Vzestup a pád Sparťanů

• USA Rise and Fall of the Spartans
všetky plagáty

Ve své době vzbuzovali obdiv i strach. Tito starověcí válečníci vynalezli kromě výcvikových táborů, frontálního útoku a systému bezplatného vzdělávání i životní styl a výchovu, které se podle nich nazývají dodnes. V roce 480 př. n. l. se v úzkém horském průsmyku u Thermopyl střetlo tři sta spartských těžkooděnců se statisícovým vojskem perského krále. Celé tři dny se Sparťanům zázrakem dařilo odolávat nezměrné přesile. Svoji hrdinskou sebezničující obranou dokázali nepříteli způsobit obrovské ztráty a podkopat morálku perského vojska. Bitva u Thermopyl se tak zapsala do dějin Západu jako jeden z rozhodujících okamžiků. Kdo byli tito vojáci, kteří byli ochotní bojovat předem prohranou bitvu jen proto, aby hájili svou čest a svou zem? Tento díl dokumentu odhaluje základní stavební kameny života a smrti ve starověké Spartě. (oficiálny text distribútora)

Z0oMb3E

Omnoho lepšie, ako sedieť 4 hodiny a počúvať nejakého zakomplexovaného učiteľa. Omnoho záživnejší a obšírnejší výklad, ako úbohá a až na kosť ohlodaná zmienka v učebniciach. Chápem, že dokumenty nedisponujú nejakým obrovským rozpočtom, no chcelo to trochu viac dramatizácie, strategickej taktiky prípadne počítačových efektov. Animácií podobných, ako pri rozprávaní o grécko-perzskej námornej bitke pri Salamini bolo žalostne málo. Taktiež rozprávanie o Thermopylách dokonca v dvoch dieloch bolo zbytočné naťahovanie času. Celkovo ma tento 4 dielny dokument z dielne History channel príjemne prekvapil. Nejedného fanatika do histórie poteší a možno naučí (ako mňa) niečo nové. ()

farmnf

Velmi slušný dokument. Nazval bych ho Pericleus, jeho zásadní politická role a jak se to potom moc nepovedlo. I my máme tu zkušenost. ()

leonidas odpad!

hnusná sračka. štve mne, že američané se snaží vnutit svůj názor zbytku světa a pranic je nezajímá, když překroutí dějiny nebo zmanipulují historické události k obrazu který chtějí vytvořit. nebudu tady se rozepisovat o jejich nesmyslných blábolech poukáži jen na herodotovi dějiny kde on píše zásadně o lakedaimónských, protože prostě proto, že výraz sparťan nezná taktéž nezná spartu jako město, patrně proto že neexistovalo. ()