Who Killed Captain Alex?

• angličtina Who Killed Captain Alex: Uganda's First Action Movie

Příběh plný zvratů a emocí okořenění efekty, které ani v dnešní době nemají obdoby. Uganďani zkrátka ví, jak natočit pořádný biják u kterého nevydržíte v klidu sedět ani minutu, a u kterého nezůstane jedno oko suché. K tomu ještě legendární ‚‚VJ Emmie on da microphone‘‘ a máte nejlepší akční film, který kdy spatřil světlo světa. (Balt Cinema)

JFL

Skvostné ošvédovaní akčního žánru nadšeneckými machry z Ugandy přináší dramatický příběh, kde McGuffinem v boji několika znepřátelených skupin je recept na nejlepší krtkův dort. Je třeba smeknout před entusiasmem a především svobodomyslností tvůrců, kteří oproštěni od cynismu sofistikovanosti a svazující věcnosti západní kinematografie kráčejí ve stopách dnes už bohužel zesnulého trashového Petera Pana Davida A. Priora, který také svého času prostě jen vzal do ruky videokameru a s kámoši se jal točit variace na své oblíbené filmy bez ohledu na produkční omezení a i nulové znalosti filmového jazyka. Zdejší kombinace vážných ambicí, kutilského přístupu a až montypythonovského meta pachtění na place i v postprodukci stejnou mírou vyráží dech i okouzluje. PS: Zhlédnuto bez titulků v bujaré atmosféře Brakfestu 2015, kde v sále spontánně vznikal nový narativ překrývající blouznivý originál i frenetické výkřiky ugandského video-benšiho. ()

xxmartinxx

Takovouhle radost z filmu jako média jsem viděl naposled ve Scorseseho Hugovi, i když velmi jiného druhu. Rozhodně nejde o případ "tak špatný, až zábavný film", takový povýšenecký cynismus by mě u něj urážel. Jde o opravdu povedené, i když pro Evropana těžko uchopitelné dílko. Film oproštěný od jakéhokoliv standardu, který vznikl prý za 200 dolarů. Režisér nikdy nebyl v kině a DVD, na kterém se prodává, nemá menu, protože lidi v Ugandě většinou nemají k televizi ovladače, takže by ho nemohli spustit. Film má 68 minut, protože v něm není nic jiného než to nejlepší, není v něm ani vteřina navíc a každý záběr, který v něm je, vznikl s maximálním důrazem. Upřímnost a kouzlo, jaké se dají srovnat jen s nejranějšími filmy, s nimiž kapitána Alexe spojuje i brutálně bezelstný komentátor děje. Většina "béček" známých z Ameriky jsou nudné moneygrabbery, které parazitovaly na módě a trendech. Tohle je přesný opak, má to v sobě absolutní nasazení a zájem a všechno to je strašně nakažlivé. Je to prostě krásný film dokonce s několika zajímavými nápady v ději, který si nezaslouží být nebrán vážně. ()

Frajer42

Je velice příjemné vědět, že už se kamera a počítač dostaly i mezi opičky a mohou tak začít tvořit své pravé a nefalšované akčňáky. Tento snímek vypustil pan režisér do světa dokonce úplně zadarmo, neboť Uganda je bohatá země a mohl si to dovolit. U zdejšího nejrozporuplnějšího snímku by člověk čekal, že vypálí 0 nebo 5 kousků. Já to však vidím na 3 hvězdy. Před zhlédnutím bych doporučil mrknout na trailer. Z toho člověk snadno pozná, zda mu tento šálek čaje bude šmakovat. Mě osobně komentář ze začátku strašně bavil a postupem času strašně sral. Docela mě upoutal ten opičí entusiasmus. Negříci do toho šli hlava nehlava a opravdu reálně se sem tam pomlátili. Jinak všechno působí nesmírně komicky. Od výpravy, přes kostýmy, až k naprosto kouzelně směšným efektům, které mě osobně bavily snad nejvíc. Opravdu dost šílená záležitost o bratrské lásce a honbě za pomstou, která vyvrcholí k neskutečně epické závěrečné akci. ()

