Who Killed Captain Alex?

• angličtina Who Killed Captain Alex: Uganda's First Action Movie

Příběh plný zvratů a emocí okořenění efekty, které ani v dnešní době nemají obdoby. Uganďani zkrátka ví, jak natočit pořádný biják u kterého nevydržíte v klidu sedět ani minutu, a u kterého nezůstane jedno oko suché. K tomu ještě legendární ‚‚VJ Emmie on da microphone‘‘ a máte nejlepší akční film, který kdy spatřil světlo světa. (Balt Cinema)

TERRORDROME

"Každý v Ugande ovláda Kung-Fu"! Dosiaľ som žiadny Ugandský film nevidel, tak bol už asi najvyšší čas. Kto Zabil Kapitána Alexa je stopäťdesiatpercentný amatérsky černošský trash zrna hrubého sťaby mamutie stehno. Na druhú stranu je z toho cítiť absolútne nadšenie a nasadenie tvorcov, to sa musí nechať. Podobne ako v kauze Bollywood, aj tu stoja za videnie hlavne tie zábavné akčné scény kde sa madafakózne drsní černosi hrajú ako banda decák na vojnu s hračkárskymi zbraňami ( jednoznačne vedie megazbraň z dvoch rúrok a plechovej bonboniéry ako zásobník ) a smiešnymi digitálnymi dokreslovačkami výbuchov, krvi a niekedy aj štvorcových obláčikoch dymu. Absolútne monštrózne sú sekvencie s nehoráznym digi-kresleným vrtuľníkom čo si len tak naletí, "drcne" lyžinami do mrakodrapu a ten sa proste rozsype. Hakuna Matata Wtf!. No a potom je tu v neposlednom rade aj to spomínané Kung-Fu, ktoré by bolo prekvapivo celkom slušné, nebiť toho že boli súboje poväčšinou úplne nezmyselne komicky zrýchlené. Keď hrdina trénuje a vyzerá pri tom ako Chaplin zo starej grotesky tak to nie je dobre. Hrdinovi totiž zabili brata a je jasné čo to obnáša, tohto Uganďana jednoznačne nemali nasrať! Vtipná bola maštal ako Ugandský Shaolin. V neakčných scénach by to bolo o ničom, keby k tomu neznel pošahaný komentár nejakého magora s badass jamajským prízvukom ktorý okrem vykrikovania "SUPA KIKA-SUPA BAJKA-TAJGER MAFIJA!", niekedy skutočne perlí až my slzili oči. To keď tam jeden miešal nejaký guláš v kotli a druhý sa ho pýta -"čo to je? Nemecké jedlo. Nemecké jedlo? Našli sme nejakých Nemcov, tak ich varíme". A taktiež keď jeden černoch ští do kríka a k tomu sa ozve - "pozor drží nebezpečnú zbraň!" Je to zaujímavé pretože tento tzv. Video Joker je oficiálnou súčasťou filmu, takže teraz už naozaj neviem čo vlastne chceli tvorcovia dosiahnuť. P.S. žiadne hviezdičky nedám, po pozretí motivačného promo videa Wakaliwoodu je zjavné že režisér Nabwana I.G.G, ktorý si vo svojej chatrči vlastnoručne skladá počítače na ktorých robí tie efekty, je šialený génius mimo akéhokoľvek hodnotenia. ()

PanCitron

Ze všeho nejvíc mi na celém filmu vadil ten komentář, se kterým jsem to musel sledovat. Ten byl byl neskutečně otravný. Jako film je to samozřejmě také nebyla žádná sláva. Herci? Děj? Scénář? To všechno si dalo na ten večer volno, ale tak s ničím jiným jsem ani nepočítal. Na druhou stranu ty akční scény mě neskutečně bavily jako málo které v poslední době, a snad obměkčen závěrečnými slovy režiséra, dávám nakonec relativně mírnější hodnocení než si to možná zaslouží. ()

xxmartinxx

Takovouhle radost z filmu jako média jsem viděl naposled ve Scorseseho Hugovi, i když velmi jiného druhu. Rozhodně nejde o případ "tak špatný, až zábavný film", takový povýšenecký cynismus by mě u něj urážel. Jde o opravdu povedené, i když pro Evropana těžko uchopitelné dílko. Film oproštěný od jakéhokoliv standardu, který vznikl prý za 200 dolarů. Režisér nikdy nebyl v kině a DVD, na kterém se prodává, nemá menu, protože lidi v Ugandě většinou nemají k televizi ovladače, takže by ho nemohli spustit. Film má 68 minut, protože v něm není nic jiného než to nejlepší, není v něm ani vteřina navíc a každý záběr, který v něm je, vznikl s maximálním důrazem. Upřímnost a kouzlo, jaké se dají srovnat jen s nejranějšími filmy, s nimiž kapitána Alexe spojuje i brutálně bezelstný komentátor děje. Většina "béček" známých z Ameriky jsou nudné moneygrabbery, které parazitovaly na módě a trendech. Tohle je přesný opak, má to v sobě absolutní nasazení a zájem a všechno to je strašně nakažlivé. Je to prostě krásný film dokonce s několika zajímavými nápady v ději, který si nezaslouží být nebrán vážně. ()

Ementaler86

Příběh plný zvratů a emocí okořenění efekty, které ani v dnešní době nemají obdoby. Uganďani zkrátka ví, jak natočit pořádný biják u kterého nevydržíte v klidu sedět ani minutu a u kterého nezůstane jedno oko suché. K tomu ještě legendární ‚‚VJ Emmie on da microphone‘‘ a máte nejlepší akční film, který kdy spatřil světlo světa. ()

Blazkowicz

To je dost, že to teprve vidím. A hned musím říct, že zklamání. Má to dobrých patnáct minut na začátku a na konci. Zbytek je nudná výplň. A nejhorší na tom je, že ten komentář byl na druhé zvukové stopě, takže jsem ho minul. Pak jsem to teda v rychlosti sjel, ale takto mi spousta dobrých hlášek unikla a znovu už fakt ne. Akorát přidám hvězdičku za snahu, protože na borce z chatrče je to mistrovské dílo. 3-* ()

• Súčasťou medzinárodne vydanej verzie je „Video Joker“, ktorý objasňuje a satiricky komentuje dej filmu. „Video Joker“ je špecifikom Ugandy, kde títo komici komentujú verejné filmové predstavenia pomocou mikrofónu, ktorý dokáže prerušiť pôvodný zvuk a nahradiť ho vlastným. (Lishiak)
  • Film bol dokončený v januári 2010, ale zachovala sa len DVD verzia, voľne dostupná na internete. Režisér totiž potreboval priestor na počítači pre najbližší projekt Tebaatusasula (2016). Počítač si režisér zostavil sám z náhradných dielov. (Lishiak)
  • Filmový trailer se kvůli svým slabým počítačovým efektům a bizarnímu komentátorovi stal krátce po nahrání na internet hitem s mnoha miliony zhlédnutí. (Raztubyl)

Festival Naruby holduje béčkovým filmům a rumu

Festival Naruby holduje béčkovým filmům a rumu

23.03.2023

Organizátorem unikátního festivalu pro dospělé, tedy výhradně pro diváky od 18 let, je Kino Balt, které začalo v Praze dělat rumové kino. Hlavní koncept je jednoduchý – každý divák v ceně vstupného… (viac)