Hračky Jamese Maye

• Česko Příběhy hraček Jamese Maye (viac)

Také si rádi si hrajete? Klasické milované hračky se ani v době moderních technologií neztratí a oblíbený moderátor z Top Gearu James May nám ukáže, jak si s nimi užít opravdu ve velkém. Za pomoci inženýrů, architektů, designérů a tisíců dobrovolníků z nich buduje modely v životních až nadživotních měřítkách. Co takhle celý obytný dům z Lega nebo 23 metrů dlouhý most postavený ze stavebnice Meccano, britské obdoby Merkuru? Jiní mají zase rádi modely letadel. James May proto zkusí vyrobit kopii stíhačky Spitfire v poměru 1:1 ze sklolaminátu. Jak to všechno bude držet pohromadě? Uvidíte… Více než dva tisíce dobrovolníků mu pomůžou se zahradou z plastelíny a pokusí se dát dohromady i nejdelší model železnice na světě. James May má přichystáno mnohem víc úžasných překvapení, a navíc připomene historii každé hračky. Hrát si, to je přece koníček, za který se nikdo nemusí stydět. (TV Prima Cool)

Ded@M@tes

Zapomenuté hračky se kterými si už moc dětí nehraje, jejich otřepání a zvětšení dětských snů. Je libo dům z lega a vyzkoušet si třeba jak se v něm bydlí. Tak to jsou nevinné hračky Jamese Maye. Jednotlivé epizody: 1. Modelářství ( 7/10 ) - Stavba modelu letadla Spitfire v měřítku 1:1; 2. Plastelína ( 8/10 ) - Stavba plastelínové zahrady pro Chelsea Flower Show (květinový festival Chelsea); 3. Stavebnice Merkur ( 7/10 ) - Stavba mostu v Liverpoolu ze stavebnice Merkur; 4. Autodráha Scalextric ( 9/10 ) - Stavba autodráhy podle bývalého okruhu Brooklands; 5. Vláčky ( 7/10 ) - Stavba domu ze tří milionů kostek Lega; 6. Lego ( 9/10 ) - Obnova 16kilometrové trasy mezi Barnstaplem a Bidefordem pomocí modelů vlak; 7. Velký vlakový závod ( 8/10 ) - James se vrací, aby se opět pokusil postavit modelářskou vlakovou trať. / Viděné epizody *7.dílů / Postupem času zhlédnu vše ( Hodnocení: 8/10 ) ()