Scalpelexis

Nalijme si čistého vína: Kvalitativně je to akční Déčko. Porovnávat to s moderní kinematografií (i starou víc jak 60 let) nemá pražádný význam. Jenže! Když se seznámíte s podmínkami natáčení, je třeba se sklonit. To nadšení z celé natáčecí grupy sympaticky radiuje, má to trefnou nadsázku a upřímne, akční scény (hlavně ta na konci) jsou nejen minimálně zábavné, ale i kameramansky skvěle zabrané. Místama jsem srkal pořádnou dávku nefalšovaného adrenalinu. Pan komentující video-joker často naprosto překážel, ale někdy vysolil takové hlody, že se nešlo smíchem udržet. "They walk slow because they think slow", "I'll kill you! In..the sequel!", "Man, the man is killing us, man!" a vaření s Němci bych tepal do historických análů. Suma sumárum, natočit 68 minutový amaterský film s rozpočtem 200 doláčů ve vesnici v Ugandě a takovýmhle způsobem je obdivuhodné. Pro milovníky ugandské akce pecka, u ostatních pochopím nejhorší hodnocení. Já ale to srdce tomuto upřímnému dílu méně jak vysoce subjektivních 5* dát neumím. P.S.: !!!SPOILER!!! Kdo zabil kapitána Alexe? !!!SPOILER!!! ()

Havenohome

Mix Ramboviek, Buda Spencera/Terence Hilla, Eda Wooda a Godardovskej sebareflexivity. To je proste že WAUUUUU! Do šialenstva vybičované filmárske nadšenie. Takéto niečo ste v živote nevideli. Títo filmári neriešia opakovanie záberov pri natáčaní, majú tie najlacnejšie digitálne efekty, zbrane si lepia z rúr od vysavača a hrncov, náboje si strúhajú z dreva. V tomto filme je viac krvi, vystrelených nábojov a mŕtvol ako v Packinpahových filmoch. A úplne najväčšia pecka je ROZPRÁVAČ!!!! ktorý komentuje celý dej ako keby to bol váš pripitý kamoš v obývačke a popod celú stopáž filmu púšťa neuveriteľné hlody, imituje postavy vo filme a prekladá to svojím spontánnym huronským smiechom. THIS IS HOW WE HAVE FUN IN UGANDA!.........EVERYBODY IN UGANDA KNOWS KUNG-FU! ()

PanCitron

Ze všeho nejvíc mi na celém filmu vadil ten komentář, se kterým jsem to musel sledovat. Ten byl byl neskutečně otravný. Jako film je to samozřejmě také nebyla žádná sláva. Herci? Děj? Scénář? To všechno si dalo na ten večer volno, ale tak s ničím jiným jsem ani nepočítal. Na druhou stranu ty akční scény mě neskutečně bavily jako málo které v poslední době, a snad obměkčen závěrečnými slovy režiséra, dávám nakonec relativně mírnější hodnocení než si to možná zaslouží. ()

corpsy

Sláva neochvejnej snaživosti ľudu Ugandského. Natočili niečo, čo rezonuje viac, ako nejaký hoc len 1 rok starý, 200 miliónový hollywoodsky blockbuster. Už dekádu sa o ňom v kruhoch zasvätených neustále hovorí a spomína sa, čo môže závidieť nejeden z v tých rokoch uvedených filmových titanov. Budete čumieť v dvoch výrazoch tváre. S úsmevom a pochechtávaním, alebo s vyčapeným výrazom s otvorenými ústami. ()

ledzepfan

Ale jó.. Uganda je crazy a tady banda nadšenců, ve svém zcela otevřeně přiznaném diletantství, vlastně vymyslela novou a svébytnou filmovou řeč.. Intervence zkouřeného komentátora, glosátora, vysvětlovače a vypravěče v jednom, totiž převrací na hlavu vše co západní kinematografií odkojený divák automaticky bere jako jistotu.. Film jako celek to sice neudrží a ve výsledku to ani není tak legendární prdel jak by se mohlo zdát, ale něco do sebe to skutečně má... Tiger mafia comandoo.. dinosaurs.. Uganda kiss.. comandoo.. Ugandan shaolin monk..Heheh.. ueee............ Mimochodem ty kung-fu bitky jsou místy fakt vymakané.. ()

