2012 - Mayská proroctví a kruhy v obilí

(TV film)
  • Taliansko Mayan Prophecies and Crop Circles – An Extraordinary Connection
Taliansko, 2008, 53 min

Kdysi dávno žili lidé, kteří oplývali značným věděním. Civilizace, jejíž poselství nám byla předána z hlubin času. Národ, jehož proroctví se začínají obdivuhodně naplňovat.Mayové. Nebetyčné znalosti této starobylé civilizace, jejíž paměť už dávno pohltil čas, halí závoj tajemna. Mayský kalendář je známý desítkám badatelů. Mnozí z nich jsou přesvědčeni, že ukrývá poselství, které se dosud nepodařilo plně rozluštit. Mayové byli přesvědčeni, že čas je cyklický a že každých pět tisíc sto dvacet pět let končí jeden věk a současně začíná nový. Podle několika předpovědí podobná událost opět nastane dvacátého prvního prosince roku dva tisíce dvanáct. Někteří se domnívají, že toto významné datum přinese zásadní změny pro lidstvo i celou naši planetu. Co je na tom pravdy? Na jihu Anglie dochází už několik desetiletí k prapodivnému úkazu, který je fascinující a znepokojující zároveň. Je známý jako kruhy v obilí. V posledních letech se tento jev stal ještě záhadnějším - v polích se začaly objevovat impozantní mayské obrazce. Je možné, že by spolu mayská proroctví a kruhy v obilí mohly nějakým způsobem souviset? (oficiálny text distribútora)

oje

Dokument více o kruzích v obilí, do kterých májská proroctví zasahují spíš jen okrajově. Přehledně a s ladem skládá do kompaktního celku nejznámější případy a svědectví. Do problematiky se přitom nepouští vědecky a spíš nechává utřídit si fakta a utvořit vlastní závěr. Celé to působí uceleně a svižně, obsahem jsou skutečně ty nejrelevantnější případy historie fenoménu, a tak to lze s odpovědností označit minimálně za jeden z nejlepších dokumentů o agrogramech. ()

waits

Po takovémto typu pořadu mám vždycky pocit, že bych neměl odkládat přihlášku do Grygarova Klubu skeptiků. Mám na to jen rok:) A vzpomenu si na Futurologický kongres (1957) Stanislava Lema, kde se taky takovéhle veci řeší: "Nad podiem visela ozdobená tabule s pořadem jednání. První bod se týkal celosvětové urbanistické katastrofy, druhý ideologické, třetí atmosferické, čtvrtý energetické, pátý potravinové, pak měla být přestávka. Katastrofa technická, militaristická a politická byly odloženy na druhý den jednání společne s volnými navrhy." ()

Aelita

"Až ten posun skončí, bude to úplně jiná planeta. A myslím, že to bude bolet." Kdo nechce žádnou globální změnu nebo necítí žádnou předtuchu, je sloupem tradiční lidské společnosti. "Věřte, že tam venku je dobro." Je venku za našim mozkem, lebkou, tělem nějaké dobro? Nějaké zlo? A je tam vůbec něco venku? Solipsismus nebere v potaz, že hranice jsou jen dočasné a jen relativní. ___ Koukat na tento film před spaním bylo jak poslouchat v dětství pohádku na dobrou noc - bylo tam tajemství, dobrodružství i nadějný konec. Jo, starý, dobrý, pohodlný, blahobytný, trapný postmodernismus - možná se nám jednou po tobě bude stýskat. ()

Mr.Hudson

Mayská proroctví nás nepřestanou strašit a udivovat až do avizovaného "skončení světa" v prosinci 2012. Do té doby se můžeme pouze domýšlet co se nám tato dřívější vyspělá kultura snažila říci. Možná, že se nám ani nic říct nesnažila, ale jde pouze o klamavou a dobře mířenou reklamu lidí, kteří těchto souvislostí chtějí využít. Co se týče dokumentu, tak bych řekl, že mi nad některými obrazci zůstává rozum stát. Vytvořit takováto znamení na tak obrovské ploše a během několika hodin se zdá nemožné. Dlouho jsem nad tím přemýšlel, ale s příchodem obrazce ve tvaru mimozemšťana jsem se musel smát, protože je jasné, že tento obrazec musel vytvořit člověk a tímto dle mého mínění věrohodnost takových jevů značně narušil. Ale co když se mýlím a opravdu jde o nevysvětlitelné jevy? Už za rok budeme moudřejší. ()

anli

Další z řady dokumentů,které označuji"Akta X",aneb na co Mulder se Scullyovou zapoměli.Dokument je velmi zdařile natočený a přináší velmi mnoho otázek a souvislostí.Nabízí pramálo odpovědí a s vysvětlením nejde nijak zvlášť do hloubky.To je u tohoto typu dokumentů ale běžné.Někdo může tvrdit,že je to demagogické,manipulativní a citové bombardování.Možná.Já říkám,že tady tvůrci sestavili ze svých názorů dokument a dokladují to obrazci v obilí(zcela nezpochybnitelnými),jejichž vznik mi nikdo nedokázal uspokojivě vysvětlit a jejich propojení s Mayským kalendářem(o kterém už něco víme,ale pořád je to žalostně málo).A tak se samozřejmě nabízí jednoduchá otázka-navštívila tuhle planetu kdysi mimozemská civilizace,která poučila Maye a nyní se opět ozývá?A ví něco,co my ne?Otázek mnoho,odpovědi žádné.I když myslím,že každému,kdo trochu přemýšlí,je jasné,že ve vesmíru sami být nemůžeme.Že by vznikl život jen na jedné planetě v tak obrovském prostoru je opravdu paranoidní představa.Zpracování tohohle dokumentu se mi líbilo a opět jsem se něco dozvěděl.Byl pojat pouze z jednoho možného pohledu,to mi ale nevadilo.Nevím,jestli by mu vyvážený přístup a střet protiargumentů k něčemu výrazně pomohl.Myslím,že ne,neboť mnoho věcí teprve objevujeme a v téhle oblasti je lidstvo prakticky v plenkách.A co říct k roku 2012?Ač jsem astrolog-amatér,nevím,ale jak koukám kolem sebe,myslím,že lidstvo potřebuje pořádnou facku,aby se vzpamatovalo,jinak to může zabalit.Tak uvidíme.Tady dávám tajemných 80% a jdu se mrknout s mým dalekohledem,co je na nebi nového. ()

• Ve filmu je údajná odpověď na zprávu z Areciba, nalezená poblíž radioteleskopu Chilbolton v Hampshire ve Velké Británii. Samotná zpráva byla odeslána v roce 1974 z radioteleskopu Arecibo (kde se mimochodem natáčela bondovka Zlaté oko,1995 ) na Puerto Rico. Dalším filmem, kde byla zpráva tentokrát „skutečně“ zodpovězena, je film Mutant z roku 1995. (Jan.Kanak)