje hodnocení, které není ovlivněné nostalgií. Formanův rukopis je vidět v každém jeho českém filmu a podle mě každým filmem se lepšil a nakonec na jeho první dva napíšu společný komentář. Lásky jedné plavovlásky jsou intimní výpovědí o pocitech nezralé naivní dívčiny. Pomalé tempo, jednoduchý příběh a improvizované dialogy vystihují vše. Zatímco Černý Petr je trochu alegorické vyprávění o dospívání mladíka a jeho nesmělé krůčky k dívčinu srdci a zároveň jeho zapojování do pracovního procesu v rámci socialistického ducha. Oba filmy mě vlastně extra nebavily a bral jsem ho jako dokument tehdejší doby, a proto známky podle toho vypadají. Zároveň mi už přijdou vyčpělé a dnešnímu mladému divákovi nemají asi co nabídnout. Ale zase díky tomu si víc vážím prvního uvedeného filmu a zvyšuji jeho skóre opět na 4 hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Hennes

Forman s Papouškem "vyráběli" výborné lidové filmy. Je to prostě tak přirozené. Geniální pan Vostrčil v roli otce. Je stejně dobrý jako Šebánkův "Homolka". Jeho monolog "Koupil jsem ti housle" ..... atd je prostě +++ ()

Martin741

Prvy Formanov film, kde samotny Forman sedi na reziserskej stolicke. Je to film na urovni, ale mne sa vidi tak, ze sa tato Formanova prvotina dost hodne precenuje. 65 % ()

cariada

Skvělý snímek Miloše Formana. S nekutečným Janem Vostrčilem jako despotický otec dospívajícího syna. Ty jeho věčný otázky. Tak geniálního neherce najít to byla trefa do černého. ()

MrPierc

Staré pořádky s ideologií a nová dorůstající generace mladých bez názorů. Hlavní hrdina neví, nic ho nebaví a chtěl by být samostatný. Dospívání v nudě. Rodiče a jejich syn mají mezi sebou tak propastný rozdíl v myšlení. Zábavné, trapné a často k zamyšlení. ()

ad

"Tys viděl člověka, jak krade? A cos dělal?", "Nic." ... Tak asi o tomhle a mnohém jiném by mohl Černý Petr být... ale neni :) je tak trochu o všem a (vím že budu už jen opakovat) o ničem. Skvělé dialogy (hlavně matčin výslech je kultovní záželitostí), mlaďoučký Pucholt a spoustu dalších dělají z filmu velmi příjemnou podívanou... jen bych nesouhlasil, že jde o drama... film je ze stejného soudku, jako Lásky jed. plav. nebo Hoří, má panenko... "Čekám vole, je to tu zajímavý." :) ()

starbrejkr

Už ve svém prvním filmu naplno vtisk Miloš Forman svou genialitu. Jeho debut má vše, co na jeho prvních filmech miluju. Zejména ten až dokumentaristický styl, kdy kamera jen brouzdá po tvářích lidí a sleduje jejich výrazy, pohyby, všudypřítomné špitání....takhle nikdo jiný prostě netočil a člověk ten nádech pozná okamžitě. Přesto ještě nedávám plný počet, něco tomu chybí. Rozhodně to není to, že se ve filmu vlastně nic neděje, o to vůbec nejde. Jen zkrátka geniální úvodní samoobsluhová a pokračující obrazem z české zábavy 60. let už nemají v dalším průběhu tak silné pokračování. Troubovitost hlavního hrdiny už malinko leze na nervy a chvílemi v druhé půli film přešlapuje na místě. Konec vrcholící projevem Petrova otce už je zase parádní, takže dojmy jsou naprosto výborné. Vždy, když dokoukám nějaký Formanův film, odcházím fascinován tím, jak to ten Forman s těmi (ne)herci dělá.... ()

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018