honajz2

Ano, je to strašně amatérské, ale v tom je kouzlo toho filmu. Upřímně, kolik kdo znáte filmů ze střední Afriky? Já sám znám jenom tenhle a White Shadow z Tanzánie. Filmů ze střední Afriky je míň jak šafránu a tenhle je unikátní tím, že si nehraje na něco bůhvíjak velkého. Naopak, celé to vzniklo pro to, aby to zabavilo místní. A pro ty to taky především bylo vytvořené a svůj účel to splnilo. Jenže tenhle film nám nabídne něco, co v Evropě prakticky už není - tenhle film je natočený čistě z radosti. Je to tam dost znát, je tam i znát, že se film nebere tak vážně, herce natáčení očividně bavilo taky, rozpočet je sakra malý, takže je to nutno brát celé takhle. Stopáž je ok, jsou tam nudná místa, ale jinak to jde. Mě se to líbilo, protože hlavně ta radost z toho filmu tam je hodně znát. Navíc ten komentář z toho dělá záležitost ještě vtipnější, než je. 4* ()

C0r0ner

Je to přesně takové peklo, jak jsem čekal a to je dobře! Místy je to vtipné nechtěně, občas se ale setkáme i s pár špičkovými fóry (Ugandian Kiss = kopanec do ksichtu, Will you marry me, or you die? = welcome to Uganda) - k posrání. Půl hvězdičky si nechávám pro Bad Black, což nejspíš bude ještě větší nátěr. I tak je ale tohle perla kinematografie se svými dokonalými vizuálními efekty, dialogy, profi herci, scénářem, zpracováním, no prostě, kurva vším! 90% ()

Mol odpad!

Ne na to se fakt nedá dívat. Není to ani vážné, není to ani směšné, je to jen ztráta času. Jestli to někdo zvládl shlédnout celé bez užití drog, tak je docela určitě podivín. ()

FritoleXx

Závěrečná akce v džungli byla naprostý nářez. Přitom stačilo vzít pár kuličkovek, maskáče a jpeg vrtulník a máte lepší akci, než nějaká Četa nebo Apokalypsa! Ale vážně, z tohoto dýchá filmařské nadšení v každém záběru a věřím, že natáčet to musela být ještě větší zábava, než jaká to byla sledovat. Rozhodně chci vidět víc. ()

Ementaler86

Příběh plný zvratů a emocí okořenění efekty, které ani v dnešní době nemají obdoby. Uganďani zkrátka ví, jak natočit pořádný biják u kterého nevydržíte v klidu sedět ani minutu a u kterého nezůstane jedno oko suché. K tomu ještě legendární ‚‚VJ Emmie on da microphone‘‘ a máte nejlepší akční film, který kdy spatřil světlo světa. ()

Melios

Okej ,čo som to zas sakra videl!? :D Neviem ako to mám popísať ,ale plakal som od smiechu. Ten video joker spolu s efektami to celé zabili. X% -to sa proste nedá hodnotiť ako film ,ale ako Ugandské umelecké dielo! :) ()

JamesSi

"PURE CINEMA!" Nadšení Wakaliwoodu pro natáčení se nedá srovnat s jakýmkoliv hollywoodským filmem. Akční film z Ugandy natočený skupinou nadšenců z mokré čtvrti (a že tam toho bahna je dost). Bruce U, uganský bojovník, se snaží pomstít svého bratra Kapitána Alexe, který zemřel pravděpodobně díky zlému nelegálnímu tygřímu komandu. Ale bylo to skutečně tygří komando, kdo ZABILO KAPITÁNA ALEXE? A pak je tu tzv.: VJ - video joker, člověk který dodá komentář pro pochopení anglického publika. Takový hypeman uganského filmu. VJ Emmie všechno ještě opepří svými brutálními vtipy (-Jaké jídlo vaříš? -Německé -Kdes ho sehnal? -Ale jsem chytil německého turistu) a výkřiky jako "MOVIE, MOVIE, MOVIE, MOVIE!". Potřebujeme VJ Emmie v každém filmu. "What the fu---" ()

Festival Naruby holduje béčkovým filmům a rumu

Festival Naruby holduje béčkovým filmům a rumu

23.03.2023

Organizátorem unikátního festivalu pro dospělé, tedy výhradně pro diváky od 18 let, je Kino Balt, které začalo v Praze dělat rumové kino. Hlavní koncept je jednoduchý – každý divák v ceně vstupného… (viac)