Big Bear

Jamese mám rád. Zaujal mne v Top Gearu, kde vedle Jeremyho a Richarda působí trochu jako outsider (kapitán Šnek), který je však na na tento statut hrdý. Z vtípků si nic nedělá a vůbec tomu celému auto pořadu nabízí lidštější rozměr. V Hračkách Jamese Maye se tento můj dojem ještě více potvrdil. Už jen ten první pilotní díl. Osobně mi velmi sednul do noty. I já jsem v dětství strávil desítky hodin nad plastikovými modely letadel povětšinou v měřítku 1:72. Zfetován lepidlem Lepí-M, posléze toluenem ve kterém jsem rozpouštěl přebytečné plystirenové rámečky od výlisků a s bolavou hlavou jsem se kousaje se do jazyka pokoušel dát k sobě nepasující díly stavebnic Kovozávodů Prostějov... Až pak přišel Směr, velmi nahodile Revell i Airfix. S přicházejícím koncem Husákovi říše vystřídaly barvy Unicol, německé Revellky, britské Humbrolky se skvělou stříbrnou a i české matné Agamy... Kde jsou ty časy :-))). Dnešní modelář koupí perfektní výlisek přesně do sebe padnoucí s negativním i pozitvním rytím, často i s kovovými doplňky... Letadla, lodě, auta, tanky, na co si jen kdo vzpomene a to i včetně různých raritních strojů... I já jako James mám bednu dobře zabalených nesestavených stavebnic ukrytou na půdě a věřím, že jednoho dne u syna zažehnu stejný zájem. Se stejným údivem jako James jsem zjistil, že děti dnes modely řadí k minulému století a prapodivné zábavě otců. V autobusech na výletě se dnes děcka nevěnují mávání na ostatní vozy a dělání sprostých gest na řidiče náklaďáků...Každý třímá nějakou tu herní konzolku, ájfoun, pad.. ti konzervativnější poslouchají MP3... James se rozhodl u děcek jedné britské školy zápal zažehnout. Šel na to chytře až vědecky.Nejprve přinesl kazdému malý modýlek korzárské plachetnice Golden Hind, pak malé modely tančíků s nimiž s dětmi natočil malý bojový filmík. Pak nechal děti řídit obrněný transportér. Jelikož začaly jevit zájem nechal je sestavit Spita 1:72. Mezitím zařídil podle stavebnice Airfixu ze sedmdesátých let v jedné továrně na sklolaminát odlitek Spitfiru 1:1 !!! A děti jej nechal postavit. Výsledek jejich práce odprezentoval s dětmi na základně RAF a na slavnost nepozval jen rodiče dětí, ale i veterány RAF co se Spitem sundavali Skopčáky. Co dodat? Bylo to mile britské, bylo tam vlastenectví, u dětí nenásilně pomocí jejich vlastního zájmu způsobil, že řada z nich místo k Playstationu po návratu ze školy udesla k titěrným dílkům, skalpelu, pilníčku a štětečkům...Vše samozřejmě provázel Jamesův milý a vtipný britský humor..Uvědomil jsem si také, že kdyby to točili Amíci asi by z toho tekl takovými hektolitry patriotismus a vlastenectví, že by to bylo nekoukatelné. Bravo Jamesi! Dostal jsi mně. Krásný pořad! Dávám pět listů vrtule! * * * * ()

c4p

Britské, humorné, kouzelné a roztomilé. Dá se říct, že mi každý díl přinesl vzpomínku na dětská léta a hodiny vyplněné s prstem na spousti elektrického autíčka, otáčejícím se knoflíkem vláčku, stavěním hradů z lega, utahováním 10 krát utaženého šroubku merkuru, nebo pouříváni ředidla na odlepení vidličky při večeři po lepení posledního modelu nadzvukové stíhačky. Pravda, modelíně jsem moc nedal. Rozhodně originální nápad, ambiciózní projekty a ukázka, že to jde i bez myši monitoru a shluku jedniček a nul. Tyhle hryčky mají své kouzlo a nemělo by se na ně zapomínat. Pro mě za 5. ()

rikitiki

Hravé, vtipné, zajímavé a plné nečekaných souvislostí. Pořad, který hezky spojuje lidi, protože to dítě v každém z nás stále žije. A i když jsou to převážně mužské hračky, tak tenhle pořad miluji. Líbí se mi na něm i nenápadná hrdost na Británii, když vládla světu. Přestože jsou ty časy pryč, tak jejich ozvěna zůstala. Aspoň v těch hračkách.___ Byť, pravda, pro mě jako Češku byla trochu hořká pilulka spolknout, že Merkur je očividně obšlehnutý z britského Meccana. ()

Zeck

Vedle svých obvyklých parťáků z "motoristického" pořadu má James May dobrou roli zábavného doplňovače vět kolegů, který pokud promluví, jde v zásadě o perlu. Pokud ovšem stojí celý pořad výhradně na něm, vytrácí se jeho kouzlo navozované hranou rolí a přihlašuje se o slovo jeho pravý pedantský a studeně egoistický charakter, který by pro mě byl chvílemi k nevydržení, pokud bych měl tu čest s ním na něčem dělat. Téma pořadu je nanejvýš zajímavé, ale z těch 10 dílů se povedla ani ne polovina. Vše záleží výhradně na absurditě a zároveň zábavnosti projektů, které se rozhodne s danými hračkami vytvořit. Vytvořit,, on v podstatě na nic celý pořad nesáhne, ale konečné smetany si lízne rád. 65 % ()

• Pořad drží od 16. října roku 2009 rekord v "Guinnesově knize rekordů" za nejdelší autodráhu na světě, jejíž délka měřila neuvěřitelných 2 953 mil, tedy 4 752 km. (P. J. D.)